Matovič si musí dávať pozor najmä sám na seba a potlačiť svoje konfliktné chúťky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vymenovanie novej vlády
Nový slovenský premiér Igor Matovič. Foto: www.facebook.com

Už najbližšie dni ukážu, či si nová vláda zoberie k srdcu vetu prezidentky Čaputovej: “Dnes nepreberáte moc – dnes preberáte najmä zodpovednosť.“ A či nezostane len Čaputovej zbožným želaním.

Moc je afrodiziakum

Keby nový vládny štvorlístok nechcel prevziať moc, tak by sa páni Matovič, Sulík a Kollár pravdepodobne dnes venovali príjemnejším zábavkám. Ako napríklad Andrej Kiska, ktorý stihol z celého zhonu vycúvať a dnes sa stará o vlastné zdravie a v Poprade utužuje rodinné vzťahy.

Keby Igor Matovič netúžil zistiť, ako chutí moc, tak by sa 10 rokov okázalo nepretŕčal v politike a v médiách. O jeho apetíte svedčí aj výsledný vzorec rozdelenia vládnych postov: 8:3:3:2. Zhltol presnú polovicu, čo v prípade hlasovania vo vláde znamená ťažkú pohodičku.

Stačí mu jeden ministerský hlas od SaS, Sme rodina alebo Za ľudí, a každý návrh mu prejde. Samozrejme, len dovtedy, kým dokáže ovládnuť svoje nutkanie vyvolávať konflikty.

Konfliktné nutkanie

Najmä Richard Sulík už s Igorom Matovičom túto skúsenosť má. Píše sa rok 2010, padá vláda Ivety Radičovej a náš súčasný premiér s veľkým treskom opúšťa poslanecký klub SaS.

Sulík vtedy o ňom povedal: “Igor nám v poslednom čase stále viac a viac škodil. A to len preto, aby povedal niečo, s čím sa dostane do médií… Jednoducho stačilo, aj moja ochota nechať si skákať po hlave, má svoje medze.”

Že sa do tej istej rieky nedá vstúpiť dvakrát? Uvidíme. Politický životopis nového premiéra si na webovej encyklopédii vie prečítať každý. Väčšina odsekov sa začína slovom spor, za ním nasleduje pád.

Poslanci alebo poddaní?

“Povedali sme si, že urobíme niečo, čo nie je štandardom. Že umožníme, aby sa každý jeden koaličný poslanec pridal a takisto parafoval túto koaličnú zmluvu,“ odpovedal Matovič na otázku, ako sa štvorkoalícia vyrovnala s problematickými kultúrno-etickými otázkami.

Tento krok v preklade znamená, že od koaličných poslancov (95), a najmä tých svojich – ideovo nesúrodých (53), žiada deklaráciu bezvýhradnej vernosti. Z pohľadu Igora Matoviča ide o logický krok – jeho klub OĽANO čelil rozpadu a odchodom prakticky od začiatku jeho politickej cesty.

Z dlhého menoslovu spomeňme Alojza Hlinu, Mikuláša Hubu, Štefana Kuffu. Pravdou však je, že Matovič sa vždy dokázal politicky zotaviť, a ako ukázali voľby, aj posilniť.

Kollár odstavený od tajnej služby

O apetíte, ale aj šikovnosti, lídra Matoviča svedčí aj pôvodná požiadavka Borisa Kollára presadiť nominanta svojej strany do čela tajnej služby. Prešlo pár dní a bez otvoreného nesúhlasu partnerov Matovič oznámil, že šéfa SIS navrhuje premiér.

Nepriamo to potvrdil aj vymenovaný minister obrany Jaroslav Naď, keď v rozhovore pre dennikn.sk, povedal že mu Igor Matovič núkal aj post šéfa tajných. V každom prípade Igor Matovič drží nateraz kľúče od miešačky. Dokedy? Kým nevyvolá prvý vážny konflikt.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičJaroslav NaďRichard SulíkZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárVláda SRZa ľudí - Kiskova politická strana