Polovica (50 percent) občanov Slovenska si myslí, že sa život na Slovensku po najbližších parlamentných voľbách nezmení, 22 percent respondentov očakáva zlepšenie a 28 percent predpokladá zhoršenie svojej životnej situácie.
Koľko ľudí nechce ísť na voľby?
Vyplýva to z prieskumu agentúry Mnforce pre denník Plus jeden deň. Agentúra vykonávala prieskum od 8. do 12. mája na vzorke tisíc respondentov.
Týždeň očami Pavla Urbana: Rusko vraj chce ovplyvniť voľby na Slovensku a Matovič pokračuje s chaosom
Ako ďalej z prieskumu vyplynulo, na voľbách sa nechce zúčastniť 19 percent z opýtaných. Len 14 percent respondentov si myslí, že v Národnej rade SR sú kompetentní a vzdelaní zástupcovia ľudu.
Až 80 percent je však presvedčených, že tam sedí „hotová katastrofa“, alebo inými slovami „spoločnosť bez praktických skúseností a vzdelania na to, aby vôbec mohli schvaľovať zákony“.
Psychotesty a test gramotnosti
Z prieskumu tiež vyplynulo, že stranu Smer-SD by vo vláde chcelo 31 percent respondentov, Hlas-SD 28 percent a hnutie Sme rodina 22 percent respondentov.
Na štvrtom mieste sa umiestnilo hnutie Republika, ktorú by si vo vláde predstavovalo 20 percent opýtaných. Najmenej si občania Slovenska želajú strany Aliancia, OĽaNO a priatelia, Za ľudí a Demokrati.
Koziak skritizoval neschopnosť menších strán spojiť sa. Je to prejav absolútnej naivity, Ficovi nahnali vodu na mlyn
Až 87 percent voličov sa domnieva, že zvolení poslanci by mali najskôr absolvovať psychotesty a testy gramotnosti, k čomu sa prikláňa aj politológ Jozef Lenč.
Pre denník Plus jeden deň sa vyjadril, že by bolo vhodné, aby testami politickej gramotnosti prešli aj tí, ktorí sa uchádzajú o mandát v parlamente alebo post vo vláde a teda tí, ktorí chcú participovať na riadení štátu.
„Tiež sa domnievam, že istá miera spôsobilosti rozhodovať o štáte by mala byť potrebná aj od voličov, aby nedávali hlas tým, ktorých pôsobenie v parlamente následne vnímajú ako ‚čistú katastrofu‘,“ uzavrel Lenč.