Ľudia podľa Blahu v roku 1968 chceli lepší socializmus, nie kapitalizmus

Zneužívanie 50. výročia roku 1968 na šírenie nenávisti proti Rusku by považoval Ľuboš Blaha za prejav najnižších pudov.
Ľuboš Blaha
Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD). Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo.

BRATISLAVA 20. augusta (WebNoviny.sk) – Prípadné zneužívanie 50. výročia roku 1968 na šírenie nenávisti proti Rusku by považoval predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) za prejav najnižších pudov. „Dúfam, že sa k tomu nikto z politikov na Slovensku nezníži, bolo by to lacné a stupídne,“ povedal Blaha pre agentúru SITA.

Hlboko si váži Dubčekov odkaz

Blaha pripomenul, že pred 50 rokmi vojská Varšavskej zmluvy násilne ukončili víziu socializmu s ľudskou tvárou, ktorej tvorcom bol Alexander Dubček, jedna z najvýznamnejších postáv slovenských dejín.

„Hlboko si vážim Dubčekov odkaz a naďalej verím myšlienke demokratického socializmu. Rok 1968 už navždy ostane symbolom pre túto krásnu myšlienku, ku ktorej sa – ako verím – jedného dňa ľudstvo dopracuje,“ vyhlásil Blaha s tým, že ľudia v Československu dali v roku 1968 jasne najavo, že chcú socializmus a demokraciu. „Nechceli kapitalizmus, chceli lepší socializmus,“ konštatoval.

Socialistická normalizácia pod tlakom ZSSR

Rovnako to bolo podľa Blahu aj v roku 1989. „Ľudia chceli lepší, spravodlivejší a demokratickejší socializmus. „V oboch prípadoch ich želania neboli vypočuté,“ uviedol.

V prvom prípade nastúpila podľa neho socialistická normalizácia pod tlakom ZSSR, v druhom prípade nastúpila kapitalistická „normalizácia“ pod tlakom západných veľmocí.

„Zostáva veriť, že do tretice to vyjde a ľudia sa dočkajú toho, po čom túžil aj Dubček, a teda autentického socializmu. Rok 1968 by mal byť symbolom večnej túžby ľudí po spravodlivosti a suverenite. Je symbolom večnej túžby ľudí po demokratickom socializme,“ dodal Blaha.

Viac k osobe: Alexander DubčekĽuboš Blaha

Odporúčané