Maďarská parlamentná delegácia v utorok vyjadrila svoju podporu členstvu Švédska v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO).
Delegácia sa stretla s predsedom švédskeho parlamentu Andreasom Norlénom, aby podľa maďarskej vládnej strany urovnala „politické spory“. Niektorí politici v Budapešti totiž vyjadrili pochybnosti nad tým, či podporiť členstvo Švédska a susedného Fínska v NATO, keď hovoria „nehanebné klamstvá“ o stave demokracie v Maďarsku.
Budapešť pravdepodobne členstvo ratifikuje
Maďarský premiér Viktor Orbán napríklad povedal, že „nie je správne, aby nás žiadali, aby sme ich vzali na palubu, zatiaľ čo oni šíria nehorázne lži o Maďarsku, o právnom štáte v Maďarsku, o našej demokracii a o živote tu“.
Predstavitelia maďarského parlamentu však v utorok naznačili, že Budapešť napokon ratifikuje prístupový protokol Švédska.
Maďarsko opäť odložilo hlasovanie o vstupe Švédska a Fínska do NATO, podľa Orbána šíria „nehorázne lži“
„Podporujeme švédske členstvo v NATO. Dali sme jasne najavo, že maďarská vláda, maďarskí prezidentka, premiér a väčšina maďarských poslancov jasne podporuje členstvo Švédska v NATO,“ povedal švédskej agentúre TT podpredseda maďarského parlamentu Csaba Hende. Podľa jeho slov je tiež nevyhnutné zlepšiť bilaterálne vzťahy medzi Budapešťou a Štokholmom.
Predseda švédskeho parlamentného výboru pre zahraničné záležitosti Aron Emilsson, ktorý sa tiež stretol s maďarskou delegáciou, sa vyjadril, že Maďarsko si nekládlo žiadne podmienky. „Hovorili sme o posilnení a zlepšení bilaterálnych vzťahov a vzájomnom pochopení ústavných tradícií,“ povedal pre TT.
S Fínskom si chcú ujasniť postoje
Delegácia z Maďarska tiež navštívi Fínsko, aby si ujasnili svoje postoje. Cesta do severnej Európy oddialila plány na ratifikáciu prístupových protokolov a posunula hlasovanie v maďarskom parlamente o dva týždne. Parlament má teraz o opatrení hlasovať na schôdzi, ktorá sa začne 20. marca.
Fínsko urobilo posledný krok pre vstup do NATO, bude však čakať na zelenú od Maďarska a Turecka
Maďarsko a Turecko sú jediné členské štáty, ktoré dosiaľ neratifikovali prístupové protokoly Švédska a Fínska do NATO. Severské krajiny o to požiadali v máji v reakcii na vojnu na Ukrajine.
Návšteva maďarskej delegácie sa koná v čase neformálneho dvojdňového stretnutia ministrov obrany Európskej únie v Štokholme a stretnutia generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom.