MAMOJKA: Účinnosť novely VŠ zákona na október

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mojmír Mamojka
Mojmír Mamojka Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Poslanec Mojmír Mamojka (Smer-SD) posunie účinnosť novely vysokoškolského zákona, podľa ktorej by mohli vysokoškolskí profesori garantovať študijné programy o päť rokov dlhšie, teda do 70-tky. Reaguje tak na kritiku časti rektorov slovenských vysokých škôl, podľa ktorých by poslancov návrh zmenil pravidlá počas procesu akreditácií. Dvadsaťsedem vysokých škôl po akreditácii by bolo podľa nich po zmene kritéria (vek profesorov) v nevýhode oproti šiestim súkromným vysokým školám, ktoré akreditácia ešte len čaká. Mamojka preto posunie účinnosť novely tak, aby platila od 1. októbra, dokedy by mali prejsť posudzovaním všetky vysoké školy.

Mamojka si myslí, že za výhradami 14-tich členov Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) je strach z konkurencie. Pýta sa ich, čo robili vo funkciách doteraz, aby pritiahli mladých ľudí do vysokého školstva. Zároveň zdôrazňuje, že mladí, ktorí začnú pracovať na univerzitách, tiež musia pri niekom rásť a potrebujú oponentov.

„Ja som vychoval troch profesorov, piatich docentov a okolo dvadsať doktorandov, čo robili ostatní?,“ konštatuje s tým, že tlačiť na staršiu generáciu, aby sa venovala mladým, musí aj manažment školy. Mamojka rovnako odmieta, že by novelou sledoval záujmy Vysokej školy v Sládkovičove, kde pôsobí ako dekan na právnickej fakulte. „Ja a Sládkovičovo? Nepotrebujem to,“ komentoval.

Poslanec Smeru-SD chce novelou dosiahnuť, aby profesori mohli viesť študijné programy do 70-tky, pričom argumentuje nedostatkom odborných garantov. Zároveň presadzuje, aby odborné vysoké školy mohli vzdelávať aj vo vyššom než prvom stupni, čo povedie k zvýšeniu konkurencie. Rektori sú naopak presvedčení, že prijatím novely by sa znížila kvalita vysokoškolského vzdelávania, na čo listom upozornili aj zákonodarcov.

Návrh Mamojka z rokovania parlamentu nestiahne, hoci ho ostro kritizovala koaličná SNS a minister školstva Ján Mikolaj. So šéfom rezortu chcel poslanec podľa vlastných slov hovoriť v minulosti viac ráz, ten ho odmietol. Národniari novele vyčítajú, že ide proti základnému kameňu vysokoškolskej reformy, teda dôslednému rozdeleniu škôl podľa kvality. Poslanec za Smer-SD namieta, že právo udeľovať magisterské tituly by mali odborné školy iba po súhlase Akreditačnej komisie.

Za posunutie novely vysokoškolského zákona do druhého čítania hlasovalo 112 zo 136 prítomných poslancov, okrem Smeru-SD, ĽS-HZDS, SDKÚ-DS, KDH a SMK ju paradoxne podporili aj piati zákonodarcovia za SNS. Podporu pri definitívnom hlasovaní už avizovala ĽS-HZDS a podľa slov poslanca za KDH Martina Fronca za novelu po zmene účinnosti opätovne zahlasujú aj kresťanskí demokrati. Spolu s očakávanými hlasmi Smeru-SD by teda Mamojkovu novelu mohol parlament schváliť.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján MikolajMojmír Mamojka