BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) –
Kto ju nahradí?
Zemková do konca roka 2010 šéfovala Slovenskému rozhlasu, po spojení s televíziou ju vtedajší predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) poveril vedením RTVS.
Následne ju parlament v roku 2011 zvolil za šéfku spojenej inštitúcie. V máji Zemková pre Hospodárske noviny povedala, že sama zvažuje dobrovoľný odchod.
Ako o možných nástupcoch Zemkovej sa špekuluje o bývalých šéfoch komerčných televízií – Michal Gučík riadil televíziu TA3 a Václav Mika Markízu.
Návrh s odporúčaním odvolať ju z funkcie v utorok schválil mediálny výbor parlamentu na popud šéfa výboru Dušana Jarjabka (Smer-SD).
Jarjabkov návrh schválili siedmi členovia výboru za Smer-SD. Opoziční poslanci pri hlasovaním miestnosť výboru opustili.
Chystané odvolávanie Zemkovej považuje exminister kultúry Daniel Krajcer (SaS) za signál, že Smer-SD začína zneužívať svoje mocenské postavenie.
„Mali sme tu kedysi valec zo Zlatej Idky, mám pocit, že prívetivá tvár Smeru-SD sa skončila a rozbehol sa valec zo Súmračnej,“ povedal dnes po tom, čo mediálny výbor schválil návrh na odvolanie Zemkovej.
„Na takej fraške sa nebudeme podieľať,“ vyhlásil Krajcer.
Problémom je mediálny komplex
Dôvodom na odvolávanie je, že Zemková 3. apríla 2012 zverejnila výzvu na predloženie ponúk na prenájom priestorov pre mediálny komplex, ale vopred o tom písomne neinformovala Radu RTVS, čím podľa Jarjabka porušila zákon. O odvolaní rozhodne parlamentné plénum, najbližšia schôdza sa začne 19. júna.
„Robím to všetko nesmierne nerád preto, lebo ten zákon je zlý. Inak sa v tejto chvíli konať nedá,“ povedal pred prezentovaním návrhu Jarjabek.
Dodal, že keby nekonal, výbor by mohol byť kritizovaný za nečinnosť a porušenie zákona. Skutočnosť, že Rada RTVS sa o zverejnení výzvy dozvedela až po zverejnení výzvy, Jarjabkovi ako šéfovi výboru písomne potvrdil jej predseda Miroslav Kollár.
Krajcer a Jarjabek sa pohádali
Krajcer a ďalší opoziční poslanci chceli, aby výbor o veci rozhodol až o týždeň a aby Zemková a Kollár mali možnosť na výbor prísť a poskytnúť svoje stanovisko.
„Považujem za vrchol arogancie tohto výboru, ak v takejto závažnej veci budeme hlasovať bez toho, aby sme si vypočuli dotknuté strany,“ vyhlásil pred hlasovaním Krajcer.
Podčiarkol, že Kollár aj Zemková dnes na rokovaní výboru boli a Jarjabek ich mohol požiadať, aby na tento bod programu počkali.
Jarjabek sa bránil tým, že postupuje striktne podľa zákona. „Toto je tvoj zákon, toto je tvoj zlý zákon. (…) Ja iba napĺňam literu toho zlého zákona, ktorý si ty sem vniesol,“ adresoval Krajcerovi.
V prípade konania šéfky Rozhlasu a televízii Slovenska (RTVS) Miloslavy Zemkovej nemusí ísť podľa šéfa Rady RTVS Miroslava Kollára o porušenie zákona o nakladaní s majetkom verejnoprávnych inštitúcií.
Ako povedal pre agentúru SITA v súvislosti s návrhom na odvolanie Zemkovej, má síce x rozdielnych názorov na fungovanie RTVS ako Zemková, ale spôsob, že ju dnes na mediálnom parlamentnom výbore nechali odprezentovať výročnú správu o RTVS, následne ju nechali odísť a potom rozhodovali o jej odvolaní, sa mu zdá ako nie celkom korektný.
Zároveň však dodal, že zatiaľ nevidel právne zdôvodnenie, ktorým výbor odporúča Zemkovú odvolať z funkcie.
Kto je Miloslava Zemková?
PhDr. Miloslava Zemková sa narodila 13. júla 1956 v Bratislave. Vyštudovala Strednú umelecko-priemyselnú školu v Bratislave a na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave absolvovala odbor veda o výtvarnom umení.
Vzdelanie si doplnila štvorročným postgraduálnym štúdiom na Umenovednom ústave SAV a v USA absolvovala v roku 1992 medzinárodný študijný program EEF SA s orientáciou na samosprávne systémy, neziskové a kultúrne organizácie a ochranu pamiatok.
Pracovala v Oblastnej galérii v Banskej Bystrici a v Mestskej správe pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Bratislave (neskôr MÚOP). V rokoch 1990-94 bola starostkou mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Zvolená bola v komunálnych voľbách ako kandidátka Demokratickej strany (DS).
Od roku 1995 bola Miloslava Zemková spoločníčkou, konateľkou a výkonnou riaditeľkou Agentúry pre výtvarné umenie ARTeMISS a rovnomennej galérie v Bratislave.
Prvá žena na čele rozhlasu
Od roku 1999 do augusta 2005 generálna manažérka holdingu FUN RADIO GROUP, konateľka a spoločníčka FUN MEDIA, s.r.o., RADIO SERVIS, s.r.o., FUN AIR, s.r.o., FUNSERVER, s.r.o., predsedníčka dozornej rady RADIO, a.s.
Miloslava Zemková sa v apríli 2006 stala generálnou riaditeľkou Slovenského rozhlasu (SRo), prvou ženou na tomto poste od vzniku SRo v roku 1926. Po tom ako 1. januára 2011 vznikla spojením Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu inštitúcia Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS), bola jej dočasnou riaditeľkou a vo februári 2011 sa stala generálnou riaditeľkou RTVS.
Zrušenie Trojky a koncesií
Zemková pri voľbe v NR SR vtedy zdôraznila, že ak by bola zvolená, tak bude síce zvolená politikmi, ale rozhodne nie je politický kandidát a politickým tlakom odolá. Vo svojej koncepcii počítala so znižovaním nákladov RTVS a zrušením tretieho kanála televízie – Trojky.
Počítala tiež s tým, že RTVS bude mať vyrovnaný rozpočet už v roku 2012, no ostatné kritériá ako výroba kvalitného programu budú potrebovať dlhší čas, najmenej tri roky.
V projekte počítala so súčasným modelom financovania verejnoprávnych médií – z tzv. koncesií, reklamy a príspevkom od štátu (zmluva štátu s verejnoprávnymi médiami), a keď sa systém financovania začne meniť, bude o tom diskutovať.