ME vo futbale 2024 (E-skupina): Slovensko postúpilo do osemfinále, rozhodla remíza s Rumunskom (video)

Euro 2024 Soccer Slovakia Ukraine
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 26. júna 20:25

Slovenskí futbalisti vo svojom poslednom zápase v základnej E-skupine na tohtoročnom európskom šampionáte v Nemecku remizovali s Rumunskom 1:1 a postúpili do osemfinále.

Viac o téme: ME vo futbale 2024

Slováci a Rumuni absolvovali vzájomný duel po takmer jedenástich rokoch. Predtým proti sebe naposledy nastúpili v prípravnom zápas v Bukurešti ešte auguste 2013 a zrodila sa vtedy remíza 1:1. Zo súčasného slovenského kádra na ME 2024 do duelu zasiahli Peter Pekarík a Juraj Kucka. Obaja v stredu zaznamenali okrúhly desiaty štart na tomto fóre, keďže nastúpili v základnej zostave slovenského tímu.

Súťažný duel proti sebe predtým odohrali oba výbery ešte pred takmer 25 rokmi, v boji o ME 2000 sa v septembri 1999 zrodila v Bratislava vysoká prehra domácich 1:5. Kapitánom Rumunov bol v tom čase hviezdny Gheorghe Hagi, v stredu nastúpil za rumunský výber jeho syn Ianis. Celkovo oba tímy odohrali v ére slovenskej samostatnosti deväť vzájomných duelov a ani raz sa Slováci netešili z víťazstva. Zrodilo sa v nich päť nerozhodných výsledkov a štyrikrát sa z triumfu radovali rumunskí futbalisti.

Zverenci trénera Francesca Calzonu začali turnaj senzačným triumfom nad Belgickom (1:0), ale v piatok nestačili na Ukrajinu (1:2). Situácia v E-skupine bola zamotaná a Slováci mohli skončiť na prvom aj poslednom mieste, remíza v stredajšom dueli ich však posunula do osemfinále rovnako ako Rumunov. Všetky štyri tímy v „éčku“ získali zhodný počet štyroch bodov. Slováci obsadili 3. priečku, prví skončili Rumuni, druhí Belgičania a poslední Ukrajinci.

Na meno svojho osemfinálového súpera si Slováci budú musieť počkať do neskorého stredajšieho večera, keď sa duelmi F-skupiny uzavrie skupinová fáza turnaja, no už teraz je isté, že to bude buď Španielsko alebo Anglicko.

ME vo futbale 2024 (E-skupina)

• Deutsche Bank Park (Frankfurt)

Slovensko – Rumunsko 1:1 (1:1)

• hralo sa od 18:00

24. min. – 1:0 O. Duda
37. min. – 1:1 R. Marin (pok. kop)

Žlté karty:
90.+1 O. Duda – 45.+1 A. Burcă, 45.+3 N. Bancu, 88. G. Puşcaş

strely celkovo (na bránu): 13:9 (4:5), rohové kopy: 5:1, ofsajdy: 3:1, držanie lopty (v %): 55 – 45, rozhodcovia: Daniel Siebert – Jan Seidel, Rafael Foltyn (všetci Nem.)

Slovensko: Dúbravka – Pekarík (90.+2 N. Gyömbér), Vavro, Škriniar, Hancko – Kucka, Lobotka, Duda (90.+2 Bero) – Schranz (78. D. Ďuriš), Strelec (71. Boženík), Haraslín (70. Suslov)
Rumunsko: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – M. Marin – Hagi (66. Man), R. Marin, Stanciu, F. Coman (58. Sorescu) – Drăguş (66. Puşcaş)

I. polčas

Napriek tomu, že remíza obom tímom zaručovala postup do osemfinále, sa hral od úvodu obojstranne aktívny zápas. Optickejšie mali prevahu slovenskí futbalisti, ktorí väčšinu prvého polčasu pustili Rumunov iba k strelám spoza šestnástky. Skóre stretnutia v 24. minúte otvoril Duda, ktorý profitoval z výborného centra Kucku1:0.

Rumuni nečakane udrelo krátko pred prestávkou. Hancko sa na hranici pokutového územia dostal do kontaktu s protivníkom a Rumuni po intervencii videoasistenta rozhodcu z nariadenej jedenástky vyrovnali po nechytateľnej strele Razvana Marina – 1:1.

II. polčas

Druhý polčas v hustom daždi priniesol spočiatku napínavé divadlo. V úvodnej štvrťhodine sa dvakrát vyznamenal slovenský brankár Dúbravka.

V 64. minúte mal gól na kopačke Strelec, no nanešťastie pre Slovensko trafil iba do ľavej nohy rumunského gólmana Nitu.

Slovákom akoby „narástli krídla“ a Haraslínova „obaľovačka“ o minútu neskôr presvišťala tesne vedľa ľavej žrde. Po výdatnom daždi tempo hry opadlo a až do záverečného hvizdu sa hral medzišestnástkový futbal.

• zdroj: TV Markíza

Francesco Calzona (tréner SR): „Super zápas z našej strany. Chalani odviedli výborný výkon. Súperovi sme nedovolili veľa a tešíme sa. Myslím si, že sme dosiahli niečo dôležité. Tri zápasy v skupine sme dokázali hrať na vysokej úrovni proti mužstvám, ktoré sú v rebríčku vyššie. A na to som veľmi hrdý. Máme pred sebou ďalší cieľ. Chceme vydržať na šampionáte čo najdlhšie.“

Stanislav Lobotka (stredopoliar SR): „Momentálne je to niečo neopísateľne. Dokázali sme to, a najviac ma teší, že sme to dokázali vlastnou hrou. Bojovali sme jeden za druhého. Aj keď sme stratili loptu, išli sme naspäť. Pokúsime sa dostať čo najďalej.“

Ondrej Duda (stredopoliar SR): „Mohli sme, samozrejme, aj udržať vedenie dlhšie, no nepodarilo. Najdôležitejšie je však to, že postupujeme. Pred gólom som videl, že Kuco nebude špekulovať a pošle loptu do šestnástky. Bol to vynikajúci center a ja som iba nastavil hlavu. V osemfinále by som si prial viac Angličanov ako Španielov. Každý súper v doterajšom priebehu turnaja vedel Angličanov potrápiť, Španieli majú väčšiu kvalitu.“

Peter Pekarík (obranca SR): „Postup chutí veľmi dobre. Je to ďalší obrovský úspech pre slovenskú reprezentáciu a patrí všetkým slovenským fanúšikom, ktorí nás hnali dopredu. A tiež všetkým priaznivcom na Slovensku, ktorí nám fandili. Celý zápas sme hru kontrolovali, zopár rumunských šancí sme ustáli. Skupina bola extrémne vyrovnaná. Všetky tímy získali rovnaký počet. Sme veľmi hrdí na to, že môžeme ísť ďalej.“