Dokedy vydrží pokojné obdobie medzi premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) a vicepremiérom Richardom Sulíkom (SaS)? Bezpochyby do ich najbližšieho konfliktu. Politologička Darina Malová portálu SITA.sk povedala, že si pomôže frázou svojich študentov, že „ani srnky netušia“.
„Premiér Igor Matovič a minister Richard Sulík majú svoju osobnú históriu a vstupujú medzi nich silné emócie. Ale odhadnúť, či bude už premiér komunikovať inak ako doteraz, sa naozaj nedá,“ hovorí politologička Malová z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Matovič nemá viac síl a chuť pokračovať, v statuse spomína Sulíka aj „podpichy pod rebro“
Podľa nej je premiérova komunikácia príliš emocionálna, čo všetci vidia a zároveň je veľmi vzťahovačný. „On nie je puberťák, ktorý bude svoje správanie korigovať. Takto sa v politike správa desať rokov. Črtou jeho komunikácie sú emócie, hnev, obviňovanie a často podrážanie partnerov,“ zhodnotila.
Premiér Matovič na sociálnej sieti tento týždeň v utorok napísal, že sa na koaličnej rade dohodli, že ak bude chcieť niekto verejne spochybňovať rozhodnutia koaličných partnerov, tak im to najprv povie do očí na koaličnej rade „presne tak, ako sa na dobrú a funkčnú rodinu patrí“.
Pandémia podľa Matoviča a podľa Sulíka
Pandémia koronavírusu od počiatku vyvoláva konflikty v koalícii. V najvypuklejšej podobe sú medzi šéfmi OĽaNO Matovičom a SaS Sulíkom. Ostrý spor bol medzi nimi napríklad počas veľkonočných sviatkov pre dopravné zápchy na cestách, keď bol obmedzený pohyb. V máji pred televíznou kamerou uzavreli obidvaja mier, ktorý dlho netrval.
Čaputová bude rešpektovať ďalšie celoplošné testovanie, s Matovičom sa rozprávala aj o koalícii
Pandémia je témou, ktorú sa snaží Matovič verejne moderovať. Podľa Malovej sa jej premiér chytil bez toho, aby ju ovládal. „To, čo brilantne ovláda, je politické bičovanie emócií,“ poznamenala s tým, že spor medzi Matovičom a Sulíkom má racionálne jadro.
V prípade Matoviča ide podľa politologičky o ochranu života občanov, kedy premiér vychádza z koncepcie, ako by ľudia „boli trošku nesvojprávni“. Sulík podľa nej skôr preferuje prístup, že úlohou politikov je vytvoriť občanom priestor, aby si sami poradili so svojimi životmi.
Zložité vzťahy ilustruje aj frekvencia odkazov
Zložité vzťahy v koalícii ilustruje aj frekvencia odkazov premiéra, že môže on alebo OĽaNO skončiť vo vláde a v koalícii.
V polovici októbra pred celoplošným testovaním na koronavírus tvrdil, že je ochotný z tohto plánu ustúpiť, „ale bude to spojené s mojou demisiou“. Sulík sa vtedy za neho postavil s vidinou, že bude lepšie a prevádzky sa budú môcť otvárať.
Figu borovú máme, je to cesta do pekla, kritizuje Matovič pandemický plán Sulíka
Tento týždeň v pondelok hrozil Matovič odchodom OĽaNO z koalície, keby niektorá z vládnych strán zvolila šéfa prokuratúry s opozíciou. V utorok na sociálnej sieti zase napísal, že ak sa situácia nezmení, nemá viac síl a chuť pokračovať ďalej, lebo nedokáže neustále striehnuť „na výpady od brata v zbroji“.
Otázkou je, aké následky môžu takéto postoje zanechať na koalícii. Podľa politologičky Matovič vyostruje situáciu a tlačí na pílu. Zároveň využíva svoju pozíciu premiéra a OĽaNO ako najsilnejšieho subjektu v koalícii. „Spolieha sa na to, že nakoniec mu partneri v koalícii ustúpia. Desia sa opozičnej alternatívy a nechcú ani prísť o moc,“ zhodnotila Malová.
Otvorené vládnutie?
Premiér v utorok na sociálnej sieti písal o otvorenom vládnutí a naznačil, čo si pod tým predstavuje. „Áno, ľuďom sme pred voľbami sľúbili úplne otvorené vládnutie, a preto je fajn, že ľudia vedia o všetkom, čo sa v koalícii deje,“ uviedol.
Princíp otvoreného vládnutia podľa vládnych materiálov ešte z minulosti hovorí o transparentnosti, kedy sú informácie o aktivitách kabinetu prístupné verejnosti vrátane vládnych údajov.
Rovnako verejná správa komunikuje s občanmi a umožňuje im aktívne sa zapájať do riešenia verejných problémov. To však neznamená, že sa takmer online dozvedajú na sociálnej sieti o konfliktoch koalície.
Za Dzurindu sa takto nekomunikovalo, hovorí Hrušovský
Bývalý predseda KDH Pavol Hrušovský sa zúčastňoval koaličných rád počas vládnutia premiéra Mikuláša Dzurindu. Nespomína si na štýl komunikácie medzi koaličnými partnermi, aký sa objavuje teraz.
„Spomínam si na nedorozumenia, ale snažili sme sa ich riešiť pokojne dlhou diskusiou,“ povedal pre Webnoviny.sk.
Ak sa podľa neho v koalícii nezhodli, nekomunikovali odlišné názory samostatne. „Ak sa to aj stalo, bolo to opatrné, aby sme nevyvolali dojem veľkého napätia,“ dodal Hrušovský. Na adresu súčasnej vlády vyslovil želanie, aby tento štýl vládnutia nepokračoval.
Radičová nechce komentovať spory koalície
Bývalá premiérka Iveta Radičová má skúsenosti, ako je to vládnuť so šéfom SaS Sulíkom. Rovnako aj s Igorom Matovičom, ktorý bol za jej vlády v poslaneckom klube SaS.
Napríklad v roku 2010 mal Matovič problém s podporou vládneho programu, pretože sa tam nedostali priority vtedy jeho štvorčlenného hnutia.
Expremiérka sa nechcela vyjadrovať k aktuálnym sporom v koalícii. Webnovinám povedala, že by nebola objektívna.