Poslanci okolo Igora Matoviča (hnutie Slovensko) navrhujú zvýšiť trestné sadzby za trestný čin prevádzačstva. Ako dôvod uvádzajú odstrašujúci efekt pre potenciálnych páchateľov, ale aj snahu vyššou trestnou sadzbou postihovať predmetné konanie.
Na Slovensku je základná trestná sadzba za prevádzačstvo jeden až päť rokov, odsúdení však často podľa poslancov končia s podmienečnými trestami. Ak prejdú navrhované zmeny, základnou trestnou sadzbou za prevádzačstvo bude tri až osem rokov.
Navrhované sadzby
V materiáli sa ďalej uvádza, že odňatím slobody na 10 až 15 rokov sa páchateľ za prevádzačstvo potrestá, ak týmto činom získa pre seba alebo niekoho iného väčší prospech alebo ak ohrozí životy a zdravie prevážaných osôb.
Poľsko predĺžilo kontroly na hraniciach so Slovenskom, cieľom je zabrániť nelegálnej migrácii z balkánskej trasy
Páchateľom môže po novom zároveň hroziť trest 15 až 25 rokov za mrežami, ak pri prevádzačstve spôsobia ťažkú ujmu na zdraví viacerým osobám či dokonca smrť viacerých ľudí.
Problém rastie
Poslanci tvrdia, že problém s nelegálnou migráciou na Slovensku rastie.
V júni minulého roku o tom informoval aj vtedajší minister vnútra úradníckej vlády Ivan Šimko, ktorý v pléne parlamentu uviedol, že „týždenné priemerné počty za posledných päť týždňov sa pohybujú už nad hranicou 655 zistených migrantov na tejto sekundárnej tranzitnej migrácii a predpokladáme ďalší nárast“.
Podľa predkladateľov problém s nelegálnou migráciou na Slovensku existuje, o čom svedčí aj zverejnené rozhodnutie generálnej prokuratúry (GP).
Migranti uvádzali klamlivé údaje
Tá podala protest proti príkazu riaditeľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru k postupu v súvislosti s vydávaním potvrdenia o zotrvaní štátneho príslušníka tretej krajiny na území Slovenska.
„Dôvodom je rozpor tohto príkazu s ustanoveniami správneho poriadku a zákona o pobyte cudzincov. Rozpornosť namietaného príkazu spočíva podľa GP v tom, že ukladá vydať potvrdenie o zotrvaní na území Slovenska aj tým osobám z tretích krajín, ktorých totožnosť nemožno zistiť, a teda u ktorých nie je možné zistiť splnenie zákonných formálnych podmienok na vydanie potvrdenia,“ uvádzajú poslanci v predloženom návrhu.
Generálna prokuratúra zároveň potvrdila, že niekoľko nelegálnych migrantov uvádzalo klamlivé údaje o svojej identite, o svojom mene a dátume narodenia.
Treba dlhodobejšie riešenia
Poslanci hnutia Slovensko tvrdia, že v prípade nelegálnej migrácie sa musia prijať dlhodobejšie riešenia ako len jednorázové nasadenie policajných síl na jednu noc, k čomu pristúpila vláda Roberta Fica (Smer-SD).
„Keď hovoríme o nelegálnej migrácii, musíme zasiahnuť tých, ktorí z nej profitujú. Prevádzačstvo je výnosný biznis s malým rizikom,“ uviedli navrhovatelia.