Šestica opozičných poslancov vypovedala službu svojmu vodcovi Marianovi Kotlebovi. Zo strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) sa rozhodli odísť Milan Mazurek, Ondrej Ďurica, Miroslav Suja, Eduard Kočiš, Miroslav Urban a europoslanec Milan Uhrík.
Už minulý týždeň sa objavili prvé signály, že sa vo vnútri strany niečo deje. Vo vedení skončili Uhrík, Mazurek a Ďurica, pričom to zdôvodnili zmenami stanov, ktorá dala predsedovi strany všetky kompetencie.
Uhrík, Mazurek, Ďurica a ďalší poslanci odchádzajú z Kotlebovej ĽSNS
Svoje ďalšie kroky odídenci nateraz nekonkretizovali. Podľa politologičky Dariny Malovej je v tejto chvíli ťažké predvídať, či si založia vlastnú stranu alebo sa pridajú k už existujúcemu politickému zoskupeniu. Skôr ako voličov ĽSNS však podľa nej majú potenciál prilákať voličov SNS.
Určite ste zachytili odchod niektorých poslancov zo strany ĽSNS. Očakávali ste takýto vývoj?
Ja si myslím, že to má pomerne rýchly spád. Aj keď na základe vyjadrení ľudí z predsedníctva, že zmenami stanov strany došlo k centralizácii moci a že to bolo v rozpore s tým, čo bolo dohodnuté v decembri, sa dalo očakávať, že príde k takémuto rýchlemu vývoju.
Nie je to teda až také prekvapivé?
Myslím, že sa to dalo čakať a že je to taký logický krok. Keď niekto urobí prvý krok, tak sa vydá po tej ceste, na ktorú sa nasmeroval. Nebolo to prekvapenie.
Čo to vlastne znamená pre ĽSNS? Oslabí ju to?
To je naozaj ťažko predvídať, pretože voliči ĽSNS sú, alebo teda boli, pomerne stabilní. Stále si ale myslím, že vlastne sú to voliči, ktorých až tak veľmi sociológia výskumov nepozná. Vieme, že sú stabilní, ale také tie motivácie, prečo vlastne podporovali ĽSNS, neboli až tak dobre vysvetlené.
Prečo?
Tú skupinu voličov sa pomerne ťažko dá študovať. Sú to väčšinou ľudia, ktorí sa nezúčastnia na focus skupinách. Vieme o tom, že tam patria protestní voliči, že tam je pomerne silná skupina mladých ľudí, ale ako budú na tento rozpad reagovať, to je veľmi ťažké predpovedať.
Aký je Váš názor na budúcnosť politikov, ktorí odišli z ĽSNS?
Ja si myslím, že táto skupina odídencov má potenciál prilákať voličov SNS alebo sa s ňou môžu spojiť. Je to ale veľmi ťažké predvídať.
Čo by stálo za takýmto scenárom?
Aj jednu, aj druhú skupinu tvoria ľudia, ktorí sú nacionálne orientovaní. Netreba zabúdať na to, že sa SNS nedostalo do parlamentu a o túto skupinu voličov sa dá súperiť z pohľadu lídrov politických strán.
Ako budú vyzerať voliči strany, ktorú by prípadne títo politici vytvorili?
Podľa tohto, ako sa táto skupina odídencov dohodne, akým spôsobom chcú smerovať, tak možno osloví spomínanú skupinu bývalých voličov SNS, ale možno aj časť bývalých voličov Smeru.
V ĽSNS sa bojuje o vplyv. Vyrastie opevnenému Kotlebovi konkurencia v novej strane?
Môžu odlákať voličov aj svojej bývalej strany?
Zväčšujúci sa počet takýchto strán v parlamente nemusí znamenať len to, že príde k oslabeniu ĽSNS. Tam si myslím, že oni naozaj majú solídne, tvrdé jadro voličov. Skôr to vidím tak, že môže táto skupina odídencov osloviť umiernenejších, národne orientovaných voličov, ktorí sú nespokojní.
Súvisí stabilné jadro voličov ĽSNS so skutočnosťou, že slovenskí voliči skôr tiahnu k lídrom politických strán než k volebnému programu?
Áno. U nás je to stotožnenie voličov s konkrétnym politickým lídrom veľmi silné. Ešte viac to platí pre voličov, ktorí sú národne orientovaní a krajne pravicoví.
Môžeme teda očakávať, že fanúšikovania Mazureka alebo Uhríka ĽSNS opustia a budú ich nasledovať?
Určite, ale to naozaj závisí predovšetkým od toho, čo títo odídenci urobia. Najprv musí byť totiž podnet z ich strany. Oni totiž môžu zotrvávať na svojich poslaneckých kreslách a nerobiť nič. Ani jeden z nich sa zatiaľ nevyjadril k budúcnosti.
Mazurek je u kotlebovcov na druhej koľaji, odchod zo strany po spore s predsedom nevylučujú ani ďalší
Bude mať táto udalosť vplyv na nacionalistickú scénu u nás?
Na toto vám neviem odpovedať, je to v Uhríkovej hlave. On síce môže komunikovať tak ako komunikoval doteraz, teda argumentovať, byť umiernenejší. Napríklad v rozhovore pre TA3 hovoril veľmi mobilizujúco z pohľadu vzdelaných ľudí. Vyjadroval vyargumentovanú nespokojnosť so stavom vecí na Slovensku. Nedal však žiadny program. Je však ešte skoro hovoriť, akým smerom sa on a ostatní odídenci budú uberať.