SITA
Spravodajstvo
Webnoviny.sk BratislavaDen.sk NitraDen.sk
Odborné portály
Podnikam.sk Foaf.sk vEnergetike.sk Energia.sk vZdravotnictve.sk Zdravoteka.sk NasaDoprava.sk voFinanciach.sk NasVidiek.sk vTechnologiach.sk vPriemysle.sk vRealitach.sk
Ženské weby
DamskaJazda.sk MnamkyaRecepty.sk DRAN.sk
Magazíny a iné
Blog Najky.sk ZaujimavySvet.sk SpolocenskyKomix.sk Autolike.sk Byvaniehrou.sk zHumor.sk Bratm.sk
Kúpiť Predplatné
Moje konto
Zdieľať na Facebooku Odoslať článok emailom
Webnoviny
MENU
Webnoviny
MENU
Titulka
Správy
Správy zo sveta Správy zo Slovenska Politika zo Slovenska Politika zo sveta Filantropia Školstvo Vidiek
TV
Rozhovory
Komentáre
Ekonomika
Ekonomika zo Slovenska Ekonomika zo Sveta Energetika Financie Zdravotníctvo Doprava Byvanie
Šport
Futbal Hokej Tenis Cestná cyklistika Motošport
Iné
Blog Bývanie Cestovanie Kultúra Zaujímavosti Zdravie Žena Časová os
Horoskop
Komix
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa Vám nemusí zobraziť správne. Odporúčame stiahnuť nový prehliadač tu.
SvetEurópa

Rakúsko

A pharmacist prepares a dose of the Moderna COVID-19 vaccination for children under five at Walgreens pharmacy Monday, June 20, 2022, in Lexington, S.C. Today marked the first day COVID-19 vaccinations were made available to children under 5 in the United States.

23.6. Rakúsko ruší povinnú vakcináciu proti koronavírusu, opatrenie polarizuje spoločnosť ( vzdravotnictve.sk)

Podľa ministra zdravotníctva povinná vakcinácia znamená riziko polarizácie spoločnosti a mohla by dokonca viesť k tomu, že zaočkovať sa dá menej ľudí.
Hlavná vlaková stanica v Bratislave

23.6. Z Hlavnej stanice sa už dostanete na Schwechat aj autobusom, Slovak Lines pridal aj jednu medzizastávku ( nasadoprava.sk)

Dopravca eviduje za mesiac máj viac ako 100-tisíc cestujúcich na medzinárodných spojoch.
Karl Nehammer

20.6. Rakúsko chce obnoviť uhoľnú elektráreň pri Grazi, dôvodom sú obavy zo zníženia dodávok ruského plynu ( venergetike.sk)

Karl Nehammer oznámil túto správu po krízovom rokovaní vlády, na ktorom on, Leonore Gewesslerová a Martin Kocher diskutovali s odborníkmi o zabezpečení dodávok energií.
Súd, súdy, Európska únia

16.6. Súdny dvor Európskej únie rozhodol o prispôsobovaní rodinných prídavkov v Rakúsku podľa bydliska detí pracovníkov, je to protiprávne

Sporná právna úprava podľa Súdneho dvora EÚ porušuje nariadenia o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia a o slobode pohybu pracovníkov v rámci EÚ a je tiež diskriminačná.
Schwechat, Letisko Viedeň

14.6. Letisko Viedeň vybavilo v máji päťkrát viac cestujúcich než vlani, na čísla spred pandémie to ešte nestačí ( nasadoprava.sk)

V porovnaní s májom predpandemického roku 2019 to stále bolo o viac ako štvrtinu menej.
Rakúsko, peniaze

14.6. Každý Rakúšan dostane 500 eur a dôchodcovia ešte viac, vláda predstavila balík opatrení na zmiernenie vplyvu inflácie ( vofinanciach.sk)

Vláda vyčíslila hodnotu okamžitých opatrení na približne päť miliárd eur, pričom do roku 2026 pôjde na tento balík zo štátneho rozpočtu celkovo 28 miliárd eur.
Pátranie

