Matovič spočíta „účet“ Lengvarskému v septembri

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
COVID 19: Aktuálna epidemiologická situácia
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (vpravo) a minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Zrejme koniec septembra bude pre Vladimíra Lengvarského (nominant OĽaNO) obdobím, kedy sa bude prehodnocovať jeho budúcnosť vo funkcii ministra zdravotníctva. Pred časom to naznačil líder OĽaNO Igor Matovič, keď povedal, že „rozhodne“ počet zaočkovaných.

Zhoršenie pandemickej situácie a nárast pacientov v nemocniciach môžu zamávať s kreslom Lengvarského. Ten má momentálne pomerne dobrú pozíciu. Môže sa oprieť aj podporu ostatných vládnych strán.

Počty zaočkovaných však nedávajú veľkú nádej, že by sa mal vo väčšej miere zvýšiť záujem o vakcináciu. Nenahráva tomu ani dovolenkové obdobie a isté uvoľnenie pravidiel, kedy verejnosť môže podceniť nákazlivejší delta variant koronavírusu.

Vyrušený minister

Minister financií Matovič začiatkom júla v TA3 hovoril, že v niektorých veciach Lengvarský zlyháva a v niektorých je dobrý.

„Osobne by som od neho očakával výrazne väčšie nasadenie od začiatku kvôli očkovaniu a prísť s riešeniami. On ešte pred mesiacom spochybňoval akékoľvek finančné motivácie pre ľudí. Potom už to začal pripúšťať, keď videl, že prudko na Slovensku záujem o očkovanie klesá,“ hodnotil minister financi.

Podľa neho počet zaočkovaných „bude kritérium, ktoré bude rozhodovať“ o osude Lengvarského.

VLÁDA: Rokovanie 70. schôdze
Minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Foto: SITA/Úrad vlády SR.

Matoviča, ako sám hovoril, vyrušili niektoré kroky ministra zdravotníctva. Čakal, že bude aktívnejší v podpore očkovania vakcínou Sputnik. Pre Matoviča išlo pritom o „srdcovú záležitosť“. Osobne sa angažoval v dovoze ruskej vakcíny, ale nakoniec o ňu prejavilo záujem iba niečo vyše 15-tisíc ľudí.

Kampaň alebo bonus?

Len nedávno Matovičov rezort uvoľnil na očkovaciu kampaň necelých 3,9 milióna eur, ktoré vyčlenili z takzvanej covidovej rezervy štátneho rozpočtu. Minister financií vyzval šéfa rezortu zdravotníctva, aby sa použili účelne a efektívne.

V polovici júna sa Matovič vyjadril, že by bol nerád, keby sa peniaze rozhadzovali nezmysluplne typu, že Gizka Oňová bude robiť kampaň na internete pre dôchodcov.

Otázkou je, ako zaberú Matovičove finančné opatrenia v podobe finančnej prémie a sprostredkovateľského bonusu pre zaočkovaných.

Minister nepovedal svoj cieľ

Hovorkyňa Lengvarského nereagovala na otázku, či je minister pripravený niesť politickú zodpovednosť, ak by sa nedarilo zaočkovať dostatočný počet ľudí a tretia vlna by vážne zhoršila pandemickú situáciu v nemocniciach. Nie je ani zrejmé, aký počet zaočkovaných je cieľom ministra.

„Na ministerstve zdravotníctva odborníci robia všetko pre to, aby sa na Slovensku zaočkoval čo najväčší počet ľudí počet ľudí. Vytvorili sme viaceré možnosti vakcinácie – očkuje sa vo vakcinačných centrách v nemocniciach, vo veľkokapacitných očkovacích centrách, vo firmách. Očkuje sa mobilnými očkovacími tímami či v ambulanciách lekárov,“ povedala portálu SITA.sk hovorkyňa ministra Lengvarského Zuzana Eliášová.

Podľa nej ministerstvo pracuje v súvislosti s očkovaním tiež na zintenzívnení komunikačnej kampane. Dodala, že počet zaočkovaných ľudí dvomi dávkami sa približuje k počtu dva milióny ľudí na Slovensku.

Ochota zaočkovať sa nerastie

Podľa oficiálnych údajov portálu korona.gov.sk k 28. júlu je celkovo prvou dávkou zaočkovaných 2 248 587 ľudí. Druhou dávkou sa zaočkovalo 1 972 785 ľudí.

Prieskum Sociologického ústavu SAV s Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV z júla ukázal, že ochota dať sa zaočkovať zostáva od marca na stabilnej úrovni. „Už zaočkovaných alebo ochotných dať sa zaočkovať je 51,7 percenta, čo predstavuje oproti máju nárast iba o tri percentá,“ uvádza SAV.

Výraznejšie narástol počet respondentov, ktorí očkovanie odmietajú, a to z májových 30,9 percenta na 36 percent. Povinné očkovanie odmietla väčšina opýtaných takmer 62 percent.

