Oficiálny názov: Portoriko
Hlavné mesto: San Juan
Počet obyvateľov: 3 548 397
Rozloha: 9 104 km²
HDP na obyvateľa: 34 527 $
Vlajka:
Kód meny: USD
Názov meny: americký dolár
Úradný jazyk: Španielčina, angličtina
Zobraziť na mape: TU
Hoci sa to na prvý pohľad tak môže zdať, Portoriko nie je nezávislý štát. V niektorých medzinárodných inštitúciách síce pôsobí ako samostatná jednotka, ide však o súčasť Spojených štátov amerických.
Portoriko má v USA štatút nezačleneného teritória. To znamená, že Portoriko nie je jeden z amerických štátov. Na život v Portoriku to má priamy vplyv. Portoričania napríklad nemôžu voliť amerického prezidenta. Takisto si nemôžu voliť svojho zástupcu do amerického kongresu. Svojho zástupcu v kongrese však majú. Ten však nemá právo v kongrese voliť.
Portoričania sú občania Spojených štátov amerických. V roku 2012 prebehlo referendum, kde sa občanov pýtali na to, či sú spokojní so súčasným štatútom svojej krajiny. Viac ako 54 percent sa vyjadrilo, že by ho radi zmenili.
Portoriko má záujem na tom, aby sa stalo normálnym amerických štátom.
Hlavné mesto Portorika je San Juan. Počet obyvateľov je približne 3,6 milióna. Toto množstvo ľudí žije na ploche cca 9000 km². Portoriko tak má jednu z najväčší hustôt obyvateľov na svete. Na jednom km² tu nájdete viac ako 400 ľudí. Na Slovensku toto číslo dosahuje 110.
Portoriko má veľmi pestrú históriu, čoho dôkazom je množstvo koloniálnych pamiatok. Pridajte k tomu výraznú kultúru, ktorá sa prejavuje svetoznámou kuchyňou, príjemné podnebie, krásne pláže a máte takmer dokonalú turistickú destináciu.
Dovolenka na Portoriku je dostupná aj u nás na Slovensku. Stačí si otvoriť katalóg exotických dovoleniek niektorej lepšej cestovnej kancelárie. Zájazd na Portoriko však nepatrí medzi tie najlacnejšie. Nie je to však až také zlé. Na výlete na Portoriko je najdrahšia letenka. Na letenku na Portoriko sa ale našetriť dá. Samotné ubytovanie až také drahé nie je. A jedlo? To je predovšetkým výborné. Tu na cene až tak nezáleží.
Cestovanie po Portoriku je pohodlné. Krajina je relatívne vyspelá. Víza do Portorika nepotrebujete. Počasie na Portoriku je teplé a ľahko predvídateľné. Bezpečnosť na Portoriku je dobrá, základná opatrnosť by mala byť vždy samozrejmosťou. Problémy väčšinou nevznikajú z dôvodu, že v krajine je vysoká kriminalita, ale z dôvodu, že návštevník nepozná miestne zvyky.
Pýtate sa, kde leží Portoriko? Na mape Portoriko nájdete vo východnom Karibiku. Presnejšie na východ od ostrova Hispaniola. Na tomto ostrove sa nachádzajú dva štáty – Haiti a Dominikánska republika. Západným susedom Portorika je tak Dominikánska republika. Na východ od Portorika sa nachádzajú Americké a Britské panenské ostrovy, Anguilla, Montserrat a Antigua a Barbuda.
Last minute Portoriko vám dokáže ušetriť nejaké tie peniaze. Najlacnejší výlet do Portorika si však spravíte tak, ak sa tam vyberiete na vlastnú päsť.
História Portorika
Moderná história Portorika sa začína rokom 1493, kedy sem priplávala Krištof Kolumbus. Bol to práve on, ktorý vyhlásil toto súostrovie za majetok španielskej koruny. Pred jeho príchodom bolo Portoriko obývané už niekoľko tisíc rokov.
Portoriko zostalo pod španielskou nadvládou až do roku 1898. Vtedy bolo v rámci dohody s USA po skončení Španielsko-americkej vojny spolu s Filipínami a niekoľkými ďalšími ostrovmi predané Američanom. Medzi rokom 1493 a 1898 o súostrovie súperili Španieli, Briti, Francúzi a Holanďania. Na rozdiel od iných ostrovov v Karibiku sa Španielom Portoriko podarilo udržať až takmer do 20. storočia.
Portoričania sa stali občanmi Spojených štátov amerických v roku 1917. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako veľký krok pred pre bežných obyvateľov Portorika. V tej dobe to však na Portoriku takto vnímané nebolo. Portoričania protestovali najmä z toho dôvodu, že to vnímali ako násilný akt USA, ktorého cieľom bolo dostať mladých Portoričanov do armády.
Ekonomika Portorika
Hospodárstvo Portorika je na pomery Latinskej Ameriky bohaté. Hrubý domáci produkt na obyvateľa po započítaní kúpnej sily je viac ako 35 tisíc dolárov. To je viac ako v prípade Slovenska, ale menej ako ktorýkoľvek štát USA. Až 41 percent obyvateľov žije pod hranicou chudoby.
Portoriko má vyvinutý najmä výrobný sektor. Americká vláda motivuje firmy, aby presunuli svoju výrobu a Portoriko.
Náklady na život na toto súostroví sú relatívne vysoké. Sú približne na úrovni Los Angeles. Sú však nižšie ako v New Yorku či Chicagu. Portoriko má napríklad 2 až 3-krát vyššie ceny elektrickej energie ako USA.
Obyvateľstvo Portorika
Populácia Portorika bola formovaná kolonizáciou, otroctvom a nakoniec aj svojím vzťahom so Spojeným štátmi americkými. Asi 76 percent obyvateľstva sú belosi. Približne 13 percent obyvateľov má africký pôvod. Americkí indiáni tvoria iba pol percenta. Aziatov tvoria iba dve desatiny percenta populácie.
Portoriko má dva úradné jazyky – španielčinu a angličtinu. V bežnom živote sa používa najmä španielčina.
Náboženstvo
Portoričania sú kresťania. Vďaka dedičstvu Španielskeho kráľovstva sú katolíci.