13.6. Rakúska polícia prosí o pomoc. Za odhalenie totožnosti muža, ktorý bol pri lúpežnej vražde, ponúka odmenu (foto)

Ide o prípad lúpežnej vraždy, ktorá sa stala v obci Poigen v Dolnom Rakúsku.
Rakúske Alpy

8.6. V rakúskych Alpách uviazlo viac ako sto žiakov a učiteľov, záchranári ich museli letecky evakuovať do doliny

Skupina sa dostala na náročnú trasu a záchranárov privolali, keď sa dvaja žiaci ľahko zranili.
Karl Nehammer

31.5. Ropné embargo bude EÚ bolieť, ale v porovnaní s utrpením Ukrajincov je to nič, vyhlásil Nehammer ( venergetike.sk)

Plyn podľa Nehammera nebude súčasťou tohto kola sankcií, pretože ruskú ropu je ľahšie nahradiť.
Dom, peniaze

26.5. Developerská firma Immofinanz si v prvom kvartáli prilepšila, dosiahla zisk viac ako 70 miliónov eur ( vrealitach.sk)

Obsadenosť nehnuteľností skupiny bola v závere prvého štvrťroka na úrovni 94,4 percenta.
Alexander Van der Bellen

23.5. Rakúsky prezident Van der Bellen zabojuje o svoje znovuzvolenie, voľby sa budú konať koncom roka

Hlava štátu uviedla, že by rád naďalej využíval svoje skúsenosti v službách našej krajiny v týchto turbulentných časoch.
Alexander Schallenberg

18.5. Rakúsko nemá v úmysle vstúpiť do NATO, podľa Schallenberga veľká časť občanov vníma neutralitu pozitívne

Neutralita nezabránila Viedni podporiť sankcie Európskej únie voči Rusku a poskytovať Ukrajine nesmrtiacu pomoc, povedal minister zahraničia Schallenberg.
Neonacisti, extrémisti

13.5. Rakúsko vlani zaznamenalo rekordný počet antisemitských incidentov

Antisemitizmus súvisiaci s pandémiou koronavírusu minulý rok predstavoval 28 percent všetkých zaznamenaných incidentov.
Viedenska statna opera.jpg

10.5. Slovenský filharmonický zbor vo Viedenskej štátnej opere

Členovia Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jozef Chabroň) budú účinkovať v nasledujúcich dňoch (11., 15., 18., 23. a 27. mája 2022) v predstavení Boris Godunov  vo Viedenskej štátnej opere.
Rakúsko, hranice

18.4. Rakúsko zrušilo opatrenia pre pendlerov, povinnosť nosenia respirátora ostáva niekde v platnosti

Pendleri sa už nemusia preukazovať splnením rakúskych podmienok 3G, teda očkovaní, testovaní, prekonaní.
Vladimir Putin

17.4. Putin podľa rakúskeho kancelára žije vo vlastnej logike a myslí si, že vojnu vyhráva

Podľa kancelára Putin povedal, že bude spolupracovať s medzinárodným vyšetrovaním udalostí v meste Buča, ale zároveň uviedol, že nedôveruje západnému svetu.
Karl Nehammer

10.4. Rakúsky kancelár Nehammer sa v Moskve stretne s Putinom, hovoriť chce aj o vojnových zločinoch na Ukrajine

Nehammer sa na cestu do Moskvy vydal z vlastnej iniciatívy a konzultoval ju s najvyššími predstaviteľmi Európskej únie.
Karl Nehammer

9.4. Rakúsko odmietlo embargo na ruský plyn, krajina nechce riskovať poškodenie svojej ekonomiky ( venergetike.sk)

EÚ bude podľa rakúskeho kancelára pokračovať v posilňovaní sankcií proti Rusku, až kým sa neskončí vojna.
Rakúsko, Rusko

7.4. Rakúsko vyhostilo štyroch ruských diplomatov, krajina ich označila za nežiaduce osoby

Štvorica musí krajinu podľa vyhlásenia rakúskeho ministerstva zahraničia opustiť do 12. apríla.
Raiffeisen Bank

31.3. Raiffeisen Bank International dokáže zvládnuť všetky scenáre vojny na Ukrajine, možno odíde aj z Ruska ( vofinanciach.sk)

