MAĎARSKO: Opäť hrozí znečistenie vodných tokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maďarsko
Foto: SITA, AP

BUDAPEŠŤ/ŽENEVA/BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Daždivé počasie, ktoré zasiahlo západ Maďarska, kde došlo k úniku toxického kalu, vytvára novú hrozbu znečistenia vodných tokov toxickými látkami. Na jednom z tokov, ktoré sa vlievajú do Dunaja, zaznamenali v stredu zvýšené pH v hodnote 9,5. Experti sa preto obávajú, že silne zásadité látky nachádzajúce sa v pôde v oblasti úniku červeného kalu, sa môžu dostať do Dunaja.

Jedovatý kal, ktorý unikol po pretrhnutí hrádze hlinikárne, zaplavil sedem okolitých obcí, zamoril 40 štvorcových kilometrov pôdy vrátane vodných tokov vlievajúcich sa do Dunaja, čím spôsobil najhoršiu ekologickú katastrofu v histórii Maďarska. Vo vodných tokoch zaznamenali vtedy pH 13,5. Pri katastrofe zahynulo najmenej deväť ľudí, desiatky ďalších utrpeli zranenia. Za haváriu je však podľa doterajšieho vyšetrovania zodpovedná hlinikáreň MAL, ktorej vedenie podľa dostupných informácií vedelo o havarijnom stave hrádze, no situáciu adekvátne neriešilo.

Voda v postihnutej oblasti je v poriadku

Kvalita pitnej vody v oblasti postihnutej únikom toxického odpadu z hlinikárne v maďarskej Ajke je adekvátna. V správe, ktorú zverejnili vo štvrtok v Ženeve, to uvádza skupina expertov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá postihnutú oblasť skúmala.

Organizácia upozorňuje, že hoci zamorenie oblasti jedovatým bahnom už poľavilo, miestni obyvatelia „by sa mali snažiť predísť kontaktu s touto látkou, jej vdýchnutiu či požitiu„. Naďalej treba podľa WHO monitorovať „vonkajší vzduch, vzduch v interiéroch, pitnú vodu, kvalitu pôdy a kvalitu potravinárskej výroby“.

Frešo ponúkol župám pomoc

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo ponúkol pri pracovnej návšteve v Győri predsedovi župy Győr-Moson-Sopron Imre Szakácsovi materiálno-technickú pomoc, ťažké mechanizmy aj finančnú pomoc pri odstraňovaní následkov ekologickej katastrofy. Zároveň zdôraznil, že o ekologickú katastrofu sa prednostne zaujímali občania BSK, keďže od maďarskej župy ju oddeľuje koryto Dunaja a časť toxických kalov zasiahla tok rieky Rába s prítokom do Mošonského Dunaja.

Szakács ubezpečil Freša, že žiadne nebezpečenstvo zamorenia Dunaja už nehrozí,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Iveta Tyšlerová. Dodala, že Frešo ponúkol maďarským partnerom materiálno-technickú pomoc, zapožičať ťažké mechanizmy, tiež finančnú pomoc, ale aj prostriedky na neutralizáciu pôsobenia jedov v zamorenom pásme.

SITA/MTI/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Frešo