Združenie miest a obci Slovenska (ZMOS) má zásadnú pripomienku k Národnému programu reforiem SR na rok 2022, ktorý predložilo ministerstvo financií.
V oblasti verejných financií je spomínaná reforma zameraná na implementáciu výdavkových limitov od roku 2023.
Na reformy treba peniaze
„Z pohľadu samospráv a ich hospodárenia ale nie je jasné, ako chce štát prakticky aplikovať svoje reformy. V praxi ide prenášanie nových kompetencií na samosprávy bez finančných prostriedkov,“ upozorňuje ZMOS.
V oblasti verejných financií musí byť podľa ZMOS jasne uvedené, že ak reforma bude zahŕňať opatrenia preneseného výkonu na samosprávu musí ich vedieť štát aj financovať.
Heger sa stretol s premiérom De Croom, Belgicko je pre Slovensko vzorom vo vykonávaní reforiem (video)
ZMOS zastáva názor, že implementáciou výdavkových limitov od roku 2023 sa zasiahne do už aj tak poddimenzovaného financovania preneseného výkonu štátnej správy.
Žiada doplniť dokument k Národnému programu reforiem 2022 o opatrenia, ktorými finančne zabezpečí riadny výkon prenesených úloh zo štátu na samosprávy.
Kolaps celého systému
ZMOS má tiež pripomienky k novej stavebnej legislatíve. „Opierať sa o názor, že novela zákonov o výstavbe a o územnom plánovaní bude kľúčom k rozvoju nájomného bývania nie je možné,“ myslí si združenie.
Konania podľa tohto zákona sa uskutočňujú elektronicky prostredníctvom informačného systému, pričom Slovensko ešte nie je na takom stupni vývoja elektronizácie a informatizácie a nie je na to technicky pripravené.
Zavedenie výdavkových limitov do praxe prispeje podľa šéfa IFP k udržateľnosti verejných financií na Slovensku
„Technické nedostatky smerujú ku kolapsu celého systému a slabej informovanosti fyzických osôb,“ tvrdí ZMOS. Združenie tiež upozorňuje, že náklady na prenesený výkon štátnej správy v stavebnom konaní sú približne 7 mil. eur ročne, pričom len zavedenie nového štátneho úradu má už v druhom roku stáť 10 mil. eur.