Ľudstvo je o krok bližšie k lieku proti vírusu HIV

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
AIDS

BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Medzinárodnému tímu vedcov sa po dvadsiatich rokoch výskumu podarilo vytvoriť kryštál, pomocou ktorého sa dá pozorovať štruktúra enzýmu intergráza, ktorý produkujú retrovírusy vrátane vírusu HIV. Tento objav môže výrazne pomôcť pri vývoji účinnejších liekov proti infekcii HIV.

Britskí vedci z Imperial College London spolu s kolegami z americkej Harvardovej univerzity potrebovali viac ako 40-tisíc pokusov, aby sa im podarilo vytvoriť dostatočne kvalitný kryštál, pomocou ktorého sa dá pozorovať trojdimenzionálna štruktúra intergrázy. Intergráza je enzým, ktorý využíva vírus HIV na uloženie kópie svojej genetickej informácie do bunky infikovaného človeka. Na tomto kryštáli vedci odskúšali niektoré lieky na infekciu HIV a vôbec prvýkrát v histórii tak mohli pozorovať ako sa tieto látky viažu na intergrázu a zablokujú ju. „Napriek zdĺhavému procesu a obrovskému množstvu neúspešných pokusov sme sa nevzdali a nakoniec sa nám naša snaha vyplatila,“ vyhlásil Peter Cherepanov z Imperial College London. Dodal, že popísanie štruktúry intergrázy umožní vedcom pochopiť, ako lieky blokujúce tento enzým fungujú, ako by sa dali vylepšiť, a ako zabrániť vírusu HIV, aby sa stal voči týmto liekom odolný.

Podľa údajov Organizácie spojených národov (OSN) žilo v roku 2008 na svete 33,4 milióna ľudí nakazených vírusom HIV a približne dva milióny na aids zomreli. Najviac postihnutou oblasťou je subsaharská Afrika, kde žije 67 percent všetkých ľudí infikovaných HIV.

SITA/Reuters

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať