BRATISLAVA 27. augusta (WebNoviny.sk) – Rozpočet Európskej únie nemá byť podľa europoslanca Vladimíra Maňku (Smer-SD) závislý od politickej, či ekonomickej situácie v členských štátoch.
Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, existujú totiž tendencie, že niektoré krajiny majú problém plniť si svoje záväzky do rozpočtu EÚ. „Aj preto už na budúci týždeň na základe takmer dvojročných analýz štartujeme rokovania o novom systéme vlastných zdrojov, tak, aby rozpočet Európskej únie nebol závislý od situácie v členských štátoch. Tento systém by mal pomôcť aj tomu, aby pracovné miesta v našich podnikoch nevytláčali lacné výrobky z tretích krajín a aby naše podniky nemuseli sťahovať výrobu mimo EÚ,“ povedal Maňka.
Začínam mať pred Bratislavským summitom rešpekt, tvrdí Fico
Slovenské predsedníctvo v EÚ pritiahlo takmer 1600 delegátov
Dnes tento problém podľa neho cítime napríklad v oceliarskom priemysle na východe Slovenska. „Hrozí, že Európa príde o stovky tisíc pracovných miest a tomu musíme zabrániť. Žiadna krajina v EÚ samostatne tieto problémy nedokáže vyriešiť. Riešenie týchto problémov môžeme zvládnuť len spoločne,“ zdôraznil.
Počas slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie začnú diskusie aj o budúcej podobe eurofondov po roku 2020, tak, aby z tohto rozvojového nástroja mali prínos všetky krajiny EÚ. „Po roku 2020 neskončí pomoc Európskej únie krajinám a regiónom, ktoré budú zaostávať, kde bude vysoká nezamestnanosť, ktoré budú mať štrukturálne problémy. Už na jeseň budeme rokovať o novom systéme pomoci krajinám, ktoré sa dostanú do problémov a nebudú sa vedieť z týchto problémov bez vonkajšej pomoci dostať,“ upozornil europoslanec s tým, že Európska únia vyčlení vo svojom rozpočte financie, potrebné na pomoc týmto krajinám.
Pôjde napríklad o pomoc riadiť verejné financie, zostavovať rozpočty, riadiť dlh a spravovať príjmy. „EÚ bude ďalej pomáhať pri reformách, efektívnom fungovaní verejnej správy orientovanej na služby, reforme súdnictva a v mnohých ďalších oblastiach,“ konštatoval.
Slovensku výrazne naše členstvo v Európskej únii doteraz pomohlo. „Eurofondy sme začali čerpať vo forme predvstupových fondov ešte pred naším vstupom do EÚ. Do dnešného dňa nám toto financovanie pomohlo na Slovensku vytvoriť približne 90-tisíc nových pracovných miest. Ďalšie výhody nášho členstva priniesli ďalších viac ako 90-tisíc pracovných miest,“ povedal s tým, že pre roky 2014 – 2020 Slovensko aj vlastnou zásluhou získa ešte viac zdrojov, ako to bolo v období 2007-2013. „To nás posunie výrazne dopredu a premietne sa to aj do vyššej životnej úrovne našich obyvateľov,“ dodal Maňka.