Finále ME vo futbale 2024: Španielsko zdolalo Anglicko, rozhodol gól Oyarzabala (foto)

Finále ME vo futbale 2024: Španielsko - Anglicko
Španiel Mikel Oyarzabal strieľa gól na 2:1 v 86. minúte finálového zápasu na ME vo futbale 2024 proti Nemecku. Berlín, 14. júl 2024. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 14. júla 23:07

Nedeľňajšie finále na ME vo futbale 2024 v Nemecku sa stalo korisťou Španielov, ktorí na Olympijskom štadióne v Berlíne triumfovali nad Angličanmi 2:1 a po dvanástich rokoch sú opäť kontinentálni šampióni. Mužstvo trénera Luisa de la Fuenteho prešlo turnajom znamenite, keď triumfovalo vo všetkých siedmich dueloch.

Viac o téme: ME vo futbale 2024

Španieli vyhrali základnú B-skupinu, keď postupne zdolali Chorvátsko (3:0), Taliansko (1:0) a Albánsko (1:0). V osemfinále si poradili s Gruzínskom (4:1), vo štvrťfinále vyradili domáce Nemecko (2:1 po predĺžení) a v semifinále vyradili Francúzsko (2:1).

Aj „Albión“ skončil na prvom mieste v skupine, v „céčku“ nazbieral päť bodov. Turnaj začal triumfom nad Srbskom (2:1) potom prišli dve remízy (Dánsko – 1:1) a Slovinsko (0:0). V dramatickom osemfinále zverenci trénera Garetha Southagatea otočili duel so Slovenskom (2:1 po predĺžení), vo štvrťfinále po jedenástkovom rozstrelili poslali domov Švajčiarov a v semifinále zastavili Holandsko (2:1).

Španieli v piatom európskom finále získali rekordný štvrtý titul. Tie predchádzajúce sa zrodili v rokoch 1964, 2008 a 2012. Naopak, čakanie reprezentácie Anglicka na prvý veľký futbalový titul sa neskončilo ani po 58 rokoch. Ostatný raz sa „Albión“ radoval ešte na MS 1966. Na predchádzajúcom kontinentálnom šampionáte Angličania vo finále v londýnskom Wembley podľahli Talianom, keď po remíze 1:1 prehrali v jedenástkovom rozstrele.

ME vo futbale 2024 (finále)

• Olympijský štadión (Berlín)

Španielsko – Anglicko 2:1 (1:0)

• hralo sa od 21:00

47. min. – 1:0 N. Williams
73. min. – 1:1 C. Palmer
86. min. – 2:1 M. Oyarzabal

Žlté karty:
31. D. Olmo – 25. H. Kane, 53. J. Stones, 90.+2 O. Watkins

strely celkovo (na bránu): 14:6 (5:3), rohové kopy: 10:2, ofsajdy: 1:0, držanie lopty (v %): 62 – 38, rozhodcovia: François Letexier – Cyril Mugnier, Mehdi Rahmouni (všetci Franc.)

Španielsko: Simón – Carvajal, Le Normand (83. Nacho), Laporte, Cucurella – Rodri (46. Zubimendi), Ruiz – Yamal (89. Merino), Olmo, Williams – Morata (68. Oyarzabal)
Anglicko: Pickford – Walker, Stones, Guéhi – Saka, Mainoo (70. Palmer), Rice, Shaw – Foden (89. Toney), Bellingham – Kane (61. Watkins)

I. polčas

Obe mužstvá od úvodu predvádzali vysokú taktickú pripravenosť a navzájom si poskytli iba minimum priestoru. Z obidvoch strán to bol zväčša opatrný futbal a prakticky v celom priebehu prvého polčasu sa žiadne z mužstiev neprezentovalo pokusom do priestoru troch žrdí. Opticky mali viac z hry Španieli. Angličania vychádzali zo zabezpečenej defenzívy a spoliehali sa na rýchly prechod do útoku. Tesne pred prestávkou mali dve nepríjemné možnosti, no Kane a zakrátko ani Foden nepochodili.

II. polčas

Zápas sa však dokonale rozbehol po zmene strán, hlavne vďaka úvodnému gólu Španielov. Tínedžer Yamal v 47. minúte skvele našiel Nica Williamsa a krídelník „La Furia Roja“ ľavačkou bez prípravy poslal loptu do siete – 1:0. Williams mal zanedlho na kopačke druhý presný zásah, ale jeho delovka presvišťala tesne vedľa pravej žrde. V 66. minúte sa do sľubnej šance dostal Yamal, ale Pickford si s jeho strelou poradil.

Španieli neodskočili súperovi na rozdiel dvoch gólov a prišiel trest. V 73. minúte po akcii Saku a priťuknutí Bellinghama vyrovnal umiestnenou strelou spoza šestnástky striedajúci Palmer, ktorý bol v tom čase na ihrisku sotva tri minúty – 1:1.

V 82. minúte mohli ísť Španieli opäť do vedenia, ale Pickford po strele Yamala zblízka udržal anglické nádeje nad vodou. Gólman Anglicka však v 86. min nezabránil gólovej strele Oyarzabala po centri Cucurellu – 2:1. V závere ešte mali šance vyrovnať Angličania Rice a Guéhi, ale ich nebezpečné hlavičky si cestu do siete nenašli.