Ľudia sa v Bazilike sv. Petra lúčia s pápežom, na námestí znel aj obrovský potlesk - VIDEO, FOTO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
CORRECTION Vatican Pope
Rakva s telom pápeža Františka vystavená v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Od stredy sa môže verejnosť rozlúčiť s pápežom Františkom v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne. Rakvu s jeho telom tam preniesli dopoludnia zo súkromnej kaplnky v Dome sv. Marty. Bazilika bude otvorená počas troch dní. V stredu do polnoci, vo štvrtok od 7:00 rovnako do polnoci, a v piatok od 7:00 do 19:00.

Vedúci slovenskej sekcie Vatican News, kňaz Martin Jarabek, pre agentúru SITA uviedol, že vstup verejnosti do chrámu bude počas týchto dní koordinovaný. „Do baziliky sa bude prichádzať v štyroch zástupoch. Samozrejme, pristaviť sa pri rakve je možné len na chvíľku, keďže záujem je veľký,“ opísal priamo z miesta situáciu.

Dodal, že v rámci Jubilejného roka, aj napriek súčasným udalostiam, sú všetky sväté brány v Ríme otvorené.

Dojímavá modlitba

Obradom v stredu v rámci presunu rakvy predsedal kardinál kamerlengo Kevin Farrell. Rakvu v sprievode za kardinálmi a patriarchami niesli z kaplnky do baziliky nosiči a pápežskí sediari. Ako vysvetlili z Vatican News, ide o členov pápežského dvora, ktorí v minulosti mali na starosti prenášanie pápeža na takzvanom „sedes gestatoria“ – prenosnom tróne.

„Tento zvyk sa dnes už nepoužíva, ale titul ‚sediar pontificio‘ zostal ako čestná funkcia. V súčasnosti títo laickí dvorní služobníci vykonávajú protokolárne úlohy počas liturgických slávení a pohrebných obradov, napríklad pomáhajú pri prenášaní rakvy alebo pripravujú liturgické priestory,“ informovali z Vatikánu.

V liturgickom sprievode bol aj Jarabek, ktorý sa ešte v utorok rozlúčil s pápežom Františkom aj priamo v Dome sv. Marty. „Panovala tam skutočne pietna atmosféra, nikto nefotografoval, nerozprával,“ poznamenal.

Dojímavá bola podľa jeho slov aj stredajšia modlitba počas obradu spojeného s presunom. „Ráno sme sa zhromaždili pred Domom sv. Marty, keďže liturgický sprievod bol veľmi dlhý. Jeden z kardinálov, ktorý prechádzal okolo nás do Domu sv. Marty, sa nás opýtal, či sme pripravení. Ani nečakal na odpoveď a dodal, že ‚my nie sme pripravení‘. Potom sa na nás usmial,“ opísal Jarabek.

Veľký aplauz na námestí

Na Námestí sv. Petra sa s ním počas jeho presunu rozlúčili aj prítomní ľudia veľkým aplauzom. Počas presunu rakvy bolo na Námestí sv. Petra podľa vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano prítomných 20-tisíc ľudí, na obrade sa zúčastnilo približne 80 kardinálov.

„Pre našu kultúru je to asi nepredstaviteľné, ale tu v Taliansku, keď po obradoch vynášajú rakvu vonku z kostola, zvykne sa tlieskať. Je to taký posledný potlesk. Ja sám som, keď sme dnes vyrazili smerom k bazilike, nadobudol pocit, akoby to bola posledná apoštolská cesta pápeža. Išiel sa rozlúčiť s nami a my s ním,“ poznamenal slovenský kňaz.

Atmosféru v Ríme opísal celkovo ako pokojnú. Ľudia sa podľa jeho slov modlia nielen za zosnulého pápeža Františka, ale aj za kardinálov a voľbu nového pápeža.

Pohrebné obrady sa uskutočnia v sobotu o 10:00 podľa liturgickej knihy k pohrebu pápežov Ordo Exsequiarum Romani Pontificis. Jej upravené a druhé vydanie schválil samotný pápež František v apríli minulého roka. Pohrebným obradom na priestranstve pred Bazilikou sv. Petra bude predsedať kardinál Giovanni Battista Re, ktorý je dekanom Kolégia kardinálov.

Pápež František však oproti svojim predchodcom nebude pochovaný v Bazilike sv. Petra, ale podľa jeho želania v nezdobenej hrobke v rímskej Bazilike Santa Maria Maggiore. Ide o jeho želanie, ktoré uviedol aj v duchovnom testamente.

„Želám si, aby sa moja posledná pozemská cesta skončila práve v tejto starobylej mariánskej svätyni, kam som sa chodil modliť na začiatku a na konci každej Apoštolskej cesty, aby som s dôverou zveril svoje úmysly Nepoškvrnenej Matke a ďakoval jej za jej nežnú a materinskú starostlivosť,“ uviedol. Hrob chce mať umiestnený vo výklenku v bočnej uličke medzi tamojšou Paulínskou kaplnkou a Kaplnkou Sforza. „Hrob musí byť v zemi, jednoduchý, bez špecifickej výzdoby a s jediným nápisom ‚Franciscus,’“ napísal Svätý Otec v závete.

Pápež František myslel pred svojou smrťou aj na náklady spojené s prípravou pohrebu. Tie budú podľa jeho slov pokryté z daru dobrodinca, s ktorým sa ešte predtým dohodol. „Suma bude prevedená do pápežskej Baziliky Santa Maria Maggiore, príslušné inštrukcie som dal mimoriadnemu komisárovi liberijskej kapituly, Mons. Rolandovi Makrickasovi,“ píše sa v testamente.

Nedeľnej svätej omši 27. apríla, ktorá sa uskutoční na Námestí svätého Petra, bude predsedať kardinál Parolin. Ako vysvetlili z Vatikánu, pôjde o druhú zo série pohrebných omší Novendiali. Tie sa budú sláviť každý deň o 17:00.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe: Kevin FarrellMartin JarabekPápež František