Generálny riaditeľ rakúskej bankovej skupiny Johann Strobl potvrdil, že spoločnosť zvažuje aj odchod z Ruska, kde vlani vytvorila takmer tretinu svojho čistého zisku.
Zobraziť viac

Oficiálny názov: Rakúsko

Hlavné mesto: Viedeň

Počet obyvateľov: 8 623 073

Rozloha: 83 879  km²

HDP na obyvateľa: 47 031 $

Vlajka:  

Kód meny: EUR

Názov meny: euro

Úradný jazyk: chorvátčina, slovinčina, maďarčina

Zobraziť na mape: TU

Rakúsko, oficiálne Rakúska republika, je federálny štát nachádzajúci sa v Strednej Európe. Susedí s Nemeckom, Českou republikou, Slovenskom, Maďarskom, Slovinskom, Talianskom, Švajčiarskom a Lichtenštajnskom. Na mape Rakúsku nájde každý  – nachádza sa juhozápadne od Slovenska.

Spomedzi európskych krajín patrí Rakúsko k tým najhornatejším. Iba 32 percent územia (celková rozloha je takmer 84 tisíc km², čo je viac ako dvojnásobok rozlohy Slovenska) má nadmorskú výšku nižšiu ako 500 metrov. Takmer 9 miliónov obyvateľov je rozmiestených pomerne nerovnomerne. Najväčšie je hlavné mesto Viedeň, kde žije viac ako štvrtina Rakúšanov. Ďalšími mestami s veľkým počtom obyvateľov sú Graz, Innsbruck a Salzburg.

Viedeň patrí medzi najväčšie turistické lákadlá. Nepatrí síce do prvej ligy európskych turistických metropol ako Londýn, Rím či Paríž, ročne ju stále navštívia milióny turistov z celého sveta. Dovolenka v Rakúsku pokojne môže začať aj skončiť vo Viedni. Toľko historických pamiatok ako tu, nájdete iba v málo mestách sveta. Viedeň je navyše mesto kultúry – žilo a pôsobilo tu množstvo svetovo významných umelcov.

Obrovským turistickým lákadlom sú rakúske Alpy. Najvyšším bodom tohto pohoria je Großglockner, ktorého vrchol dosahuje nadmorskú výšku 3 798 metrov. Alpy lákajú na turistiku. Rakúsko síce neponúka tak dobre značený systém turistických trás ako Slovensko či Česká republika, turisti ale majú k dispozícii ďaleko väčší počet kopcov, dolín a hrebeňov. Rakúsko je pre horskú turistiku malý raj. Najmä počas letných mesiacov nájdete v Alpách aj množstvo Slovákov.  Keď hovoríme o horách,  nemožno zabudnúť na lyžovanie. Rakúsko ponúka vynikajúcu lyžovačku nielen na ľadovcoch. Nachádza sa tu niekoľko celosvetovo významných lyžiarskych stredísk, ktoré pravidelne hosťujú Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní. Na rozdiel od slovenských stredísk ponúkajú omnoho vyšší počet kilometrov upravených zjazdoviek. Bežné je aj lanovkové prepojenie viacerých blízkych stredísk. Medzi známe rakúske lyžiarske strediská patrí Semmering či Kitzbuhl. Tieto lyžiarske strediská sú na Slovensku tak populárne, že v slovenské médiá prinášajú aj snehové správy z Rakúska. Aktuálne počasie v Rakúsku nezaujíma iba lyžiarov, ale aj horských turistov, cykloturistov či bežných návštevníkov miest.

Ďalšou populárnou aktivitou je cykloturistika. Rakúsko ponúka širokú sieť veľmi dobre udržiavaných cyklistických trás, a o akej môžeme na Slovensku zatiaľ iba snívať.

V Rakúsku si na svoje prídu aj milovníci wellnessu, kúpeľov,  aquaparkov. Do Rakúska sa môžete vybrať aj do zoo, safari parku či zábavného parku. Pokiaľ chcete spoznať celú krajinu, vydajte sa na poznávací zájazd Rakúskom. Strávite síce množstvo času v autobuse a chodením, za niekoľko dní však uvidíte všetko dôležité, čo Rakúsko ponúka. Pri plánovaní výletu je dobré si pozrieť zoznam štátnych sviatkov v Rakúsku. Nie je nič horšie, ako si naplánovať výlet, a na mieste zistiť, že všetko je zatvorené z dôvodu sviatku.

