Predseda Národnej rady SR Andrej Danko a minister obrany Peter Gajdoš si pripomenuli odkaz Dňa boja za slobodu a demokraciu a pamiatku obetí komunistického režimu. Urobili tak pri Pamätníku popravených a umučených politických väzňov komunizmu na cintoríne v bratislavskej Vrakuni. Informovali o tom ich hovorcovia. Nedeľňajšie 30. výročie Nežnej revolúcie je podľa Danka priestorom nielen na vzdanie úcty, ale aj na bilanciu, hodnotenie a poučenie sa z obdobia, kedy boli základné práva, ako sloboda cestovania, sloboda podnikania, či sloboda slova a presvedčenia, potláčané.
Zverstvá sa nesmú opakovať
„A napriek tomu ľudia v sebe našli vnútornú silu bojovať. Lebo kto stratil slobodu, stratil mnoho, ale kto stratil vieru, stratil všetko,“ zdôraznil na cintoríne vo Vrakuni, kde položil veniec pri Pamätníku popraveným a umučeným politickým väzňom komunizmu. Rovnako je podľa neho mimoriadne dôležité, aby sa ľudia poučili z minulosti a nedopustili, aby sa také zverstvá ešte niekedy opakovali. Ako agentúru SITA ďalej informoval riaditeľ Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Tomáš Kostelník šéf parlamentu si predtým pri Bráne Slobody na Devíne uctil v tichu pamiatku padlých Slovákov, ktorí nevzdali boj za slobodu.
„Našou úlohou je zachovávať a rozvíjať demokratické hodnoty, po ktorých volali revolučné ulice novembra 1989. A rovnako tak nesmieme dopustiť, aby sa zabudlo na tých, ktorých krutosť komunistického režimu pripravila o život. Veď napokon, ako je aj tu na cintoríne vo Vrakuni vryté do pamätnej tabule – ‚…očakávali spravodlivosť, dostalo sa im opovrhnutia, hľadali slobodu, nachádzali smrť…‘ Žiaľ, táto myšlienka je veľmi výstižným obrazom krutosti minulého režimu,“ uviedol minister obrany Gajdoš. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.
Do štrajku vstúpili herci všetkých divadiel
Revolučné udalosti novembra 1989, počas ktorých sa zrútil komunistický režim, naštartovali študenti, ktorých od začiatku výrazne podporovali umelci. V Bratislave sa pred 30 rokmi podvečer 16. novembra 1989 zhromaždili pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva a pred ministerstvom školstva hovorili o potrebe demokratizácie školstva. Veľkú demonštráciu pripomínajúcu 50. výročie zatvorenia českých vysokých škôl nacistami pripravili 17. novembra 1989 študenti v Prahe. Jej brutálne potlačenie na Národnej triede vyvolalo medzinárodné rozhorčenie a vyburcovalo českú a slovenskú spoločnosť.
Do štrajku na vysokých školách v Československu vstúpili aj herci všetkých divadiel, od 20. do 26. novembra sa konali denne stotisícové manifestácie v celej ČSSR. Začali sa formovať občianske hnutia a združenia, v Česku vzniklo Občianske fórum a na Slovensku Verejnosť proti násiliu, ktoré boli prvé roky po páde komunizmu aj vládnymi stranami. Po páde komunistického režimu sa prvé slobodné parlamentné voľby konali v júni 1990.