Ľuďom v Pásme Gazy hrozí, že zomrú od hladu neďaleko kamiónov plných jedla, varuje šéfka WFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Izraelsko palestínsky konflikt
Palestínčania čakajú v rade na jedlo v Pásme Gazy. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Izraelsko-palestínsky konflikt si za sto dní vyžiadal v Pásme Gazy podľa palestínskych úradov viac ako 24-tisíc ľudských životov.

Útok militantného hnutia Hamas zabil na izraelskej strane približne 1 200 ľudí, pričom militanti zajali ďalších 250 osôb.

OSN vyzýva na ďalšiu pomoc

V čase, keď tento konflikt dosiahol smutné jubileum z pohľadu jeho trvania, Spojené štáty vyhlásili, že „nadišiel správny čas“, aby Izrael upustil od bojov v Pásme Gazy.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Predstavitelia Organizácie Spojených národov (OSN) zasa vyzývajú na ďalšiu pomoc, ktorú spomenutá enkláva na juhozápade Izraela zúfalo potrebuje na to, aby v nej neprepukol hladomor a rôzne choroby.

Hoci predstavitelia OSN neukázali prstom priamo na Izrael, povedali, že poskytovanie pomoci je brzdené otvorením príliš malého počtu hraničných priechodov, pomalým procesom preverovania nákladných áut a tovaru smerujúceho do Pásma Gazy a pokračujúcimi bojmi na celom území. Izrael hrá vo všetkých týchto veciach rozhodujúcu rolu.

Potrebujú otvoriť nové vstupy

Svetový potravinový program (WFP), Detský fond OSN (UNICEF) a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok uviedli, že je potrebné otvoriť nové vstupné cesty do Pásma Gazy, každý deň povoliť vstup väčšieho počtu nákladných áut a humanitárnych pracovníkov a tým, ktorí hľadajú pomoc, je potrebné umožniť bezpečný pohyb.

„Ľuďom v Pásme Gazy hrozí, že zomrú od hladu len kilometre od kamiónov naplnených jedlom,“ povedala výkonná riaditeľka WFP Cindy McCainová. „Každá stratená hodina ohrozuje nespočetné množstvo životov.“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Cindy McCainová
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)UNICEF Detský fond OSNWFP Svetový potravinový program