Maďarsko prestane blokovať finančnú pomoc Ukrajine, EÚ však musí Orbánovi splniť jednu požiadavku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Maďarský premiér Viktor Orbán potvrdil, že Budapešť minulú sobotu poslala do Bruselu kompromisnú verziu dohody o odblokovaní financií pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur, ktorá spočíva v každoročnom schvaľovaní pomoci. Ako referuje web Ukrajinská pravda, Orbán to povedal v rozhovore pre francúzsky denník Le Point, ktorý zverejnila tlačová služba maďarského premiéra.

Podľa Orbána je kompromisom, že financie budú pridelené Ukrajine pod podmienkou, že „zaručíte, že sa každý rok rozhodneme, či budeme tieto peniaze naďalej posielať alebo nie“. To v podstate znamená príležitosť pre Maďarsko každoročne blokovať pomoc.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Orbán poznamenal, že toto každoročné schválenie musia tiež jednomyseľne vykonať všetci členovia EÚ. „Bohužiaľ, tento postoj je niektorými krajinami chápaný alebo interpretovaný ako prostriedok každoročného vydierania… Náš postoj je taký, že nejde o využívanie veta na vydieranie, ale o obnovenie a zachovanie jednoty Európskej únie,“ povedal Orbán.

Predstaviteľ Európskej únie minulý piatok povedal, že rozhovory o schválení štvorročného programu finančnej pomoci Ukrajine vo výške 50 miliárd eur sú čoraz náročnejšie, pretože Maďarsko pred samitom, ktorý sa uskutoční 1. februára, nepreukazuje flexibilitu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Viktor Orbán
Firmy a inštitúcie Európska únia