Brigáda „Anna Kyjevská“ mala byť so svojimi vojakmi vycvičenými vo Francúzsku vlajkovou loďou ukrajinskej armády. Len niekoľko mesiacov po jej vytvorení však čelí dvom nepriateľom – Rusom na bojisku a vnútornému škandálu, ktorý šokoval ukrajinský vojenský establishment.
Kyjevom otriasli správy, že stovky vojakov opustili túto jednotku. Niektorí „zdupkali“ z bojiska a menší počet vojakov utiekol ešte počas výcviku vo Francúzsku.
„Áno, existujú problémy, sme si ich vedomí. Sú problémy a boli problémy s personálom, výcvikom a čiastočne aj s veliteľským štábom,“ povedal veliteľ pozemných síl Mykhajlo Drapatyj o 155. mechanizovanej brigáde, ako znie oficiálny názov brigády.
Dokonalý obraz vydržal do decembra
Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil vytvorenie brigády Anna Kyjevská – pomenovanej po stredovekej kyjevskej princeznej, ktorá sa vydala do francúzskej kráľovskej rodiny – počas minuloročných osláv 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Paríž to označil ako „jedinečnú“ iniciatívu a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vtedy povedal, že chce vytvoriť ďalší tucet takýchto jednotiek vycvičených a vybavených Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO).
Zelenskyj: Západní vojaci na Ukrajine pomôžu „prinútiť Rusko k mieru“
Ale tento dokonalý obraz bol v decembri zničený. Vojenský bloger Jurij Butusov uviedol, že až 1 700 vojakov brigády dezertovalo, vrátane 50 počas výcviku vo Francúzsku. Pritom predtým Francúzsko tvrdilo, že počas výcviku nastalo iba „niekoľko desiatok“ dezercií.
Dezercia a morálka sú citlivé témy
Butusov tiež povedal, že v prvých dňoch nasadenia brigády neďaleko Pokrovska jednotka utrpela straty a nastal v nej „organizačný chaos“. Mala tiež málo bezpilotných lietadiel či delostreleckej munície.
Dezercie a morálka sú citlivé témy pre ukrajinskú armádu, ktorá čelí nedostatku pracovnej sily a polemikám okolo nepopulárnej taktiky náboru. Miestne médiá vo štvrtok s odvolaním sa na Štátny úrad pre vyšetrovanie informovali, že viac ako 7-tisíc vojakov, ktorí predtým opustili svoje jednotky bez povolenia, sa dobrovoľne vrátilo.
Postsovietsky duch je naďalej prítomný
Kyjev sa snažil dostať svoju armádu na úroveň štandardov NATO, odkedy Rusko v roku 2014 anektovalo polostrov Krym a rozpútalo na východe Ukrajiny občiansku vojnu za účasti promoskovských separatistov.
Aj keď bola vyškolená nová generácia dôstojníkov, samotný systém sa radikálne nezmenil. Správy o korupčných škandáloch a zneužívaní moci zo strany vysokých armádnych predstaviteľov sú bežná rutina. „Čím vyššia je vaša hodnosť, tým menej sa na vás zákon vzťahuje,“ povedal vojak a influencer Valerij Markous v nedávnom videu na sociálnych sieťach.
Aj veliteľ Drapatyj priznal, že ukrajinskí vojaci sa často „boja“ svojich nadriadených. „Postsovietsky duch musí byť vykorenený,“ skonštatoval.