BANSKÁ BYSTRICA 11. marca (WEBNOVINY) – Výsluchom maďarských občanov ako zberačov lykožrútov pokračovalo v pondelok pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s podnikateľom Mikulášom Varehom zo Zemplína.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ho viní z pokračujúcich trestných činov skrátenia dane a poistného, ako aj neodvedenia dane z pridanej hodnoty. Tie podľa obžaloby spáchal formou fiktívnych obchodov so 414 miliónmi lykožrútov a 55 miliónmi euroočiek.
Piati občania Maďarskej republiky uviedli, že zberačmi lykožrútov pre obžalovaného Mikuláša Varehu sa stali ako zamestnanci firmy Fafémtek v Maďarsku, ktorú „pán Zemplína“ kúpil.
Maďari netriedili lykožrúty
Inštruktáž o postupe pri zbere chrobákov im dával slovenský zamestnanec firmy, ktorého meno si nikto zo svedkov nepamätal, hoci traja tam robili jeden a pol mesiaca. Povedali, že nešlo o čistý zber chrobákov hnedočiernej farby a dĺžky pol až jeden centimeter, ale o odkôrňovanie, čiže čistenie dreva od kôry, pod ktorou sa hmyz nachádzal.
Pracovali v hale v Strede nad Bodrogom osem hodín denne a za ten čas dokázali z dreva odobrať rôzne množstvo kôry, chrobákov a pilín pod kôrou. Materiál získavali za použitia sekery, obojručného noža a špachtle a dávali ho do čiernych igelitových vriec na odpad.
Nevedeli, čo sa s takto získaným materiálom ďalej robilo, ani to, že by sa nimi zozbierané chrobáky používali na prikrmovanie zveri alebo rýb. Jeden zo svedkov sa na otázku prokurátora o prípadnom skrmovaní lykožrútov dokonca zasmial.
Na otázku predsedu senátu, či lykožrúty, resp. chrobáky spod kôry zmietali metličkou na lopatku, odpovedali záporne. Podľa svedkov metlu používali iba vtedy, keď odkôrnený materiál chceli pozametať a dať do pripravených vriec. Za zmenu dokázali vraj naplniť osem až desať meter vysokých vriec.
Dvestopäťdesiat súdnych žalôb
Viac ako hodinu vypovedal advokát z Košíc, ktorý zastupuje firmy Mikuláša Varehu pred súdom vo vzťahu k daňovým úradom. Uviedol, že bolo podaných približne 250 súdnych žalôb a stále je živých okolo 700 až 800 daňových vecí.
Podľa advokáta na súdoch namietajú tvrdenia daňových úradov, že Mikuláš Vareha obchodoval sám so sebou, žiadajú zrušiť ich rozhodnutia pre miestnu nepríslušnosť, vytýkajú im nepreskúmateľnosť, schematickosť a šablónovitosť rozhodnutí a poukazujú na dôkaznú tieseň, keďže časť dokladov z firiem Mikuláša Varehu majú orgány činné v trestnom konaní.
Na otázku prokurátora, či niektoré vyhraté súdne spory a opakované daňové kontroly sa týkajú lykožrúta a euroočiek, sa advokát nevedel vyjadriť. Obžalovaný podnikateľ v tejto súvislosti povedal, že celá kauza je vykonštruované pod politickou taktovkou bývalej pravicovej vlády a riadená orgánmi činnými v trestnom konaní. Tvrdí, že podnikal legálne, v súlade so slovenskými zákonmi. Pojednávanie pokračuje v utorok 12. marca výsluchom ďalších svedkov.