Maďarská prezidentka rezignuje a odchádza z verejného života, rozhodnutie prišlo po viac ako týždni protestov verejnosti (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Čaputová, Nováková
Prezidentka Maďarska Katalin Éva Novák. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Maďarská prezidentka Katalin Nováková rezignovala na svoj post po protestoch verejnosti po tom, ako udelila milosť odsúdenému zo spolupáchateľstva v prípade sexuálneho zneužívania detí. Nováková v sobotňajšom televíznom prejave oznámila, že odchádza z funkcie hlavy štátu, ktorú zastávala od roku 2022.

Milosť ľudí znepokojila

Rozhodnutie maďarskej prezidentky o odstúpení prišlo po viac ako týždni protestov verejnosti, keď vyšlo najavo, že Nováková v apríli minulého roka udelila milosť odsúdenému za zakrývanie prípadov sexuálneho zneužívania detí v štátnom detskom domove. „Udelila som milosť, ktorá mnohých ľudí prekvapila a znepokojila,“ povedala v sobotu odstupujúca prezidentka.

Nováková bola kľúčovým spojencom maďarského premiéra Viktora Orbána a bývalou podpredsedníčkou maďarskej vládnej strany Fidesz. „Na základe žiadosti o milosť a dostupných informácií som sa v apríli minulého roka rozhodla pre udelenie milosti v presvedčení, že odsúdený nezneužil zraniteľnosť detí, ktoré mu boli zverené,“ povedala v sobotu prezidentka.

Nulová tolerancia voči pedofílií

„Urobila som chybu, pretože rozhodnutie o milosti a jej nedostatočné odôvodnenie dokázali vyvolať pochybnosti o nulovej tolerancii voči pedofílii,“ uviedla.

Z verejného života odchádza aj predstaviteľka Fideszu Judit Vargová, ktorá ako maďarská ministerka spravodlivosti milosť schválila. Očakávalo sa, že Vargová bude líderkou kandidátov strany Fidesz za členov Európskeho parlamentu vo voľbách, ktoré budú v lete tohto roka. V sobotu však Vargová na Facebooku oznámila, že preberá politickú zodpovednosť a „odíde z verejného života“.

Maďarsko, protest
Plyšové zvieratá sú hádzané vedľa paláca Sandor počas protestu po tom, čo maďarská prezidentka Katalin Nováková udelila milosť v prípade sexuálneho zneužívania detí, v piatok 9. februára 2024 v Budapešti v Maďarsku. Výzvy na odstúpenie konzervatívnej prezidentky Maďarska v piatok vzrástli. Pobúrenie nad jej omilostením osoby odsúdenej za krytie prípadu sexuálneho zneužívania detí, čo rozpútalo bezprecedentný politický škandál pre dlhoročnú nacionalistickú vládu. Foto: SITA/AP
Maďarsko, protest
Ľudia sa zhromažďujú pred palácom Sandor, kanceláriou maďarskej prezidentky, v Budapešti, v sobotu 10. februára 2024. Foto: SITA/AP
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katalin NovákováViktor Orbán