Matovič je Homofób roka, svojím výrokom tesne o jediné percento porazil Fica

Igor Matovič
Minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Víťazom jubilejného desiateho ročníka ankety o anti-cenu Homofób roka sa stal minister financii a líder OĽaNO Igor Matovič. O jediné percento predbehol a tak tesne porazil expremiéra Roberta Fica, ktorý získal 32 percent hlasov.

Nominovaní boli aj Haľko, Kližan a Chromík

Medzi nominovanými boli aj biskup Jozef Haľko, tenista Martin Kližan a hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík, ktorý v ankete už raz vyhral. Informoval o tom v tlačovej správe Inštitút ľudských práv (IĽP). Anketu zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii (IDAHO) mimovládne organizácie IĽP a Dúhové Slovensko. Do hlasovania sa webovej stránke mohol zapojiť ktokoľvek, rovnako aj poslať nomináciu.

„Je mimoriadne poľutovaniahodné, že najúspešnejšími v tejto ankete boli dvaja bývalí predsedovia vlády. Šírenie nenávisti, stereotypov a zneužívanie LGBT menšiny na vytĺkanie politického kapitálu sa zjavne presunulo od extrémistov do hlavného prúdu slovenskej politiky. Namiesto riešenia reálnych problémov sa politici uchyľujú k rozpútávaniu vášni a rozdeľovaniu spoločnosti,“ povedal riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.

Matovičovi doručia cenu poštou

Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis štyri percentá, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii. Matovičovi ocenenie majú doručiť iba poštou, pretože sa s ním nechcú stretnúť.

„Počínanie ministra Matoviča v oblasti práv LGBT menšiny ťažko interpretovať inak, ako vykonávanie putinovskej, pro-kremeľskej politiky. Zbytočne budeme posielať tanky a stíhačky na Ukrajinu, ak nedokážeme uchrániť hodnoty ako rovnosť pred zákonom či ochrana menšín ani vo vlastnej krajine,“ povedal Weisenbacher.

Ako jediný si cenu prevzal Danko

V minulosti sa víťazmi ankety stali poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov, Konferencia biskupov s tvrdením, že ľudsko-právni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti“ a predseda neonacistickej ĽSNS Marián Kotleba. Cenu si však odmietli prevziať.

Ako jediný si cenu prevzal bývalý predseda NR SR Andrej Danko, ktorý po stretnutí s aktivistami pripustil, že v niektorých svojich výrokoch sa mýlil a korigoval ich. Pred dvoma rokmi bola víťazkou poslankyňa Anna Záborská, ktorá v ankete získala viac hlasov ako krúžkov vo voľbách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton ChromíkIgor MatovičJozef HaľkoMartin KližanRobert Fico
Firmy a inštitúcie Inštitút ľudských právOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti