Ľudia ťažbu zlata v Kremnici nechcú, myslí si primátorka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kremnica
Kremnica - Hradný areál vo večernom osvetlení Foto: SITA/Ivan Čillík
Zlato
Foto: SITA/AP

KREMNICA 19. júla (WEBNOVINY) – Britská spoločnosť Ortac Resources, ktorá chce obnoviť ťažbu zlata v Kremnici, podľa kremnickej primátorky Zuzany Balážovej veľmi dobre vie, že občania si ťažbu neželajú.

Uviedla to v reakcii na štvrtkovú tlačovú besedu riaditeľa Ortac Resources pre Slovensko Viktora Pomichala, ktorý uviedol, že uskutočnia len investície akceptované miestnou komunitou a v súlade so stredno- a dlhodobým plánom rozvoja oblasti.

Zamietavý postoj Kremničanov a obyvateľov okolitých obcí k ťažbe podľa Balážovej nezmení ani ponuka investícií do rozvoja regiónu v iných oblastiach než banskej.

„Ja by som položila otázku tak, že či by Briti súhlasili s tým, aby sa v blízkosti Stonehenge otvorila ťažobná jama – povrchový lom. Asi by s tým nesúhlasili. Kremnica je miesto nesmierne bohaté na kultúrne dedičstvo a myslím si, že nikto zo Slovákov by nechcel súhlasiť s niečím takým, aby došlo k jeho poškodeniu. A ťažba, ktorú by chceli uskutočniť, sa má odohrať v priestore označenom ako pamiatková zóna banských diel. Aj to je súčasť nášho kultúrneho dedičstva,“ uviedla Balážová.

Zdôraznila, že environmentálne dopady ťažby by boli také veľké, že by sa nedali ničím vynahradiť.

Ako vo štvrtok informoval Pomichal, firma Ortac Resources plánuje prostredníctvom svojich dcérskych firiem Kremnica Gold a Kremnica Gold Mining investovať do využitia prírodných zdrojov v Kremnici, prevažne do ťažby zlata, v priebehu 10 až 15 rokov 750 miliónov eur.

Zároveň ohlásil radikálnu zmenu v prístupe k miestnym komunitám, postavenú na otvorenej a úprimnej komunikácii.

Ako radikálnu až revolučnú zmenu v prístupe Ortac Resources k verejnosti dnes Pomichal prezentoval aj záväzok, že firma bude hľadať a realizovať len také investície, ktoré sú v súlade so stredno- a dlhodobým plánom rozvoja oblasti a akceptované miestnou komunitou.

„Využitie prírodných zdrojov si žiada od miestneho obyvateľstva, aby podstúpili nejaké riziko. Neočakávame, že miestna komunita podstúpi toto riziko bez toho, aby z toho mala adekvátnu návratnosť. Ak projekt nebude akceptovateľný v lokálnej komunite, nebudeme ho robiť. Musí byť preto nielen o vyťažení nerastného bohatstva,“ povedal Pomichal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať