Oficiálny názov: Faerské ostrovy
Hlavné mesto: Tórshavn
Počet obyvateľov: 49 709
Rozloha: 1 399 km²
HDP na obyvateľa: 33 700 $
Vlajka:
Kód meny: DKK
Názov meny: dánska koruna
Úradný jazyk: Faerčina, Dánčina
Zobraziť na mape: TU
Faerské ostrovy nie sú nezávislý štát ako napríklad Slovensko. Faerské ostrovy nie sú členom Organizácie spojených národov. Táto krajina patrí pod Dánske kráľovstvo. Teší sa však výraznej autonómii.
Vlajka Faerských ostrovov je typicky severská – modro-červený kríž na bielom pozadí.
Autonómia Faerských ostrovov je taká silná, že toto súostrovie dokonca nepatrí do Európskej Únie. Tento štatút bol špecificky vyjednaný pre Faerské ostrovy v oboch základných zmluvách Európskej Únie.
Faerské ostrovy tak nie sú viazané rozhodnutiami EÚ. Keď v roku 2014 Európska Únia uvalila ekonomické sankcie na Rusko a Rusko následne odpovedalo rovnakým metrom, Faerské ostrovy to využili a začali do Ruska masívne exportovať lososov.
Ostrovy dokonca nie sú ani súčasťou schengenu. Pri ceste na Faerské ostrovy sa však nemusíte obávať žiadny víz či iných komplikácii. Pokiaľ cestujete na ostrovy z akejkoľvek krajiny schengenského priestoru, nečakajú vás žiadne hraničné kontroly.
Zaujímavosťou vzťahu Faerských ostrovov a Európskej Únie je pobyt dánskych občanov. Pokiaľ dánsky občan žije na Faerských ostrovoch, nie je občanom Európskej Únie. Toto však neplatí pre ostatných členov EÚ. Pokiaľ by ste sa rozhodli presťahovať na Faerské ostrovy, stále by ste boli občanom EÚ.
O určitej samostatnosti ostrovov svedčí aj členstvo v rôznych medzinárodných organizáciách. Faerské ostrovy sú napríklad členom FIFA či UEFA. To znamená, že v medzištátnych zápasoch sa Slovensko môže stretnúť ako s Dánskom, tak aj s Faerskými ostrovmi. Faerské ostrovy majú svoj národný tím aj vo viacerých ďalších športoch – asi najznámejší je hádzanársky tím.
Zaujímavosťou Faerských ostrovov je aj tak, že krajina má vlastný medzinárodný tel. kód či internetovú koncovku.
Na mape polohu Faerských ostrovov nájdete niekde v strede medzi Nórskom a Islandom. Najbližšie to na Faerské ostrovy majú Škóti. Odtiaľto je to iba 320 kilometrov.
Faerské ostrovy boli od roku 1035 až do roku 1814 súčasťou Nórskeho kráľovstva. V tomto roku Dánsko získalo spolu s Faerskými ostrovmi aj Grónsko a Island. Faerské ostrovy majú autonómiu od Dánska od roku 1948. Dánska vláda sa stále stará o obranu, políciu, súdnictvo, menu a zahraničnú politiku.
Názov krajiny pochádza zo starého nórskeho slova „faer“, ktoré označovalo ovcu.
Dovolenka na Faerské ostrovy nie je tradičnou časťou katalógov cestovných kancelárií. Počasie Faerských ostrovov je severské, takže tu nemôžete čakať žiadnu letnú pohodu. Príroda je však krásna a rozhodne stojí za návštevu. Na Faerské ostrovy sa dostanete iba letecky. Ceny leteniek sú relatívne vysoké. Frekvencia dopravy medzi týmito ostrovmi a európskou pevninou totiž nie je veľká.
Jednou z lákavých atrakcií Faerských ostrovov sú veľryby. Tieto veľké zvieratá majú v miestnej kultúre veľký význam. A to až taký, že lov veľrýb je stále súčasťou rybárskych aktivít v krajine. Ľudia sa ho nechcú vzdať napriek medzinárodnému tlaku. Faerské ostrovy ročne ulovia približne 800 veľrýb. Toto číslo by nemalo mať veľký vplyv na populácie veľrýb. Mnoho organizácii to však spochybňuje.
Cestopisy z Faerských ostrov často okrem veľrýb spomínajú aj delfíny. Pozorovať delfíny je rovnako výnimočný zážitok aj pozorovať veľryby. Z Faerských ostrovov by ste sa nemali vrátiť bez fotiek týchto nádherných živočíchov.
História Faerských ostrovov
Faerské ostrovy boli prvý krát osídlené niekedy v roku 400 nášho letopočtu. Prví obyvatelia neboli Nóri. Tí na ostrovy dorazili až okolo 800. Približne od roku 1000 až do roku 1814 boli Faerské ostrovy pod správou Nórskeho kráľovstvo. Toto kráľovstvo bolo úniou medzi Nórskom a Dánskom. Tá sa rozpadla práve v roku 1814. Na základe dohody, ktorá vznikla pri rozdelení, Dánsko získalo Faerské ostrovy, Grónsko a Island. Od roku 1948 si Faerské ostrovy užívajú výraznú autonómiu. V roku 1973 krajina odmietla vstúpiť s Dánskom do Európskej Únie.
V krajine stále existujú určité politické sily, ktoré sa snažia o úplnú samostatnosť.
Ekonomika Faerských ostrovov
Hospodárstvo Faerských ostrovov je do veľkej miery závislé od rybolovu. Konkrétne od lososov. Na Faerských ostrovov funguje niekoľko z najväčších svetových firiem venujúcich sa lososovým farmám.
Závislosť od rybolovu vyvolala v 90-tych rokoch minulého storočia na Faerských ostrovoch vážnu ekonomickú krízu. Rybolov prudko klesol a nezamestnanosť sa vyšplhala až na 15 percent. Dnes je situácia diametrálne odlišná. Faerské ostrovy majú extrémne nízku nezamestnanosť – okolo jedného percenta. Do veľkej miery je to však spôsobené tým, že veľa mladých ľudí odchádza do Dánska a ďalších európskych krajín.
Obyvateľstvo
Väčšina obyvateľov sú etnickí Faerčania. Teda pôvodom Škandinávci a Škóti. Genetické testy testujúce mužské gény zistili, že až 87 percent ľudí má pôvod v severských krajinách. Keď vedci študovali DNA mitochondrií (tou sa zisťuje dedenie po ženskej línii), zistili, že 84 percent obyvateľov Faerských ostrovov má svojich predkov v Škótsku.
Náboženstvo
Okolo 95 percent ľudí sa hlási ku kresťanstvu.