BRATISLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) – Vyšší rodičovský príspevok o 25 percent pre matky dvojičiek, trojičiek či viacerých naraz narodených detí navrhujú koaliční poslanci Národnej rady SR za SaS.
„Starostlivosť, ktorú musí matka poskytnúť týmto deťom v tom istom čase je vyššia ako starostlivosť pre jedno dieťa,“ zdôvodnil v rozprave k návrhu novely zákona o rodičovskom príspevku, o ktorom plénum rokuje v druhom čítaní, Igor Matovič z SaS. „Pri dvojičkách by tak matka dostávala 1,25-násobok, pri trojičkách 1,5-násobok rodičovského príspevku a tak ďalej,“ priblížil.
Od začiatku budúceho roka by mali podľa novely zákona o rodičovskom príspevku úrady práce a sociálnych vecí vyplácať rodičovské príspevky v jednotnej sume 190,1 eura, namiesto súčasných dvoch súm 256 eur a 164,22 eura. Pre dve tretiny poberateľov to bude oproti súčasnosti znamenať zvýšenie rodičovského príspevku približne o 25 eur. Pre zvyšnú tretinu rodičov príspevok klesne o 66 eur.
Mihál o návrhu už rokoval
Ak by prešiel pozmeňujúci návrh skupiny poslancov za SaS, matka dvojičiek by od budúceho roka dostávala rodičovský príspevok 237,6 eura a matka trojičiek 285,1 eura. Pre rozpočet by tento návrh znamenal v budúcom roku navýšenie o 1,3 milióna eur, v roku 2012 o 1,6 a v roku 2013 o 1,9 milióna eur. Podľa Matoviča prerokovali návrh aj s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefom Mihálom, ktorý ho odobril.
Na druhej strane poslanci za SaS navrhujú, aby rodičom, ktorí nedbajú o povinnú školskú dochádzku svojich detí, bol príspevok znížený. Polovičnú sumu by podľa nich mali dostávať vtedy, ak dieťa nebude riadne bez ospravedlnenia chodiť do školy tri po sebe nasledujúce mesiace. Znamená to, že dieťa má 15 a viac neospravedlnených hodín. „Naším cieľom je dostať deti neprispôsobivých občanov do škôl,“ vyhlásil. Ako podotkol, „deti žijúce v rómskych osadách nemajú žiadnu motiváciu chodiť do školy a ich rodičia nemajú motiváciu posielať ich tam. Podľa nich je to zabitý čas, lebo aj tak prácu nenájdu,“ povedal.
Aktívny je Kaník
S pozmeňovacím návrhom prišiel aj Štefan Kužma z SDKÚ-DS, ktorému sa zdá „neadekvátne vysoký“ navrhovaný 300-eurový príspevok na starostlivosť o dieťa a navrhol znížiť ho na 230 eur. „Tento návrh novely sme kritizovali v prvom čítaní a kritizujeme ho aj teraz,“ vyhlásil v rozprave Branislav Ondruš zo Smeru-SD. Ako podotkol, dnešná výška rodičovského príspevku aj pri jednom dieťati, ak je s ním rodič doma do dvoch rokov veku, je vyššia ako navrhujú po novom pre matky dvojičiek. „Až pri trojičkách sa to približne vyrovnáva,“ poukázal. Ondruš kritizoval aj navrhovaný 300-eurový príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý podľa neho slúži len na prelepenie očí. „Správate sa ako ľudia, ktorí si myslia, že ak o niečom nevedia, tak to neexistuje. Možno nepoznáte súčasný stav a preto si myslíte, že niečo vylepšujete,“ adresoval poslancom koalície.
„To, čo ste vy vypočítali, platí len pri prvorodených alebo pre deti, medzi ktorými je rozdiel vyšší ako tri roky,“ upozornil Kužma. Pripomenul, že zároveň pre nárok na rodičovský príspevok musí rodič splniť podmienku, že nepracuje. „Ale pri našom návrhu môže ísť matka pracovať a príspevok dostane,“ skonštatoval. Ľudovít Kaník z koaličnej SDKÚ-DS považuje návrh na rovnakú výšku rodičovského príspevku za nesprávnu. Pozmeňujúci návrh síce dnes nepredložil, no avizoval, že sa spolu s ďalšími kolegami pokúsia presadiť poslaneckú novelu riešiacu túto situáciu.
Podľa neho by mal byť v rodičovskom príspevku uplatnený zásluhový princíp a nárok na rodičovský príspevok by mali mať tí rodičia, z ktorých aspoň jeden istú kritickú minimálnu dobu pracoval. Tí, ktorí túto podmienku nesplnia, by nárok na dávku nemali. „Rovnosť v tomto prípade nie je na mieste,“ tvrdí. Ako dodal, ak dvihnú výšku rodičovského príspevku takmer k výške minimálnej mzdy, vyrobia novú špeciálnu kategóriu, kde jedinou pracovnou náplňou matiek a otcov bude plodiť ďalšie a ďalšie deti, aby si zabezpečili príjem.