Oficiálny názov: Tokelau
Hlavné mesto: nemá; najväčšie mesto Fakaofo
Počet obyvateľov: 1 411
Rozloha: 10 km²
HDP na obyvateľa: 1 035 $
Vlajka:
Kód meny: NZD
Názov meny: novozélandský dolár
Úradný jazyk: Tokelaučina, Angličtina
Zobraziť na mape: TU
Tokelau nie je samostatná krajina. To by v našich podmienkach asi ani nikto nečakal, keďže len veľmi málo ľudí vôbec o existencii Tokelau vie. Nájsť Tokelau na mape vôbec nie je jednoduché. Plocha súše je iba 10 kilometrov štvorcových. Vo veľkej oblasti ako južný Pacifik to vôbec nie je jednoduché.
Pokiaľ ste sa predsa len rozhodli Tokelau na mapa nájsť, skúste severo-východne od Nového Zélandu. Spojte si túto trajektóriu s rovnobežkou smerujúcou na východ od Papue Novej Guinei. Tokelau leží severne od Samojských a Swainských ostrovov, východne od Tuvalu a južne od Fénixových ostrovov. Tokelau sa nachádza severovýchodne od Cookových ostrovov.
Tokelau sa skladá z troch atolov – Atofu, Nukunonu a Fakaofo.
Tokelau je z určitého pohľadu veľmi zaujímavá turistická destinácia. Nejde o bežný tropický ostrov, kam sa pohodlne doveziete lietadlom. Na Tokelau nenájdete žiadne letisko. Jediným spôsobom, ako sa dostať na Tokelau, je cestovať loďou. Tokelau je s okolitým svetom (Samoou) spojený loďou, ktorá je vo vlastníctve miestnou vládou. Tá loď sa volá MV Tokelau a stará sa o kompletné zásobovanie krajiny.
História Tokelau
Archeologické nálezy nám hovoria o tom, že Tokelau bolo osídlené po prvý krát niekedy pred tisíc rokmi. Tri atoly osídlili ľudia polynézskeho pôvodu.
Moderná história Tokelau sa začína pomerne neskoro – až v roku 1765. V tomto roku objavil John Byron atol Atufu. V roku 1791 po správach od Byrona navštívil oblasť ďalší Brit kapitán Edwards. Na Atufu nenašiel žiadne permanentné sídla. Našiel tu však chatrče s loďami. Atol bol používaný ako príležitostné obydlie počas lovu.
Edwards neskôr objavil atol Nukononu – ani tu však nenadviazal kontakt s miestnym obyvateľstvom. Našiel tu akurát hroby.
V roku 1863 sa na Tokelau dostali peruánsky obchodníci s otrokmi. S atolov odviezli prakticky všetkých životaschopných mužov. Väčšina z nich však zomrela na rôzne choroby cestou do Južnej Ameriky. Veľmi málo z nich sa podarilo na ostrovy vrátiť.
Zdecimovaná populácia sa spamätala až imigráciu rôznych Európanov.
Ekonomika Tokelau
Hrubý domáci produkt Tokelau je iba 1000 dolárov na hlavu. To naozaj nie je veľa. Podľa rôznych zdrojov je Tokelau najmenšia ekonomika na svete. Pri 1000 dolároch na hlavu a 1500 obyvateľoch naozaj veľké číslo nedostanete.
Hospodárstvo Tokelau je do veľkej miere závislé od finančnej podpory novozélandskej vlády. Miestna vláda je financovaná takmer výhradne z Aucklandu. Nový Zéland zabezpečuje zdravotnú starostlivosť a množstvo ďalších služieb.
Pre malé krajiny ako Tokelau majú význam aj zdanlivo triviálne veci. Jedným z najvýznamnejším exportným artiklom Tokelau sú poštové známky. Na hrubom domácom produkte sa výraznou mierou podieľa aj predávanie internetovej domény .tk.
Zaujímavosťou je, že Tokelau sa z veľkou pravdepodobnosťou stane prvou krajinou sveta, ktorá bude čerpať 100 percent elektrickej energie z fotovoltaických článkov. Doteraz sa elektrina na Tokelau vyrába z naftových generátorov. Elektrina bola dostupná iba 16 hodín denne. Zložitý systém panel a batérii by mal dodávať elektrinu 24 hodín denne.
Obyvateľstvo Tokelau
1500 obyvateľov Tokelau žije v troch dedinách na troch atoloch. Priemerná dĺžka života je 69 rokov, čo je približne rovnako ako v okolitých štátoch.
Obyvateľstvo Tokelau je veľmi homogénne. Neexistujú tu žiadne menšiny.
Ľudia rozprávajú tokelánsky. Ľudia však do určitej miery ovládajú aj angličtinu.
Náboženstvo Tokelau
Tokelau je kresťanská krajina.