BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) – Masívny zosuv, ktorý 21. júla postihol Vrátnu dolinu, by sa tam v blízkom období nemal opakovať. Informovali o tom v piatok na tlačovej konferencii v Bratislave zástupcovia Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Podľa geológa Pavla Liščáka, ktorý skúmal miesto zosuvu, nie je na mieste dostatok materiálu, ktorý by sa mohol v prípade dažďov zosunúť.
Vláda dá tri milióny na boj so spúšťou v Terchovej a Vrátnej
Podľa Liščáka spôsobili 21. júla výdatné dažde vo Vrátnej doline množstvo menších zosuvov. „Tie následne začali prúdiť lavínovými žľabmi a zlievali sa dokopy,“ povedal. Tým sa podľa neho vytvoril kamenisto-hlinený prúd z hustotou dve tony na meter kubický.
Ten si následne našiel cestu v koryte miestnej rieky. Vo Vrátnej doline sa zosunulo približne 100 000 metrov kubických hliny a kamenia. Podľa Liščáka k zosuvu prispela aj výrazná prítomnosť vápenca v miestnych kopcoch. Kamenisto-hlinený prúd sa po ňom ľahšie kĺzal.
Geológovia upozorňujú, že podobné javy nie sú v regióne výnimočné. „Napríklad v Terchovej v roku 1848 si zosuv vyžiadal 14 mŕtvych,“ pripomína Liščák. Zopakovanie podobných zosuvov je podľa neho možné, ale až po určitom období, aj po desiatkach rokov. Geológovia predpokladajú, že s nárastom počtu masívnych prívalových dažďov môžu byť zosuvy častejšie.
Prívalový dážď a následný kamenisto-hlinený prúd 21. júla spustošili Vrátnu dolinu. Voda vytrhla kusy asfaltu z prístupovej cesty do doliny a spolu s hlinou a kameňmi zmietla aj zaparkované autá. Horská chata Vrátna, z ktorej premáva lanovka na hrebeň Malej Fatry, zostala zatopená a na cestu pod ňou sa zosunul svah. Z postihnutej oblasti museli záchranári evakuovať 122 ľudí. Celkové škody po zosuve vyčíslili zhruba na 10 miliónov eur.