Masový vrah Breivik ostáva vo väzení, stále predstavuje hrozbu pre spoločnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Anders Behring Breivik
Krajne pravicový extrémista Anders Behring Breivik. Foto: SITA/AP

Krajne pravicový extrémista Anders Behring Breivik, ktorý v roku 2011 zabil 77 ľudí, musí naďalej zostať vo väzení. V utorok o tom rozhodol nórsky súd s tým, že stále existuje „očividné riziko“, že by sa mohol vrátiť k správaniu, ktoré viedlo k masakru.

Neprejavil žiadnu ľútosť

Breivik žiadal o podmienečné prepustenie po desiatich rokoch, ako to umožňujú nórske zákony. Podľa súdu však stále predstavuje potenciálnu hrozbu pre spoločnosť. Prokurátorka Hulda Karlsdottirová už skôr uviedla, že Breivik podľa nej „pred súdom neprejavil žiadnu skutočnú ľútosť“, jeho správanie je súčasťou „PR akcie“ a Breivikovej žiadosti o podmienečné prepustenie by tak nemali vyhovieť.

Maximálny možný tresť odňatia slobody v Nórsku je 21 rokov, možno ho však predĺžiť na základe ustanovenia, ktorý umožňuje úradom držať zločincov vo väzení dovtedy, kým sú považovaní za hrozbu pre spoločnosť.

Zabil 77 ľudí

Breivik 22. júla 2011 odpálil v hlavnom meste Oslo bombu, ktorá zabila osem ľudí. Následne odišiel na ostrov Utöya, kde postrieľal 69 mladých ľudí, ktorí sa zúčastňovali na tábore mládežníckeho krídla Strany práce.

Ešte v tom roku ho odsúdili za terorizmus. Vo väzení Skien, 100 kilometrov od Osla, ho držia v izolácii od druhých väzňov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anders Behring BreivikHulda Karlsdottirová