PEKING 5. februára (SITA/AP) – Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) vyšetruje, čo je pravdy na tom, že čínska držiteľka svetového rekordu v behu na 3000 a 10 000 m Wang Ťün-sia sa v roku 1995 v liste istému novinárovi priznala k dopingu. Vraj ju k užívaniu zakázaných látok prinútili. Keby sa ukázalo, že vytrvalkyňa dopovala aj v sezóne 1993, keď v priebehu piatich dní zabehla v Pekingu na národných hrách najskôr 10 km za 29:31,78 min a potom 3 km za 8:06,11, mohla by nastať aj úprava svetových historických tabuliek.
Čínsky portál Tencent tvrdí, že Wang Ťün-sia 28. marca 1995, teda ešte pred olympijskými hrami 1996 v Atlante, kde získala zlato na 5000 m a striebro na dvojnásobnej trati, zaslala novinárovi Čao Jü podpísaný list ďalšími deviatimi zverencami jej vtedajšieho trénera Ma Ťün-žen. Uviedla v ňom, že ju nútia k dopingu, injekcie s nedovolenými látkami jej vraj dával samotný kouč.
„Tréner Ma nás roky bil, slovne urážal a týral. Je tiež pravda, že nás prehováral či priamo nútil k užívaniu veľkého množstva nedovolených prostriedkov. Jeho zločiny sa musia odhaliť, pretože nechceme, aby to isté postihlo ďalšie generácie športovcov. Takéto neľudské mučenie nás priviedlo na pokraj úplného zrútenia,“ uvádza sa v liste, ktorý Čao Jü poskytol Tencentu len tento týždeň. Žurnalista o takzvanej „Maovej armáde“, ako úspešnú skupinu atlétok nazývali, napísal článok, ktorý však nemohol publikovať. Úrady mu to povolili až v roku 2014.
„V prípade, že sa športovec prizná, že v čase pred dosiahnutím svetového rekordu mal výhodu vyplývajúcu z užívania nedovolenej látky alebo metódy, potom takýto výkon nemusí byť naďalej považovaný za svetový rekord IAAF, ak to konštatuje jej lekárska a antidopingová komisia,“ vyjadrila sa k situácii IAAF.