BUDAPEŠŤ 9. septembra (WEBNOVINY) – Starosta maďarského pohraničného mesta Balassagyarmat (Balážske Ďarmoty) zaslal slovenskému veľvyslanectvu otvorený list so žiadosťou, aby sa slovenský premiér Robert Fico počas nadchádzajúcej návštevy Maďarska vyhol jeho územiu. Lajos Medvácz, ktorý je členom opozičnej strany Fidesz, o tom dnes informoval maďarské médiá.
Fico sa má vo štvrtok v blízkom meste Szécsény (Sečany) stretnúť s maďarským partnerom Gordonom Bajnaim, s ktorým má hovoriť o urovnaní nedávnych slovensko-maďarských sporov. Podľa Medvácza je však slovenský premiér v obci Balážske Ďarmoty neželanou osobou, pričom ho žiada, aby si pri ceste do Sečian použil inú trasu.
Hovorkyňa maďarskej vlády Bernadett Budaiová v stredu uviedla pre tlačovú agentúru MTI, že Fico môže vstúpiť na maďarské územie cez ktorýkoľvek hraničný priechod, a to či už ako súkromná osoba, alebo úradný činiteľ, v súlade s pravidlami schengenského priestoru. Požiadavku starostu Balážskych Ďarmôt pritom označila za nedôstojnú, nerozumnú a slaboduchú, keďže v súčasnej situácii nie je vhodné akékoľvek zvyšovanie napätia.
Fico a Bajnai by sa mali okrem iného venovať incidentu z konca augusta, keď slovenské úrady odopreli vstup maďarskému prezidentovi Láslóovi Sólyomovi, či spornej novele slovenského jazykového zákona.
Csáky si od stretnutia Fico – Bajnai veľa nesľubuje
Predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Pál Csáky si od dlho odkladaného stretnutia predsedov vlád Slovenska a Maďarska veľa nesľubuje. „Nevidím politickú vôľu na Slovensku z hľadiska vlády Slovenskej republiky zmeniť súčasnú politiku a urobiť korekcie…Niečo sa tam možno dorokuje. Osud toho, čo sa dorokuje, je nejasný, pretože pán Fico sa vráti do Bratislavy a bude chápať pravdepodobne inak tie dohody, ako sa to stalo už viackrát doteraz. A zdá sa, že slovenská vláda maďarskú kartu potrebuje, takže očakávam, bohužiaľ, ďalšie turbulencie, až do budúcich volieb,“ povedal Csáky pre agentúru SITA.
Najnovšie napätie v slovensko-maďarských vzťahoch vyvolal podľa Csákyho nevhodný jazykový zákon a niektoré ďalšie kroky slovenskej vlády vrátane zákazu vstupu maďarskému prezidentovi Lászlóovi Sólyomovi. Ak by vláda povedala skôr, že nechce, aby prišiel, mohli to vyriešiť inak. „48 hodín predtým si sadli pred televízne kamery a začali vykrikovať, to sa nerobí v slušnej spoločnosti,“ povedal. Ako vládna koalícia zneužila maďarskú kartu pred druhým kolom prezidentských volieb, aj pred voľbami do Európskeho parlamentu, ukazuje, že ju považuje za veľmi účinnú na získavanie voličov. „Nevylučujem, že aj pred regionálnymi voľbami a hlavne na budúci rok pred parlamentnými voľbami sa tieto deviácie znova zopakujú,“ dodal Csáky.
SITA_MTI