Ekonomicky je na tom Rakúsko veľmi dobre. Na základe hrubého domáceho produktu patrí medzi najbohatšie krajiny Európskej Únie. Nominálny hrubý domáci produkt na obyvateľa je asi 2,5-krát väčší ako na Slovensku. Toto po zovšeobecnení znamená, že Rakúšania zarábajú v priemere 2,5-krát viac. Takýto platový rozdiel je veľkou motiváciou k pracovnej migrácii. Slováci kedysi chodili za prácou najmä do Českej republiky, dnes je ich hlavným cieľom Rakúsko. To, že platy sú niekoľkonásobne vyššie ako u nás, ešte neznamená, že životná úroveň je mnohonásobne vyššia. Ceny nafty sú síce v Rakúsku približne rovnaké ako u nás, pri realitách je v Rakúsku úplne iná situácia. Byty, rodinné domy a stavebné pozemky v porovnateľných lokalitách sú omnoho drahšie ako u nás. Aj z tohto dôvodu je prenájom bytov omnoho rozšírenejší ako na Slovensku.

Pracovné ponuky v Rakúsku sú dokonca dostupné aj na Slovensku. Do Rakúska sa môžete vybrať pracovať na vlastnú päsť, alebo využiť služby pracovnej agentúry. Medzi najžiadanejšie pozície patria: zdravotná sestra, opatrovateľ/opatrovateľka, murár, upratovanie, elektrikár, chyžná, zvárač CO2, vodič MKD a tak ďalej.

Na prácu je potrebná aspoň základná znalosť nemčiny. Úroveň ovládania jazyka závisí od konkrétnej pozícii. Minimálne komunikácia je pri väčšine pozícií nevyhnutná.

Najobľúbenejšou pracovnou pozíciou je opatrovateľstvo. Ponuky na prácu  opatrovateľky v Rakúsku nájdete najmä v slovenských a rakúskych opatrovateľských agentúrach. Tieto agentúry sa dokážu postarať prakticky o všetko – zabezpečia prepravu osôb do Rakúska a v prípade potreby aj nevyhnutné jazykové vzdelávanie. Pri práci cez agentúru je ale potrebné počítať s menším zárobkom ako v prípade, že si človek nájde prácu sám. Na zamestnanie v Rakúsku nepotrebujú Slováci agentúru. V Rakúsku sa môžu zamestnať za rovnakých podmienok ako domáci Rakúšania. Voľné pracovné miesta je možné hľadať priamo na rakúskej obdobe nášho úradu práce. Vyskúšať možno aj miestnu rakúsku inzerciu. Pre mnohé opatrovateľky je najvýhodnejšie si vybaviť rakúsku živnosť. Tu je ale potrebné počítať s tým, že budú musieť podávať daňové priznanie v Rakúsku.

Do Rakúska si chodia zarábať aj študenti. Letná brigáda v Rakúsku dokáže študentovi financovať celý rok štúdia na Slovensku. Roznášanie letákov či práca v rýchlom občerstvení nie je zložité a jazykové nároky sú minimálne.

Rakúsky trh s ojazdenými vozidlami je príležitosťou, ako si kúpiť staršie auto za výhodnejšie ceny. V rakúskych autobazároch možno kúpiť vozidlá výrazne lacnejšie ako v slovenských bazároch.
História Rakúska
História Rakúska začína rodom Habsburgovcov v časoch, keď väčšina dnešného územia Rakúska bola časťou Svätej Rímskej ríše. Boli to nepokojné časy, kedy sa severné nemecké kmene začali voči zvyšku ríše vymedzovať na základe náboženstva. Hlavná príčina rebelantstva severných štátov bolo protestantstvo. Svätá rímska ríša si prešla vojnami so Švédskym kráľovskom a Francúzskom, čo výrazne oslabilo jej moc. Toto využili severné časti ríše. Južné nemecky hovoriace krajiny však zostali pod vplyvom cisára a katolíckej viery.