Kampaň by mohla nakopnúť lekárov i mestá

Zdravotnícky analytik Martin Smatana upozornil , že 12,3 percenta ľudí bolo podľa spomínaného prieskumu SAV nerozhodnutých, či sa dajú očkovať. „Ak sa na nich zacieli kampaň, máme ďalšie desiatky tisíc očkovaných,“ mienil analytik.

Martin Smatana
Bývalý vedúci Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) Ministerstva zdravotníctva SR Martin Smatana. Foto: SITA/Branislav Bibel

Za „veľkú tipovačku“ považuje teraz hovoriť číslo zaočkovaných koncom septembra. „Očkovanie sa rozbehne vo väčšom, až keď začnú narastať prípady hospitalizácie,“ mienil.

Kampaň môže podľa analytika presvedčiť aj všeobecných lekárov, aby viac očkovali. Rovnako by mohli prebrať väčšiu iniciatívu mestá ako napríklad vyššie územné celky, ktoré očkujú v niektorých obchodných centrách. Kampaň môže byť tak mobilizačná nielen pre ľudí, ale aj pre distribučné kanály.

Bittó Cigániková nehádže flintu do žita

Šéfka zdravotníckeho výboru parlamentu Jana Bíttó Cigániková (SaS) bola opatrná pri vyjadrení, či by mal Lengvarský skončiť, ak sa podstatnejšie nepodarí ľudí presvedčiť očkovať sa. Podľa nej kampaň a záujem o vakcíny mal na starosti rok predchádzajúci minister zdravotníctva Marek Kajčí (OĽaNO).

Bittó Cigániková tvrdí, že Lengvarský robí to, čo má. Snaží sa dostať očkovanie do miest a obcí, kedy vakcína príde priamo za človekom.

„Popritom vybojoval aj peniaze na kampaň. Uvidíme, aká bude. Čiže ešte by som nehádzala flintu do žita. Myslím si, že zaočkovať nie je niečím, čím by sme sa mohli v rámci Európy pochváliť, ale určite by som to nedávala na vrub ministrovi Lengvarskému a v tomto momente by som mu to nedávala na vrub vôbec,“ zhodnotila.

Poslankyňa si myslí, že situácia sa môže s príchodom tretej vlny líšiť podľa regiónov. Poukázala na pomerne dobrú zaočkovať v bratislavskom regióne. „Problém bude v menších regiónoch. Ale máme už regionálny semafor, budeme sa s tým vedieť vysporiadať tak, aby sme nemuseli zatvárať celé Slovensko,“ dodala.

„Nie je hlásnou trúbou Matoviča“

Za veľmi silného protivníka Lengvarského označil politológ Tomáš Koziak lídra OĽaNO Matoviča.

„Matovič zobral niektoré veci v prípade vakcíny Sputnik veľmi osobným spôsobom a Lengvarský sa od začiatku začal profilovať ako človek, ktorý nebude Matovičovou hlásnou trúbou a ani nejakým výkonným dôstojníkom toho, čo mu dá rozkazom. Tern vzťah je medzi nimi napätý,“ zhodnotil politológ.

Všimol si, že Lengvarský sa ani nenechal vtiahnuť do lacných politických debát a Matovičovi „na prekáračky“ neodpovedá.

Podľa Koziaka je vidno, že minister zdravotníctva sa snaží fungovať najlepšie, ako vie. Politológ tiež upozornil, že v prieskume Focusu bol Lengvarský hodnotený ako najdôveryhodnejší minister a takisto ho hodnotia aj koaliční partneri, čo je znak toho, že pozícia šéfa rezortu zdravotníctva nie je nateraz slabá.

Ako zaujímavé Koziak vníma to, že odpor ľudí proti očkovaniu a pandemickým opatreniam Lengvarského obchádza. „Úlohou Lengvarského rezortu je boj proti pandémii, ale demonštrácie a rôzne slogany tam jeho meno nespomínajú. Ako keby odporcovia protipandemických opatrení, Lengvarského ešte neobjavili,“ povedal politológ.

So zhoršením pandémie prídu údery

Podľa neho nezaočkovanosť bude len jedno z kritérií, ktoré rozhodne o budúcnosti ministra zdravotníctva. Ďalším bude priebeh pandémie. Ak sa nebudú plniť nemocnice a nebudeme na Slovensku svedkami kolapsu ako pred pol rokom, tak pozícia Lengvarského bude silnejšia.

„Ale ak budeme čeliť kolapsu a tretia vlna bude údernejšia, tak určite bude minister zdravotníctva terčom, do ktorého sa budú koncentrovať Matovičove údery. Pozícia ministra sa oslabí a môže vo funkcií skončiť,“ dodal politológ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičJana Bittó CigánikováMartin SmanatanaTomáš KoziakVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie OĽANOSaSSociologický ústav SAV