- aktualizované 30. marca 17:01
Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v utorok demisiu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Na podaní demisie sa na utorňajšom zasadnutí uzniesla aj vláda. Hlava štátu zostavením novej vlády poverila Eduarda Hegera (OĽaNO).
Heger sa javí slabší ako Matovič. Na koaličnej kríze môžu zarobiť nové strany
Hovorca prezidentky Martin Strižinec na tlačovej konferencii po prijatí demisie povedal, že Čaputová rokuje s Hegerom o zostavení novej vlády. Nový premiér doručil hlave štátu zoznam budúcich členov novej vlády a spolu s ním aj zoznam 91 poslancov, ktorí vznikajúcej vláde vyjadrili podporu. O ďalších krokoch v procese zostavenia vlády bude Kancelária prezidentky podľa jeho slov informovať hneď, ako to bude možné.
Video: Demisia premiéra Igora Matoviča
Heger hovorí o veľkom geste Matoviča
Matovič na tlačovej konferencii po podaní demisie požiadal verejnosť o odpustenie všetkých chýb, ktoré počas posledného roka spravil.
Igor Matovič neodchádza. Pri výpadku Eduarda Hegera môže riadiť vládu
„Bol to síce len jeden rok, ale cítim sa, ako by ich bolo desať. Bol to pre Slovensko najťažší rok od druhej svetovej vojny, ale prežil som ho v jedných topánkach a s jediným cieľom – chrániť zdravie a životy ľudí,“ uviedol Matovič. Už bývalý premiér v závere poďakoval svojej rodine a verejnosti.
Čaputová nemusí pustiť Matoviča na ministerstvo, navrhovaného člena vlády v minulosti stopol aj Kiska
Jeho nástupca Heger mu poďakoval a skonštatoval, že jeho odchod je veľkým gestom, ktoré nemá obdobu. Podotkol, že Matovič neodstupuje pre korupciu či vraždu, ale aby upokojil politickú situáciu a nespokojnosť ľudí.
Vláda v demisii rozhoduje aj o zákonoch
Ako pre agentúru SITA uviedla politologička Darina Malová z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, súčasná vláda bude môcť rozhodovať o návrhoch zákonov či nariadeniach vlády aj v demisii. Rozhodovaciu právomoc Matovičovej vlády zanikne až vymenovaním Hegerovej.
„Ústava pamätá na to, že v krajine nemôže nastať bezvládie. Preto vláda môže fungovať v demisii až do vymenovania novej vlády. Ide o rovnaký prípad, ako keď v roku 2018 podal demisiu Robert Fico (Smer-SD),“ povedala Malová. Verejnosť podľa nej môže očakávať rýchlu výmenu vládnej garnitúry, pretože súčasná rekonštrukcia vlády nebude natoľko zložitá, ako pri predchádzajúcej predčasnej výmene vlády.
Podľa Ústavy SR môže vláda aj v demisii rozhodovať o návrhoch zákonov, nariadeniach vlády či zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky. Rovnako môže rozhodovať o programe vlády a o jeho plnení, návrhoch štátneho rozpočtu a štátneho záverečného účtu alebo o zásadných opatreniach na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky.