Oficiálny názov: Kajmanské ostrovy
Hlavné mesto: George Town
Počet obyvateľov: 56 732
Rozloha: 264km²
HDP na obyvateľa: 43 800 $
Vlajka:
Kód meny: KYD
Názov meny: kajmanský dolár
Zobraziť na mape: TU
Kaymanské ostrovy nie sú nezávislým štát, hoci by sa to tak na prvý pohľad mohlo zdať. Ostrovy sú súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Od centrálne vlády v Londýne však majú ostrovy výraznú autonómiu.
Keď sa u nás spomenú Kaymanské ostrovy, tak drvivej väčšine ľudí napadanú dane. Ostrovy sú prakticky synonymom daňového raja a rôznych offshore aktivít.
Kaymanské ostrovy sú jednou z top destinácii, kam smerujú bohatí ľudia, ktorých záujmom je vyhnúť sa plateniu daní vo svojich domovských krajinách. Na Kaymanských ostrovoch totiž neexistuje žiadna daň príjmu. Táto daň tu ani nikdy neexistovala. Štát svoj chod financuje z iných daní.
Legenda hovorí, že Kaymanské ostrovy dostali od britského kráľa prísľub, že na ostrovoch sa nikdy nebudú platiť dane z príjmu. Kráľ tak vraj spravil ako prejav vďačnosti za záchranu desiatky lodí, ktoré uviazli na plytčinách pri ostrovoch. Táto leganda však overiteľne nie je pravdivá. Ak však máte miliónové príjmy a nechcete zbytočne platiť dane, môže vám to byť úplne jedno. Dôležité je, že tu nezaplatíte žiadnu daň z príjmu.
Kaymanské ostrovy sa skladajú z troch ostrovov – Veľký Kayman, Malý Kayman a Kayman Brac. Na ostrovoch žije iba okolo 50 tisíc ľudí, ktorí sa tešia vysokej životnej úrovni.
Na mape Kaymanské ostrovy hľadajte južne od Kuby a severozápadne od Jamajky. Nejde o veľké ostrovy – celková plocha súše je iba 264 km².
Dovolenky či zájazdy na Kaymanské ostrovy nie sú také bežné ako na neďalekú Kubu či Jamajku. Počasie na Kaymanských ostrovoch je však rovnako spoľahlivo teplé a slnečné. Letenka na Kaymanské ostrovy váš však vyjde o čosi drahšie ako na tieto ostrovy. Dôvod je jednoduchý – malé ostrovy iba s 50 tis. obyvateľmi. Aj preto veľa cestopisov z Kaymanských ostrovov na internete nenájdete.
Ceny na Kaymanských ostrovoch sú vysoké. Hotely vás budú stáť viac ako u nás na Slovensku. Víza na Kaymanské ostrovy však nepotrebujete.
Medzi zaujímavosti Kaymanských ostrovov určite nepatrí vlajka. Ide o tradičnú koloniálnu vlajku, na ktorej nájdete britskú vlajku.
História Kaymanských ostrovov
Kaymanské ostrovy boli relatívne dlho neobývané. Prvé trvalé osídlenia sa tu začali objavovať až v 17. storočí. Predtým ostrovy slúžili ako príležitostné útočisko pre ľudí na úteku či pre stroskotancov.
Na ostrovoch sa na začiatku európskej kolonizácie usadili Španieli. V roku 1670 však ostrovy na základe dohody získala Veľká Británia. Tá po dlhé obdobie spravovala Kaymanské ostrovy ako súčasť jamajskej kolónie. Toto sa zmenilo v momente, kedy sa z Jamajky stal samostatný štát.
Ekonomika Kaymanských ostrovov
Hospodárstvo Kaymanských ostrovov stojí predovšetkým na turizme a príjmu z offshorových aktivít.
Na základe príjmu na hlavu sú Kaymanské ostrovy najbohatším karibským ostrovom. Vláda si tlačí vlastnú menu – kaymanský dolár, ktorý je pevne naviazaný na americký dolár. V miestnych obchodoch nebudete mať najmenší problém platiť ani americkými dolármi. Výmenný kurz v obchodoch je väčšinou 1,25:1.
Kayamanské ostrovy nemajú daň z príjmu. Hoci v pred pár rokmi padol zo strany vlády návrh, aby bola zavedená daň z príjmu pre hosťujúcich pracovníkov. Táto daň by sa však nevzťahovala na občanov Kaymanských ostrovov.
Miestna vláda však z niečoho žiť musí. Ostrov tak pozná viacero daní. Najväčší príjem má z dane z pridanej hodnoty a dovozných ciel. Na dovoz áut je clo takmer 30 percent.
Na ostrovoch nájdete veľké množstvo bánk. Mnoho firiem tu má sídlo. Síce schránkové, ale má. Kaymanské ostrovy sú síce súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, nie sú však členom EÚ.
Na Kaymanských ostrovoch nájdete množstvo turistických lákadiel. Asi najznámejšou turistickou lokalitou je Seven Miles beach, kde sa nachádza množstvo hotelových zariadení. Pokiaľ máte radi teplo, slnka a popri vylihovaní na pláži si aj radi zapotápate, Kaymanské ostrovy sú presne tým, čo splní vaše sny.
Obyvateľstvo
Na Kaymanských ostrovoch žije približne 56 tisíc ľudí. Ide o veľmi zaujímavý mix – títo ľudia pochádzajú z viac ako stovky krajín sveta. Približne polovička obyvateľov má kaymanský pôvod. Cca 60 percent populácie má zmiešane európsko-africký pôvod.
Náboženstvo
Kaymanské ostrovy sú prakticky kompletne kresťanské.