Oficiálny názov: Ukrajina
Hlavné mesto: Kyjev
Počet obyvateľov: 44 429 471
Rozloha: 603 500 km²
HDP na obyvateľa: 8 277 $
Vlajka:
Kód meny: UAG
Názov meny: ukrajinská hrivna
Úradný jazyk: ukrajinčina
Zobraziť na mape: TU
Ukrajina sa nachádza vo Východnej Európe. Susedí s Ruskom, Bieloruskom, Poľskom, Slovenskom, Maďarskom, Rumunskom a Moldavskom. Mapa Ukrajiny všetky tieto skutočnosti vysvetlí najlepšie.
Ukrajina teraz je v centre mediálnej pozornosti. Nie je to tak dávno, kedy sa sem chodilo na nákupy. Najmä ľuďom z východného Slovenska sa oplatilo na Ukrajinu vycestovať a nakúpiť cigarety či benzín. Cena nafty na Ukrajine boli vždy výrazne nižšie ako na Slovensku. Ceny phm Ukrajina sú nižšie najmä z toho dôvodu, že ukrajinská vláda ich zaťažuje nižšími spotrebnými daňami. Ukrajinské trhy boli lákadlom práve pre nízke ceny. Svadobne šaty na Ukrajine tak vyšli omnoho lacnejšie ako na Slovensku. Ľudia jazdili aj do ukrajinských bazárov.
Správy z Ukrajiny za posledný rok však veľmi turistike neprajú. Konflikt Ukrajina Rusko sa začal v roku 2013. Ukrajinský konflikt sa však stále neskončil. Rusko a Ukrajina sa nevedia dohodnúť na vhodnom politickom riešení. Aktuality Ukrajina Rusko prináša napríklad denník Pravda Ukrajina. Topky Ukrajina Rusko patria medzi najčítanejšie.
Ukrajina je síce v zlom ekonomickom a politickom stave, inak sa veľmi od nás nelíši. Ukrajina má talent je podobne populárna šou ako Slovensko má talent. Ukrajina talent skutočne má. Súčasná ukrajinská kinematografia napríklad patrí k tým najlepším na svete.
Chudoba Ukrajiny spôsobuje aj to, že veľa žien sa chce vydať do zahraničia. Na Ukrajine zoznamky fungujú takmer v každom väčšom meste. Ukrajinky sú navyše považované za jedny z najkrajších žien na svete.
Podnebie a počasie na Ukrajine je veľmi podobné tomu nášmu. V lete veľmi teplo a v zime krutá zima. Skratka Ukrajiny je UA.
História Ukrajiny
Ukrajina vo svojej histórii prakticky nikdy nemala ustálenú podobu. Dnešné územie Ukrajiny bolo väčšinou rozdelené do rôznych štátnych útvarov.
V stredoveku došlo k rozdeleniu Ukrajiny medzi Litvu, Poľsko, Osmanskú ríšu či Rakúsko-Uhorsko. V 17. a 18. storočí na časti územia Ukrajiny vznikla Kozácka republika. Územie tohto štátu bolo neskôr rozdelené medzi Poľsko a Rusko a v konečnom dôsledku začlenené do Sovietskeho zväzu.
Časť územia dnešnej Ukrajiny bolo v minulosti súčasťou Československa. Tzv. Zakarpatská Ukrajina bola časťou medzivojnového Československa. Po druhej svetovej vojne sa toto územie dostalo pod správu Sovietskeho zväzu.
Ukrajina pred rozpadom Sovietskeho zväzu v roku 1991 zažila veľmi krátku samostatnosť hneď dvakrát. V prvej aj druhej svetovej vojne. V obchod prípadoch to však nemalo dlhé trvanie a skončilo opätovným začlenením do Sovietskeho zväzu.
Skutočnú samostatnosť získala Ukrajina až v roku 1991. Pád Sovietskeho zväzu síce krajine priniesol slobodu, o ekonomickej prosperite však k môže iba snívať. V roku 1991 boli Poľsko a Ukrajina približne na rovnakej úrovni. Dnes je Poľsko asi 3-krát bohatšie ako Ukrajina.
Najväčší ukrajinský problém sa v dnešnej dobe javí, že je v ruskej sfére vplyvu a Rusom v prvom rade ide o vlastnú bezpečnosť. Ekonomická prosperita Ukrajiny je až na druhom mieste. Rusi využívajú Ukrajinu ako nárazníkovú zónu voči Severoatlantickej aliancii.
Ekonomika Ukrajiny
Ukrajina má pestrú ekonomiku. Dlho bola považovaná za svetovú obilnicu. Má obrovské plochy mimoriadne úrodnej pôdy, ktoré ju predurčujú k veľkému exportu obilnín. V krajine však prebehla nie najlepšia reforma vlastníctva pôdy. Napriek tomu dnes patrí k významným vývozcom obilnín. Nájdete tu aj ťažký priemysel. Medzi zaujímavosti Ukrajiny patrí aj fakt, že krajina má rozvinutý letecký priemysel. Je to pozostatok Sovietskeho zväzu, kedy sa na Ukrajine vyrábali sovietske civilné lietadlá. Vyrábali sa tu aj lietadla s najväčším rozpätím krídiel na svete (Antonov).
Ukrajinská ekonomika trpela najmä počas 90-tych rokov. Premena ekonomiky z centrálneho plánovania na zákonitosti trhu bola krutá. Milióny Ukrajincov upadli do chudoby a prežili iba vďaka tomu, že si dokázali základné potraviny dopestovať.
Ukrajina doteraz nedosiahla ekonomickú úroveň z čias Sovietskeho zväzu. Pri návšteve Ukrajiny to neraz vyzerá, ako by sa v nej zastavil čas. Krajina sa veľmi podobá Slovensku zo začiatku 90-tych rokov minulého storočia.
Oficiálnou menou Ukrajiny je ukrajinská hrivna.
Obyvateľstvo
Približne 78 percent obyvateľstva tvoria etnickí Ukrajinci. 18 percent populácie tvoria Rusi, ktorí žijú najmä na východe krajiny.
Jedným z neštandardných problémov pre chudobné krajiny, s ktorým sa musí Ukrajina vyrovnať, je pokles populácie. Od pádu Sovietskeho zväzu počet obyvateľov na Ukrajine klesá ročne o 150 tisíc. V roku 2007 bola Ukrajina v rámci znižovania počtu obyvateľov štvrtá najhoršia krajina na svete.
Za znižovaním počtu obyvateľov je potrebné hľadať najmä socioekomické dôvody. Pôrodnosť je nízka a úmrtnosť vysoká.
Náboženstvo
Ukrajina je kresťanská krajina. Viac ako 70 percent populácie sa hlási k ortodoxnej cirkvi.