Matovičova vláda pre koronavírus opäť vyhlásila núdzový stav

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Ústredný krízový štáb SR
Minister financií Igor Matovič Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 30. september 16:42

Vláda na stredajšom rokovaní schválila vyhlásenie núdzového stavu. „Zatiaľ na 45 dní od 1. októbra, t.j. uvidíme, ako sa nám prejavia cestovačky cez Dušičky a následne sa rozhodneme, či pokračujeme, alebo sa budeme môcť vrátiť do normálu … t.j. máme to spoločne vo vlastných rukách,“ napísal premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook.

Vláda si vybrala časové obdobie

Núdzový stav už na Slovensku v súvislosti s koronavírusom platil od 15. marca do 13. júna tohto roku a s jeho opätovným schválením je spokojný aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Viac o téme: Koronavírus

Dodal, že núdzový stav je iba jeden a vláda si vybrala časové obmedzenie. „Núdzový stav sa nedá deliť na sektory, dá sa len geograficky a časovo obmedziť,“ podotkol.

Pre bežného človeka by sa podľa Naďa nemalo nič zmeniť, to znamená, že od 1. októbra sa nebudú využívať všetky nástroje núdzového stavu.

Rezort obrany je podľa Naďa pripravený poskytnúť súčinnosť. Objasnil, že na území Slovenska im ústava umožňuje zasahovať až vtedy, ak ich oprávnená zložka o to požiada, teda buď policajný zbor alebo krízový štáb. „Núdzový stav umožňuje väčšiu flexibilitu aj pri nasadzovaní príslušníkov ozbrojených síl, zároveň to umožňuje väčšiu flexibilitu pre ďalšie rezorty,“ povedal.

Démonizovanie núdzového stavu

Núdzový stav zaviedla podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) preto, aby bolo možné efektívnejšie zabezpečovať ochranné prostriedky pre nemocnice, zdravotníkov či domovy sociálnych služieb.

„Stav pomôže zabezpečiť aj to, aby personál nemocníc pracoval tam, kde je potrebný,“ uviedol Mikulec po rokovaní vlády s tým, že stav umožní vykonať mobilizačné alebo karanténne opatrenia v situácii, ak by sa zvýšili čísla nakazených na ochorenie COVID-19.

Núdzový stav nepredstavuje žiadne riziko pre ľudí a minister si nevie vysvetliť, prečo sa zavedenie stavu démonizuje. „V prvej vlne sme mali núdzový stav, a to je to isté. Mnohí občania republiky ani nevedeli, že je stav zavedený,“ dodal Mikulec.

Sulík nechcel núdzový stav pre celú krajinu

Ako pred stredajším rokovaním vlády uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), vyhlásenie núdzového stavu má zmysel aj z dôvodu obstarávaní, pretože sa môžu oveľa rýchlejšie nakupovať osobné ochranné pomôcky alebo nové testy.

Zmysel to má podľa neho aj v zdravotníckych zariadeniach, kde sa môžu v rámci nemocníc, ktoré sú v mobilizácii, presúvať zamestnanci tak, aby mohli zabezpečenosť zdravotnú starostlivosť.

Núdzový stav by mal byť podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) vyhlásený len na oblasť zdravotníctva. „Naozaj nevidím dôvod teraz vyhlásiť núdzový stav pre celú krajinu,“ dodal Sulík.

Krajniak poukazuje na prvú vlnu pandémie

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) by zavedenie núdzového stavu na zariadenia sociálnych služieb privítal. Tvrdí, že tak ako na jar, by to výrazne pomohlo s distribúciou ochranných pomôcok a koordináciou pomoci.

Prípadné vyhlásenie všeobecného núdzového stavu na všetky oblasti však zatiaľ nekomentuje s tým, že konkrétny návrh ešte nevidel. Povedal to v stredu pred rokovaním vládneho kabinetu, ktorý by sa mal zaoberať práve aj vyhlásením núdzového stavu. „K tomu sa neviem vyjadriť, ten návrh som ešte podrobne nevidel. Hovorím za zariadenia sociálnych služieb a tam si myslím, že je to správne,“ odpovedal Krajniak na otázku o prípadnom zavedení všeobecného núdzového stavu.

Odvoláva sa pritom na skúsenosti z prvej vlny nového koronavírusu. „Podporujem to, čo bolo na jar, aby v zariadeniach sociálnych služieb bol vyhlásený núdzový stav. Núdzový stav neznamená, že sa život v krajine nejakým zásadným spôsobom zmení. Iba nám, ako štátu, zlepšuje možnosti, ako vieme operatívnejšie a rýchlejšie pomôcť tým zariadeniam, ktoré budú mať nejaký problém,“ dodal minister.

Núdzový stav na Slovensku

Núdzový stav možno vyhlásiť najdlhšie na 90 dní. Podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu možno počas neho v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území. Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor Matovič