Matovič chce zavrieť ústa politickým súperom, Pellegrini je z návrhu šokovaný

Igor Matovič
Minister financií a líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 23. mája 20:00

Účasť zástupcov politických strán v televíznych diskusných reláciách by mala mať jasné pravidlá. Tie by určovali televíziám ako postupovať, keďže podnikajú so štátnym majetkom, lebo licencia je štátny majetok. Na tlačovej besede to v pondelok povedal minister financií Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že „za posledné dva roky sa niekto rozhodol, že vyrobí z Pellegriniho budúceho premiéra“.

Je čas strážiť verejný záujem

Minister financií odkázal na zastúpenie strany Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) v diskusných reláciách. Strana, ktorá má osem percent poslancov, má podľa Matoviča extrémne výrazný podiel v televíznych debatách.

Matovič tvrdí, že je čas strážiť verejný záujem a povedať, aké sú pravidlá a aký podiel by mala mať tá-ktorá strana podľa počtu poslancov, výsledkov vo voľbách či podľa prieskumov preferencií. „Blížia sa voľby, bol by som nerád, keby tu oligarchovia z pozadia cez televízie vytvárali zostavenie budúcej vlády. Zatiaľ sa to tak rysuje,“ povedal.

Matovič o tejto svojej predstave už hovoril koaličným partnerom. Nie všetci však s tým súhlasia. „Niektorým koaličným partnerom tento systém veľmi vyhovuje, lebo majú nadštandardné zastúpenie v diskusných reláciách. Čo viac je verejný záujem ako čistota volieb?“ opýtal sa Matovič.

Snaha zabetónovať sa pri moci

Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini je z návrhu Matoviča šokovaný a hovorí o otvorenej cenzúre televíznych diskusií.

„V snahe zabetónovať sa pri moci sa Matovič rozhodol ísť cez mŕtvoly. Už pandémiu zneužíval na zbytočné potlačovanie základných ústavných práv slovenských občanov. Namiesto súboja ideí, programov a výsledkov, v ktorom fatálne zlyháva, zneužíva orgány činné v trestnom konaní voči politickej opozícii a nijako sa netají snahou pozatvárať jej lídrov,“ napísal Pellegrini.

Podľa lídra Hlasu-SD, teraz prekročil ďalší Rubikon. „Keďže nominanti OĽaNO vrátane Matoviča odchádzajú z televíznych diskusií ako zbití psi, rozhodol sa zakázať preferenčne najsilnejšej strane prístup do verejnej politickej konfrontácie,“ uviedol.

Matovičov návrh podľa Pellegriniho opäť potvrdzuje, že tento človek je najväčším zlom v slovenskej politike. „Matovič stelesňuje ohrozenie základných pravidiel demokracie, ústavných práv občanov a elementárnych zásad právneho a sociálneho štátu,“ dodal Pellegrini s tým, že kým tento človek bude sedieť vo vláde, Slovensko nemá šancu na zmenu k lepšiemu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Hlas-SDOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti