Londýnsky štadión pre West Ham, musí to schváliť starosta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Olympijský štadión v Londýne Foto: SITA/AP

LONDÝN 11. februára (WEBNOVINY, Reuters, AP) – Právo využívať po skončení olympijských hier 2012 ústredný Olympijský štadión v Londýne pripadne zrejme futbalovému klubu West Ham United. V piatok jednomyseľne rozhodol v prospech návrhu „kladivárov“ 14-členný výbor Spoločnosti pre dedičstvo Olympijského parku (OPLC). Jeho výber však má iba váhu odporúčania, schváliť ho ešte musí starosta Londýna Boris Johnson. OPLC posudzovala dva projekty od klubov anglickej Premier League. Líšili sa v prístupe k atletickej dráhe. West Ham bol ochotný zachovať dráhu na úkor atraktívnosti prostredia pre futbalových fanúšikov, zatiaľ čo Tottenham spoločne s americkou spoločnosťou AEG otvorene zavrhol spolužitie atletiky a futbalu na jednom štadióne. Hotspur ponúkali atletike náhradné riešenie – investíciu do rekonštrukcie štadióna Crystal Palace na juhu Londýna. Fanúšikovia „kohútov“ však prejavovali nesúhlas so sťahovaním z White Hart Lane.

Víťazstvo West Hamu avizovalo spravodajstvo britskej BBC už vo štvrtok. „Sme presvedčení, že toto riešenie zaručí štadiónu najlepšiu budúcnosť. Je to dobrá správa pre komunitu východného Londýna, pre všetkých Londýnčanov, pre daňových poplatníkov aj pre šport ako taký,“ komentovala verdikt predsedníčka OPLC Margaret Fordová.

West Ham plánuje znížiť kapacitu Olympijského štadióna z 80 000 na 60 000 miest, ale bežecký ovál zostane na svojom mieste. Prezident Medzinárodnej federácie atletických asociácií (IAAF) Lamine Diack označil toto rozhodnutie za veľmi múdre. „Vždy som hovoril, že Británia, ktorá je svojou históriou a legendárnymi športovcami príkladom, si zaslúži atletický stánok na svetovej úrovni,“ povedal Diack.

„Kladivári“ by sa chceli zo svojho súčasného domova v Upton Parku sťahovať v auguste 2014. „Dnes je pamätný deň. Sme radi, že sme takto symbolicky prevzali olympijskú štafetu a s ňou aj plnú zodpovednosť za to, že tento oheň nikdy nevyhasne,“ nadšene vyhlásila viceprezidentka West Hamu Karren Bradyová. Jej radosť však nemusí trvať dlho, „The Hammers“ sú na poslednom mieste tabuľky Premer League a bojujú o záchranu medzi elitou.

Verdikt OPLC privítala aj Britská olympijská asociácia (BOA), ktorá ho označila za „víťazstvo športovcov, športu a mladej generácie“. „Je to tiež triumf celosvetovej reputácie britského športu,“ uviedla BOA.

S blížiacim sa verdiktom sa stupňovala kampaň oboch kandidátov, aktívna bola najmä AEG, ktorej prezident Tim Leiweke v stredu vyhlásil, že neúspech Tottenhamu bude v prvom rade prehrou atletiky. „My sme z nášho projektu nadšení, radšej prehrať ako zavádzať ľudí. Uprednostním neúspech pred spriadaním nejakých nerealistických vízií, ktoré sú z dlhodobého hľadiska ekonomicky neúnosné,“ uviedol k diskusii Leiweke.

Výstavba Olympijského štadióna bude stáť 537 miliónov libier, West Ham do rekonštrukcie investuje ďalších 100 miliónov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris Johnson
Firmy a inštitúcie West Ham United