Oficiálny názov: Kiribati
Hlavné mesto: Tarawa
Počet obyvateľov: 103 500
Rozloha: 811 km²
HDP na obyvateľa: 5 721 $
Vlajka:
Kód meny: AUD
Názov meny: austrálsky dolár
Úradný jazyk: angličtina
Zobraziť na mape: TU
Kiribati, oficiálne Kiribatská republika, je ostrovný štát nachádzajúci sa v Strednom Pacifiku. Mapa Kiribati v orientácii veľmi pomôže. Stredný Pacifik nie je práve oblasť sveta, s ktorou by bola väčšina ľudí dobre oboznámená.
Kiribati je tvorené 33 atolmi a koralovými útesmi a jedným vyvýšeným koralovým ostrovom nesúcim názov Banaba. Samotné ostrovy majú plochu iba 811 km². Rozprestierajú sa však na obrovskej ploche 3 a pol milióna štvorcových kilometrov.
Populácia Kiribati o čosi prevyšuje 100 tisíc. Asi polovička z tohto počtu žije na atole Tarawa.
Medzi zaujímavosti Kiribati patrí aj fakt, že ide o jedinú krajinu sveta, ktorá sa rozkladá vo všetkých štyroch hemisférach – západnej, východnej, južnej a severnej.
Hlavný ostrov Banaba bol kedysi bohatým zdrojom fosfátov. Všetok dostupný fosfát však bol vyťažený ešte pred dosiahnutím nezávislosti.
Kirimati (nazývaný aj Vianočný ostrov) je najväčší atol na svete.
Nedávne vedecké štúdie sa zaoberajú Kiribati najmä z pohľadu globálnej klimatickej zmeny a s ňou spojeným zvyšovaním hladiny oceánov. Na stúpanie hladiny Tichého oceánu sú atoly nesmierne citlivé.
Jedna vedecká štúdia však zistila, že atoly a koralové ostrovy dokážu na zmenu hladiny reagovať. Dáva to logiku – koraly sú živé organizmy a dokážu sa prostrediu do určitej miery prispôsobiť. Vedci sa však vyjadrili, že toto vôbec neznamená, že Kiribati je pred dôsledkami globálneho otepľovania ochránené.
Dovolenka v Kiribati je asi tým najexotickejším zákuskom, ktorý si môžete dopriať. Je to maximálne ďaleko a vyzerá to tam ako v tropickom raji. Letenka do Kiribati je však veľmi drahá. Samotný pobyt v tejto krajine by vás už toľko nevyšiel.
Z histórie
Prvé kontakty s európskymi mocnosťami sa odohrali v 17. a 18. storočí. Bolo to v období, kedy sa moreplavci pokúšali o oboplávanie sveta. V roku 1892 bolo Kiribati vyhlásené za britský protektorát. Kiribati sa oficiálnou britskou kolóniou stalo v roku 1916.
Počas druhej svetovej vojny boli časti Kiribati okupované japonskou imperiálnou armádou. Japonci boli sústredení najmä na atole Tarawa. V roku 1943 sa tu odohrala jedna z najkrvavejších bitiek tichomorskej časti druhej svetovej vojny. Američania a Briti sa vojensky o Kiribati zaujímali aj v druhej polovici 20. storočia. Armády týchto štátov využívali Vianočný ostrov na testovanie jadrových a vodíkových bomb.
Gilbertove ostrovy získali v roku 1979 nezávislosť ako Kiribatská republika.
V roku 2012 kiribatská vláda kúpila na Fidži pozemok o veľkosti 2000 hektárov. V posledných rokoch sa Kiribati snaží vyriešiť svoje najväčší problém. Kiribati bude prvým štátom na svete, ktorý podľahne globálnemu otepľovaniu. Stúpanie hladiny svetového oceánu tieto ostrovy jednoducho zatopí. Je to iba otázka času. V roku 2013 prezident Kiribati vyzval ľudí, aby sa presťahovali do bezpečných oblastí sveta.
Kiribati sa problém relokácie svojho obyvateľstva snaží vyriešiť aj naliehaním na bohaté štáty ako Austrália či Nový Zéland.
Ekonomika
Kiribati je chudobná krajina, ktorá nemá prakticky žiadne nerastné bohatstvo. Depozity fosfátu boli vyťažené ešte pred získaním nezávislosti.
Ekonomika stojí a padá na dvoch veciach – peniazoch, ktoré posielajú domov Kiribatčania pracujúci v zahraničí a peniazoch pochádzajúcich z rôznych globálnych podporných programov.
Kiribati dnes už veľmi svoju ekonomickú situáciu nerieši. Vedenie štátu vie, že globálne otepľovanie Kiribati zlikviduje. Hlavným politickým problém je prežitie samotného národa.
Obyvateľstvo
Až 93 percent obyvateľov sú etnickí Kiribatčania, ktorí patria do skupiny Polynézanov. Kiribatčania hovoria gilbertčinou, čo je miestny oceánsky jazyk. Druhým úradným jazykom je angličtina.
Náboženstvo
Kiribati je kresťanská krajina. Ku katolíckej viere sa hlási asi 56 percent ľudí. Zvyšok tvoria rôzne protestantské cirkvi.