Matičné slávnosti budú tento rok v znamení slovenských žien v národnom hnutí, odhalená bude aj busta významnej osobnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MZV: Konferencia Slovenské ženy v národnom hnutí
Atmosféra počas vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou „Slovenské ženy v národnom hnutí" v budove Matice Slovenskej v Martine, ktorú zorganizovala Matica Slovenská pod záštitou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v dňoch 13. a 14. júna 2024 pri príležitosti 200. výročia narodenia dvoch významných Sloveniek – Adely Ostrolúckej a Aničky Jurkovičovej. Martin, 14. jún 2024. Foto: archívne, SITA/MZV
Tento článok pre vás načítala AI.

Matičné slávnosti budú 1. augusta spojené s odhalením busty Anny Hurbanovej-Jurkovičovej. Slávnosti začnú o 17:00 pred sídelnou budovou Matice slovenskej.

Ako informovala Laura Hancová z Matice slovenskej, Anna Hurbanová-Jurkovičová aj Adela Ostrolúcka oslavujú v tomto roku 200. výročie narodenia, čo prispelo k tomu, že Výbor Matice slovenskej vyhlásil rok 2024 za Rok slovenských žien v národnom hnutí.

Ďalšie významné ženy

Okrem dvoch spomínaných osobností si Matica slovenská pripomína aj ďalšie významné ženy – spisovateľky, herečky, národné aktivistky, ako sú Amália Francisciová, Elena Šoltésová, Terézia Vansová, Anna Halašová, Božena Slančíková Timrava, Ľudmila Podjavorinská, Hana Gregorová, Mária Rázusová-Martáková, Naďa Hejná či Zora Jesenská.

Slovenské ženy boli súčasťou nášho spoločenského života a národného bytia ako starostlivé matky, verné manželky, spoľahlivé vychovávateľky vždy početného potomstva, pričom ich postavenie v ére národného obrodenia, v prvej polovici 19. storočia, keď sa sformoval novodobý moderný slovenský národ, bolo ešte významnejšie,“ uviedla Laura Hancová.

Spolok slovenských žien Živena

Predseda Matice slovenskej Marián Gešper zdôraznil taktiež organizovanosť osobností v spolku slovenských žien Živena, ktorý vznikol po boku Matice slovenskej v roku 1869 v Turčianskom Sv. Martine.

Práve so spolkom Živena a živeniarkami sú spojené osudy viacerých významných žien, pochádzajúcich z popredných národnobuditeľských rodín, ako boli Anna Halašová-Mudroňová, Drahotína Kardossová-Križková, Etela Bohúňová, Helena Turcerová-Devečková alebo Jela Krčméry-Vrteľová, ktorých okrúhle výročia si roku 2024 taktiež pripomenieme. Všetky sa výrazne angažovali v slovenskej kultúre, vede a umení, a v humanisticko-modernistickom procese emancipovania našich žien,“ dodal Gešper.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Elena ŠoltésováLaura HancováMarián Gešper
Firmy a inštitúcie MS Matica slovenská