Lucia Janičová zdolala Mount Everest, bola prvou Slovenkou na najvyššom vrchu planéty (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lucia Janičová
Lucia Janičová zdolala Mount Everest, na najvyššom vrchu planéty bola prvou Slovenkou. Foto: twitter.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Lucia Janičová sa stala prvou Slovenkou, ktorá zdolala najvyššiu horu planéty – Mount Everest. Výšku 8849 metrov nad morom pokorila v nedeľu predpoludním miestneho času.

„Vrchol dosiahla z nepálskej strany južnou trasou s podporou kyslíka,“ uvádza sa v tlačovej správy Slovenskej sporiteľne, ktorá sa podieľala na expedícii 37-ročnej vedkyne, ktorá žije v Škótsku. Spolu so Slovenkou Janičovou na Everest vystúpila aj Anara Buraševová ako prvá Kazaška.

V minulosti sa dvakrát pokúšala o výstup na Mount Everest aj Dina Štěrbová, začiatkom 90-tych rokov minulého storočia však nepochodila. Skúšala to z južnej aj severnej strany, neuspela však ani pri jednom z pokusov.

Prešovská rodáčka Lucia Janičová pracuje pre biotechnologickú spoločnosť v Škótsku ako úspešná vedkyňa v oblasti imunológie. Je mamou 9-ročnej dcérky Adélky. Približne pred ôsmimi rokmi našla záľubu v lezení. Začala liezť na morských útesoch a krátkych skalných stenách. Neskôr objavila svoju lásku k dobrodružnejšiemu lezeniu vo vyšších horách. Okrem lezenia na skalách nabrala skúsenosti v ľadolezení a zimnom mixovom lezení. V rámci prípravy na expedíciu na Everest trénovala v Alpách, kde taktiež vystúpila na Mont Blanc (4 807 m), Mera Peak v Himalájach (6 476 m) a Aconcaguu v Andách (6 961 m).

Prvými Slovákmi, ktorí dosiahli vrchol Mount Everestu, boli 15. októbra 1984 Zoltán Demján a Jozef Psotka, ktorý však cestou naspäť tragicky zahynul. O štyri roky neskôr to bol Jozef Just, ktorý však pri zostupe zostal nezvestný. V máji roku 1998, teda o dekádu neskôr, vystúpili na vrchol Peter Hámor, Vladimír Zboja a Vladimír Plulík. Do nedele naposledy ako posledný Slovák zatiaľ dosiahol vrchol Ján Čarnogurský mladší v roku 2011.

Pod vrcholom Everestu sa nachádza aj ďalšia Slovenka Lenka Poláčková, ktorá sa chystá najvyšší vrch planéty pokoriť bez pomoci prídavného kyslíka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia Janičová
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňa