Na Slovensko priviezli prvé dávky vakcíny Sputnik V, do júna ich podľa Matoviča prídu dva milióny (video+foto)

VLÁDA: Na životoch záleží
Slovenské vojenské lietadlo na Letisku Košice pred tlačovou konferenciou predsedu vlády SR a ministra zdravotníctva SR na tému: Na životoch záleží. Košice, 1. marec 2021. Foto: SITA/Marek Lukáč
  • aktualizované 1. marca 18:16

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) a minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) mali v pondelok podvečer na košickom letisku tlačovú konferenciu na tému: Na životoch záleží.

Vakcinácia sa zrýchli o viac ako 40 percent

Premiér Matovič a minister Krajčí informovali, že na Slovensko priviezli prvé dávky ruskej vakcíny Sputnik V.

Viac o téme: Koronavírus

„Dva milióny vakcín pomôžu zaočkovať milión ľudí na Slovensku. V priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov nám príde milión vakcín, teda pre pol milióna ľudí. Potom následne v máji a júni ďalší milión vakcín,“ povedal Matovič.

Matovič verí, že ruská strana dodrží dohodnuté termíny ako aj dodávané množstvá. „Ak prídu, Slovensko na základe Sputnika V bude môcť zrýchliť očkovanie viac ako o 40 percent,“ vyhlásil.

Očkovanie vakcínou Sputnik V bude dobrovoľné

Minister Krajčí zopakoval, že epidemická situácia na Slovensku je nesmierna vážna a aktuálne neexistuje žiadny lepší recept ako očkovanie. Potvrdil pritom, že očkovanie touto vakcínou bude dobrovoľné a štát nebude záujemcov obmedzovať na základe veku.

Vakcína bude po dovoze na Slovensko prevezená do Imuny v Šarišských Michaľanoch, kde bude uskladnená. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) následne preverí celú šaržu vakcíny a až keď bude všetko v poriadku, môže začať očkovanie. „Nebude to skôr ako za dva týždne,“ skonštatoval minister.

Vakcína Sputnik V nie je registrovaná Európskou liekovou agentúrou (EMA). Slovensko ju však môže používať ako neregistrovaný liek, a to na základe rozhodnutia ministra zdravotníctva. Z krajín Európskej únie ju používa len Maďarsko.

Video: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMarek Krajčí