Oficiálny názov: Britské teritóriá v Indickom oceáne
Hlavné mesto: Camp Justice – najväčšie osídlenie
Počet obyvateľov: 3 000
Rozloha: 60 km²
HDP na obyvateľa:
Vlajka:
Kód meny: USD
Názov meny: americký dolár
Úradný jazyk: angličtina
Britské teritória v Indickom oceáne sa nachádzajú niekde v strede medzi africkou Tanzániou a Indonéziou. Na mape tieto ostrovy nemusí byť ľahké nájsť. Indický oceán je obrovský a Britské teritóriá v Indickom oceáne sa rozkladajú na vodnej ploche 54 tisíc kilometrov štvorcových. Takáto plocha je ešte relatívne veľká. Pokiaľ by šlo všetko o pevninu, tak by ste Britské teritóriá v Indickom oceáne poľahky našli. Problém je v tom, že plocha súše je iba 60 kilometrov štvorcových. Tá je navyše rozložená na viac ako tisícke samostatných ostrovov.
Britské teritóriá v Indickom oceáne sa skladajú zo siedmich atolov Súostrovia Chagos. Najjužnejší ostrov tohto súostrovia je zároveň najväčším ostrovom. Plocha súše tohto ostrova je 44 km². Ostrov Diego Garcia má aj ďalšie naj – určite je spomedzi celého súostrovia najzaujímavejší. Nad zaujímavosťou tohto ostrova však môžete iba premýšľať. Na výlet sa sem ale vybrať nemôžete. Nemali by ste to však brať až tak zle. Na ostrov Diego Garcia majú zákaz vstupu aj domorodí obyvatelia. Tých odtiaľto Briti vyhnali v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia. Nedobrovoľne ich presídlili na neďaleký Maurícius. Napriek všetkým okolnostiam sa pôvodní obyvatelia snažia dostať späť do svojej domoviny. Maurícius sa zase snaží získať suverenitu nad časťou súostrovia, ktorá mu bola odobratá rozhodnutím Veľkej Británie.
Prečo sa nemožno vybrať na výlet na ostrov Diego Garcia? Z veľmi jednoduchého dôvodu. Na ostrove sa totiž nachádza spoločná vojenská základňa Veľkej Británie a Spojených štátov amerických.
História Britských teritórií v Indickom oceáne
Súostrovie Chagos bolo po tisícročia veľmi dobre známe obyvateľom Maldív. Nikdy ho však neosídlili natrvalo. Sem tam sa tam zatúlala ich loď, respektíve tam bol niekto nútený zakotviť. Potom však po neho prišli a doviedli ho späť na Maldivy.
Ako prvý Európan sa na súostrovie dostal Vasco da Gama v prvej polovici 16. storočia. V 18. storočí súostrovie vyhlásilo Francúzsko za svoj majetok. Začalo ho spravovať prostredníctvom Maurícia.
Súostrovie bolo po prvý krát osídlené až v 18. storočí, a to najmä africkými otrokmi a Indmi, ktorí ich riadili. Vznikli tu kokosové plantáže. V roku 1810 došlo k zmene majiteľa súostrovia. Získala ho Veľká Británia.
V roku 1965 Veľká Británia pristúpila k radikálnej reorganizácií svojich území v tejto časti sveta. Súostrovie Chagos bolo odčlenené od Maurícia. Od Seychel boli odčlené ostrovy Aldabra, Farquhar a Desroches. Tieto presuny ostrovov mali jediný cieľ – vytvoriť podmienky pre vznik spoločne americko-britskej vojenskej základne.
Ostrovy Aldabra, Farquhar a Desroches však boli v roku 1976 vrátené Seychelám. Seychely sa v tom roku totiž stali nezávislým štátom.
S vytvorením vojenskej základne na ostrove Diego Garcia je spojených množstvo problémov dodnes. Ako už bolo spomenuté, Británia v roku 1965 začali hýbať s vlastníctvom ostrovov, aby vytvorila vhodné podmienky pre základňu. Týmto to všetko začalo. O rok neskôr britská vláda skúpila súkromné kokosov plantáže na ostrove, aby ich mohla neskôr zatvoriť. V tom čase na ostrove žilo asi 2000 miestnych obyvateľov. Veľkej Británii trvalo celých 5 rokov, dokým ich všetkých presunula na Maurícius. Tento presun bol jednoznačným porušením práv domorodého obyvateľstva, čo neskôr britské súdy aj v plnej miere priznali.
O čo však šlo? Prečo sa Veľká Británia pustila do takýchto zásadných narušení ľudských práv?
Problém bol v tom, že ostrov Diego Garcia má mimoriadne strategickú polohu – uprostred Indického oceánu. V takýchto situáciách idú záujmy nejakých dvoch tisícoviek ľudí bokom. O vojenskú základňu tu mali záujem najmä Spojené štáty americké. Svoje záujmy tu však sledovala aj britská vláda. Za to, že ostrov prenajala USA získala veľké zľavy na nákup vojenskej techniky.
Armáda Spojených štátov amerických využila túto základňu vo Vojne v Perzskom zálive v roku 1991, pri invázii do Afganistanu 2001 a Irackej vojne (2003).
Ekonomika
Všetka ekonomická aktivita sa sústredí s ostrovom Diego Garcia má súvislosť s miestnou vojenskou základňou. Na súostroví neexistuje žiadny priemysel či poľnohospodárstvo. Všetok tovar musí byť dovezený z Maurícia, Filipín, Británie či USA.
Obyvateľstvo
V roku 2006 žilo v Britských teritóriách v Indickom oceáne asi 4000 ľudí. Z toho 2200 boli americkí vojaci alebo nevojenský personál základne. Ďalších 1400 nevojenských pracovníkov základne boli Filipínci. Pracovalo tu aj 300 ľudí z Maurícia. Okrem amerických vojakov tu boli aj britskí – v počte cca 300 ľudí. Predpokladá sa však, že dnes žije na základni omnoho menej ľudí, keďže jej vysoká aktivita v roku 2006 bola spojená s vojnou v Afganistane.
Náboženstvo
Vzhľadom na to, že na súostroví nežije domorodé obyvateľstvo, nemá význam o náboženstve vôbec hovoriť.