Strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme Rodina, Sloboda a Solidarita SaS a Za ľudí sa dohodli na novej vláde. Novinárov o tom informoval líder najsilnejšej strany Igor Matovič. Mená budúcich ministrov neprezradil, najprv ich chce predložiť prezidentke Zuzane Čaputovej.
Ministerstvo financií má obsadiť OĽaNO, Richard Sulík by mal zastávať post vicepremiéra pre ekonomiku a bude ministrom hospodárstva. Práve pozícia šéfa SaS Richarda Sulíka bola v doterajších rokovaniach problémom. Ešte popoludní sa totiž zdalo, že bude možno iba trojkoalícia, lebo SaS tvrdo požadovala post ministra financií.
Sulík profitoval
Zdravý rozum však prevládol. Každý musel o niečo ustúpiť a zrodila sa pravdepodobne koalícia štyroch strán, ktorá bude mať ústavnú väčšinu v parlamente. Sulík je spokojný, že dostal aspoň jeden ekonomický rezort a zároveň aj šéfa finančného výboru. Okrem toho aj dve ďalšie ministerstvá.
Matovič by mal pochopiť, že vo vláde nebude rozhodovať iba on, vyhlásil Sulík
O aké ide, zatiaľ prezradiť nechceli. Zároveň OľaNO bude mať o jedno kreslo menej, ako predpokladalo. Ustúpiť musel aj Boris Kollár, ktorý si doteraz nárokoval pre svoju stranu práve ministerstvo hospodárstva. Konečné rozdelenie ministerských postov by malo byť v pomere OľaNO – 7, Sme rodina – 3, SaS – 3 a Za ľudí – 2.
Financie pre OľaNO
Podľa informácii Webnovín minstrom financií by mal byť Eduard Heger z hnutia OľaNO. SaS získala ministerstvo školstva v čele s Branislavom Gröhlingom, zahraničných vecí, ktorému bude šéfovať Martin Klus, a už spomínané ministerstvo hospodárstva v čele s Richardom Sulíkom.
Analytik Baránek: Matovič nemal ustúpiť, bola to bitka o posty
Veronika Remišová nechcela prezradiť, ktoré ministerské posty získala strana Za ľudí. Povedala iba, že presadila dve kľúčové priority.
Spory sa nemali riešiť cez médiá
Bývalý minister financií Ivan Mikloš na svojom profile ešte pred dosiahnutím dohody koaličných strán vyslovil znepokojenie po mediálnej výmene názorov Medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom.
Mikoš konštatoval, že vôbec pri tom nejde o to, že majú rôzne názory a ťažko hľadajú dohodu, to je pri dohadovaní novej koaličnej vlády úplne normálne. Normálne je aj to, že sa to nedá urobiť rýchlo, dokonca ani v dnešných, mimoriadne obtiažnych podmienkach pandémie koronavírusu.
Nenormálne, nezodpovedné a zlé je, ak si budúci koaliční partneri myslia, že urýchlia riešenie sporov, alebo si vydobyjú lepšiu rokovaciu pozíciu nátlakom cez médiá. To je cesta do pekla.
Mali sa najprv dohodnúť na programe a potom o postoch
Podľa Mikloša, už teraz sa ukazuje, akú dôležitú radu dal Mikuláš Dzurinda víťazovi volieb a jeho partnerom už prvý deň po voľbách, keď im radil, aby sa najskôr dohodli na programe a až potom si delili ministerské kreslá.
Ak by sa boli najskôr dohadovali na programových prioritách, tak Mikloš predpokladá, že zdravé a udržateľné verejné financie by boli jednou z najdôležitejších ekonomických priorít minimálne pre strany SaS a Za ľudí. Dôležité je, že aj tento finančnými možnosťami zredukovaný koaličný prienik programových priorít by mal byť dohadovaný za zavretými dverami, nie prostredníctvom nátlaku cez médiá. Ak by k dohode na spoločných, finančne zvládnuteľných programových prioritách došlo, bolo by už omnoho jednoduchšie dohadovať sa na rozdelení ministerských kresiel.
Mám silnú obavu, že takýmto spôsobom sa zodpovedná a úspešná vláda neskladá. „Už vidím Fica, ako s úškrnom otvára ďalšiu fľašu koňaku,“ uzavrel Mikloš.