V 17. a 18. Storočí patrilo Rakúsko k najväčším mocenským silám Európy. Oficiálne Rakúska ríša vznikla až v roku 1804. Vznik Rakúska Uhorska sa datuje do roku 1867 (rakúsko-uhorské vyrovnanie). V roku 1870 bolo vo Francúzsko-pruskej vojne porazené Francúzsko, čo viedlo k vytvoreniu samostatného a jednotného Nemecka. Rakúsko ale bolo z tohto zjednocovacieho úsilia vynechané. Politicky si však Rakúsko-Uhorsko a Nemecko boli veľmi blízke, čo vyvrcholilo udalosťami vedúcimi k prvej svetovej vojne.

Rakúsko-Uhorsko sa rozpadlo na konci prvej svetovej vojny. Rakúsko si zmenilo názov na Republika nemeckého Rakúska. Účel bol politický – Rakúsko sa usilovalo o zjednotenie s Nemeckom. Toto ale povojnová dohoda mocností neumožňovala. V roku 1938 Nemecko anektovalo Rakúsko a okupovalo ho až do konca vojny.

V roku 1955 Rakúsko vyhlásilo neutralitu.
Ekonomika
Ekonomicky Rakúsko patrí medzi najvyspelejšie krajiny sveta. Podľa hrubého domáceho produktu na hlavu je Rakúsko 12. najbohatšia krajina sveta. Výborné výsledky dosahuje aj pri sociálnom rozvoji.

O výraznú časť ekonomickej aktivity krajiny sa stará Viedeň, kde sídli množstvo medzinárodných inštitúcií. Viedeň je podľa mnohých rebríčkov mesto najvhodnejšie na život.

Až do 80-tych rokov bola väčšina veľkých podnikov v rukách štátu. Postupná privatizácia výrazne znížili vplyv štátu na miestnu ekonomiku.
Obyvateľstvo
Približne 1,3 milióna obyvateľov Rakúska (15 percent) sa narodilo v zahraničí. Najviac z nich žije vo Viedni.

Priemerný počet detí na jednu ženu je 1,42, čo je výrazne pod požadovanou hranicou 2,1, ktorá zabezpečí prirodzenú obnovu populácie. Nízku pôrodnosť kompenzuje vysoká imigrácia.
Náboženstvo
Rakúsko je katolícka krajina. Počet ľudí hlásiacich sa k tomuto vierovyznaniu však v posledných desaťročiach prudko klesá.

Najčítanejšie

24h48h72h168h

Vojna na Ukrajine: Zelenskyj chce získať späť okupované mestá, G7 zakáže dovoz ruského zlata (online)

Najmenšie centy už nebudú pri platbe v hotovosti potrebné, suma za celý nákup sa zaokrúhli

Rabovali českí dobrovoľníci na Ukrajine? Vojaci našli u nich šperky či detské ozdoby

Matovič odpúšťa SaS posledné útoky, za posledné dni ich vraj bolo 365 (video)

Putin sa stretol s Lukašenkom, Rusko poskytne Bielorusku raketové systémy Iskander

Po streľbe pred gej barom zahynuli dve osoby a viac ako desať je zranených

SaS chce zvolanie mimoriadneho bezpečnostného výboru, dôvodom je podpálenie auta politika Kaplana (video)

Sulíkovci nezabudnú Matovičovi prelomenie veta Čaputovej s fašistami, jeho ospravedlnenie by malo ísť v prvom rade celému Slovensku (video)

Rusko utrpelo ďalšiu ranu, G7 zákaže dovoz zlata z krajiny a podľa Johnsona sa musí vyhladovať Putinov režim

Motoristi si môžu na chvíľu vydýchnuť, analytička nepredpokladá zatiaľ zvýšenie cien benzínu a nafty

Rôzne

Bezplatné novinky z Webnoviny.sk

  • Námety na reportáž
  • Inzercia na iSITA
  • Kontakt
  • Odber spravodajstva
  • Odhlásenie z notifikácií
  • Mapa stránok
  • Podmienky používania
  • Ochrana osobných údajov
  • GDPR - Nastavenie sukromia
SITA

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Na tejto stránke môžu byť umiestnené reklamné odkazy, alebo reklamné produkty.