Matthew zabil vyše 1000 ľudí, na pláži odkryl delové gule

Obete hurikánu končia v masových hroboch, ich počet vzrástol
Hurikán ničil všetko, čo mu prišlo do cesty. Foto: SITA/AP

PORT-AU-PRINCE/WASHINGTON 10. októbra (WebNoviny.sk) – Na minimálne 1000 vzrástol už počet obetí hurikánu Matthew, ktorý minulý týždeň zasiahol ostrovný štát Haiti. Oznámila to v pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na správy haitských predstaviteľov. V Spojených štátoch zahynulo ďalších minimálne 18. Búrka tiež pripravila desaťtisíce ľudí o domovy a zničila úrodu v regióne označovanom za obilnicu tejto chudobnej karibskej krajiny.

Úrady zaisťujú dodávky pitnej vody, potravín a liekov

Haiti cez víkend vyhlásilo trojdňový štátny smútok na počesť obetí, ktoré v nedeľu začali pochovávať do masových hrobov, aby sa zabránilo šíreniu cholery v postihnutých oblastiach.

Obrazom: Hurikán Matthew ničil všetko, čo mu prišlo do cesty

Väčšinu mŕtvych (552) evidujú v regióne Grand’Anse na juhozápade Haiti a v susednej oblasti Sud (382). Úrady a humanitárni pracovníci sa pokúšajú zaistiť naliehavo potrebné dodávky pitnej vody, potravín a liekov pre tisíce ľudí, ktorí sa museli uchýliť do provizórnych prístreškov.

Matthew zasiahol krajinu ako hurikán štvrtej kategórie – druhej najvyššej podľa Saffirovej-Simpsonovej stupnice. Sprevádzal ho prudký prívalový dážď a vietor s rýchlosťou až 233 kilometrov za hodinu.

Hurikán Matthew odkryl delové gule z občianskej vojny

Hurikán Matthew, ktorý v nedeľu oslabol na posttropickú cyklónu, opustil v pondelok ráno východné pobrežie USA. Živel však po sebe zanechal vážne škody na majetku a záplavy, napísala agentúra AP. Najváženejšia je situácia v americkom štáte Severná Karolína, kde prívalové dažde zatopili celé mestá. Úrady monitorujú zvyšujúce sa hladiny riek s tým, že následky lejakov sa prejavia v priebehu nasledujúcich dní.

Napršaná voda sa postupne zlieva do korýt riek a povodne by podľa predpovedí mali vrcholiť v ďalších dňoch. Predpokladá sa, že situácia by mohla byť horšia než po prechode hurikánu Floyd v roku 1999. Prudké lejaky uväznili mnohých ľudí v domoch a autách; záchranári ich postupne pomocou vrtuľníkov alebo inej vojenskej techniky vyzdvihovali zo striech.

V nedeľu museli na pláži v Južnej Karolíne zachavať aj pyrotechnici, pretože po hurikán Matthew odkryl pod nánosmi piesku delové gule z vojny Sever proti Juhu. Oznámila to agentúra AP. Kancelária šerifa v okrese Charleston v tlačovom vyhlásení uviedla, že delové gule objavili na pláži Folly Beach v nedeľu popoludní, ale pyrotechnici sa k nim nemohli dostať, pretože stúpal príliv. Keď klesne, postarajú sa o ne. Obyvateľov varovali, že môžu počuť výbuch. Prvé výstrely americkej občianskej vojny zazneli z neďalekej pevnosti Fort Sumter v roku 1861.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom