Oficiálny názov: Surinam
Hlavné mesto: Paramaribo
Počet obyvateľov: 573 311
Rozloha: 163 821 km²
HDP na obyvateľa: 6 623 $
Vlajka:
Kód meny: SRG
Názov meny: Surinamský guilder
Úradný jazyk: Holandčina
Zobraziť na mape: TU
Surinam sa nachádza na severnom pobreží Južnej Ameriky. Je najmenším nezávislým štátom tohto kontinentu. Francúzska Guyana je síce rozlohou menšia, nemôžeme ju ale považovať za nezávislú krajinu. Francúzska Guyana je zámorské teritórium Francúzska.
Surinam susedí s Guyanou, Francúzskou Guyanou a Brazíliou. Severne od neho sa nachádza množstvo známych karibských ostrovov vrátane Guadeloupe. Mapa Surinamu situáciu vysvetlí oveľa lepšie.
Medzi zaujímavosti Surinamu patrí aj fakt, že je to jediná krajina Amerík, kde je väčšinovým jazykom holandčina. Surinam bol v minulosti kolonizovaný Britmi a Holanďanmi. Väčšina holandských kolónií si však nezachovala jazyk svojich kolonizátorov. V Suriname sa to podarilo. Až 60 percent ľudí považuje holandčinu za svoj prvý, a teda materských jazyk. V hlavnom meste štátu, Paramaribe, je to dokonca ešte viac. Holandčina je navyše jediný oficiálny jazyk. Na bežnú komunikáciu sa však používa aj jazyk sranam, čo je kreolský jazyk založený na angličtine.
Surinam je pomerne vyspelá krajina. V minulosti sa o to staralo najmä Holandsko rôznymi dotáciami. Dnes sa Surinam z veľkej časti dokáže postarať sám o sebe.
Surinam je považovaný za karibskú krajinu, hoci nie je ostrovom. Surinam spája s karibskými národmi nielen história, ale aj množstvo kultúrnych prvkov a tradícií.
Z histórie
Surinam bol v 17. storočí kolonizovaný Veľkou Britániou a Holandskom. V roku 1667 sa Surinam plne dostal pod holandskú kontrolu. Táto európska krajina Surinam spolu s Holandskou Guyanou ovládala až do roku 1954. V tomto roku Surinam zmenil štatút, avšak plnú nezávislosť ešte od Holandska nedostal. Stále bol súčasťou Holandského kráľovstva. Plnú nezávislosť získal až v roku 1975.
Ekonomika
Hrubý domáci produkt na obyvateľa je v Suriname približne na úrovni 60 percent tohto slovenského. Surinam tak vôbec nie je chudobný. A navyše v tejto krajine nemajú zimu, takže život je predsa len o niečo lacnejší.
Základ ekonomiky tvorí ťažba nerastných surovín. Najväčší podiel na ťažbe má bauxit, ktorého vývoz tvorí až 80 percent všetkého exportu. Dôležitá je aj ťažba zlata. Surinam sa snaží rozvíjať aj ekoturizmus a lákať najmä európskych návštevníkov. Surinam dovolenka je však exotika, ktorú si nemôže dovoliť každý.
Obyvateľstvo
Surinam je etnicky veľmi pestrá krajina. Najväčšiu skupinu obyvateľstva tvoria Indovia. Tvoria 27 percent populácie. Sú to potomkovia robotníkov, ktorých do Južnej Ameriky priviezli Holanďania v 19. storočí. Surinamskí Marúni tvoria 21 percent. Kreoli 16 percent. Jávani 14 percent. V krajine však žijú aj Číňania, pôvodní obyvatelia Južnej Ameriky, ale aj Európania.
Náboženstvo
Ku kresťanstvu sa hlási 48 percent ľudí. Druhou najpočetnejšou skupinou (23 percent) sú hinduisti.