Oficiálny názov: Anguilla
Hlavné mesto: The Valley
Počet obyvateľov: 13 452
Rozloha: 91 km²
HDP na obyvateľa: 8 800
Vlajka:
Kód meny: XCD
Názov meny: východokaribský dolár
Úradný jazyk: angličtina
Zobraziť na mape: TU
Anguilla nie je plne samostatnou krajinou. Je súčasťou Britských zaoceánskych teritórií. Anguillu nájdete vo východnom Karibiku – presnejšie v časti nazývanej Leewardove ostrovy. Tie sú zase súčasťou Malých Antíl, čo je už predsa len o čosi známejší geografický termín.
Keby ste sa mali zorientovať na mape, tak Anguillu je potrebné hľadať na východ od známeho Portorika. Stále neviete, kde sa tento štát-neštát nachádza? Na východ od Anguilly sa nachádzajú Panenské ostrovy a na sever ostrov Saint Martin. Stále nič? Otvorte si mapu Karibského mora a po chvíle hľadania Anguillu určite nájdete.
Nemusí to však byť jednoduché, keďže rozloha krajiny je iba 91 kilometrov štvorcových. Anguilla je v skutočnosti súostrovie. Všetkých takmer 14 tisíc obyvateľov však žije na hlavnom ostrove, ktorý je asi 16 kilometrov dlhý a päť kilometrov široký. V jeho okolí sa nachádza množstvo menších ostrovov, ostrovčekov či skál.
V povedomí bežného Európana je Anguilla symbolom luxusného turizmu. V tejto časti Karibiku sa totiž nachádzajú jedny z najluxusnejších plážových rezortov na svete. Ďalší známy rozmer Anguilly je miestny daňový systém. Anguilla je po celom svete známa ako daňový raj. Pokiaľ sa chcete vyhýbať plateniu daní, Anguilla je tou pravou destináciou. Respektíve bola.
Do roku 2011 bola daň príjmu v Anguille nula percent. jednoducho ste neplatili žiadnu daň z príjmu. Všetko, čo ste zarobili, zostalo iba pre vás.
V roku 2011 však súostrovie zasiahla ťažká ekonomická kríza. Vláda zrazu nemala peniaze. Rozhodla sa to tak riešiť špeciálnou trojpercentnou daňou. Táto sadzba je však stále ďaleko lepšia ako kdekoľvek v Európe.
Z histórie
Anguilla bola historicky osídlená ľuďmi z Južnej Ameriky. Ostrov bol obývaný už 1300 rokov pred naším letopočtom.
Novodobé dejiny Anguilly sa začínajú s príchodom európskych kolonizátorov. Historici sa však nevedia zhodnúť, ktorá z koloniálnych mocností sa Anguilly zmocnila ako prvá. Traduje sa, že ostrov po prvý krát zočil Krištof Kolumbus v roku 1493. Iné pramene hovoria, že Európania sa začali o Anguillu zaujímať až v neskorom 16. storočí.
História však nepochybuje o tom, že o ostrov (podobne ako v prípade mnohých ďalších karibských ostrovov) súperilo Francúzsko a Veľká Británia. Prevahu sa nakoniec podarilo získať Veľkej Británii, ktorá Anguillu administrovala zo susedného Saint Kitts a Nevis.
Neskôr vznikol nezávislý štát, ktorý spojil Saint Kitts a Nevis s Anguillou. Tento spolok však nemal dlhé trvanie. Na Anguille prebehli dve násilné revolúcie. Ich cieľom nebola samostatnosť ako taká. Anguillčania chceli byť akurát nezávislí od Saint Kitts a Nevis. Nakoniec sa im to podarilo a Anguilla sa vrátila pod Veľkú Britániu. Súčasný štatút Anguilly je Britské zaoceánske teritórium.
Ekonomika Anguilly
Ekonomika Anguilly sa na poľnohospodárstvo veľmi spoľahnúť nemôže. Na ostrove by ste veľa polí teda nenašli. Ostrov má tento a suchú vrstvu pôdy, ktoré nie je úrodná. Potrava je zabezpečovaná predovšetkým rybolovom a samozrejme importom.
Hospodárstvo je závislé od bankovníctva a turizmu. Anguilla je známy daňový raj. Okrem milionárov, ktorí nechcú zbytočne platiť dane, Anguilla žije predovšetkým z bohatých turistov. V súostroví nájdete hneď niekoľko luxusných plážových rezortov.
Všetky aktivity na ostrove sú závislé od importu drahého benzínu. Jeho spaľovanie je zdrojom elektrickej energie. Vláda sa však snaží nastúpiť na trend obnoviteľných zdrojov energií. Cieľom je, aby z obnoviteľných zdrojov (najmä zo slnka) pochádzalo až 15 percent všetkých energií.
Populácia Anguilly
Približne 90 percent Anguillčanov má pôvod v Afrike. Ich predkovia sa do Karibiku dostali ako otroci. Približne 4 percentá obyvateľov sú belosi. Ďalšie štyri percentá sa označujú ako zmiešaná rasa.
Asi 28 percent populácie nemá anguillské občianstvo. Sú to predovšetkým ľudia pochádzajúci zo Spojených štátov Amerických, Jamajky a ďalších severoamerických štátov.
Jazyk
Väčšina Anguillčanov dnes hovorí dnes hovorí štandardnou angličtinou, na ktorú má vplyv najmä britská angličtina.
Náboženstvo
Dominantným náboženstvom Anguilly je kresťanstvo. Miestni kresťania sú roztrúsení do viacerých cirkví. Najväčší podiel má anglikánska cirkev.