Francúzsky prezidentský palác v sobotu predstavil dlho očakávanú novú vládu, v ktorej dominujú konzervatívci a centristi. Stalo sa tak viac ako dva mesiace po voľbách, ktoré prehĺbili politické rozdiely, keďže Francúzsko zápasí s rastúcimi finančnými a diplomatickými problémami.
V krajine sa objavili protesty
Ľavicová koalícia získala v parlamentných voľbách v júni a júli najviac kresiel, ale nezískala väčšinu. Študentské skupiny a aktivisti z tvrdo ľavicovej strany France Unbowed v sobotu protestovali po celej krajine proti vláde, ktorá podľa nich odmieta vôľu voličov.
Vo Francúzsku sa konali protesty proti menovaniu Barniera za premiéra. Demonštranti hovoria o popieraní demokracie
Prezident Emmanuel Macron začiatkom tohto mesiaca vymenoval konzervatívca Michela Barniera za premiéra, hoci Barnierova republikánska strana mala vo voľbách slabé výsledky a Barnier zostavil vládu po zložitých rokovaniach. Macron to však schválil a oznámili to tiež v sobotu v prezidentskom paláci. V 39-člennom kabinete sú predovšetkým ministri z Macronovej centristickej aliancie a konzervatívni republikáni.
Strana Marine Le Penovej nemá v Barnierovej vláde žiadne kreslá
Krajne pravicová protiimigračná strana Národné zhromaždenie Marine Le Penovej nemá v Barnierovej vláde žiadne kreslá, ale má dostatok hlasov v parlamente na jej zosadenie. Strana získala nepriame víťazstvo vymenovaním zarytého konzervatívca Bruna Retailleaua za nového ministra vnútra, ktorého kompetencie zahŕňajú kritické domáce otázky, ako je národná bezpečnosť, prisťahovalectvo a presadzovanie práva.
Macron vymenoval Michela Barniera za nového premiéra, má za úlohu vytvoriť jednotnú francúzsku vládu
Zloženie a smerovanie francúzskej vlády je dôležité, pretože krajina je popredným hlasom v politike EÚ, medzi najväčšími svetovými ekonomikami a je členom Bezpečnostnej rady OSN s právom veta.